Plugins - The Events Calendar - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (3749 entries)

en:  (opens in a new window)
nl:  (opent in een nieuw venster)

en:  Check out our <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">customization guide</a> for instructions on template modifications.
nl:  bekijk onze <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">aanpassing gids</a> voor instructies over template wijzigingen.

en:  The owner of the original event source (e.g. the iCalendar feed or Meetup group) might also make changes to their event. If you choose to re-import an altered event (manually or via a scheduled import), any changes made at the source or on your calendar will need to be addressed.
nl:  De eigenaar van de oorspronkelijke evenement bron (bijv. De iCalendar feed of meetup groep) kan ook wijzigingen aanbrengen in zijn evenement. Als je ervoor kiest om een gewijzigd evenement opnieuw te importeren (handmatig of via een geplande import), moeten alle wijzigingen die bij de bron of op je kalender zijn aangebracht, worden aangepakt.

en:  and
nl:  en

en:  ask the site administrator to set a different Events URL slug.
nl:  Vraag de site beheerder om een ​​andere URL slug voor evenementen in te stellen.

[ctx: "Create or Find Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
nl: Maak of zoek %s

[ctx: "Create or Find Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
nl: Maak of vind %s

[ctx: "Find a Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
nl: Vind %1$s %2$s

[ctx: "Find an Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
nl: Zoek %1$s %2$s

en: $25 towards any Stellar product using code <u>%s</u>
nl: $25 voor elk stellar product met code <u>%s</u>

en: %1$d %2$s found.
nl: %1$d %2$s gevonden.

en: %1$d already-imported %2$s was skipped. | %1$d already-imported %2$s were skipped.
nl[0]: %1$d reeds geïmporteerde %2$s overgeslagen.
nl[1]: %1$d reeds geïmporteerde %2$s overgeslagen.

en: %1$d existing %2$s was updated. | %1$d existing %2$s were updated.
nl[0]: %1$d bestaande %2$s geüpdatet.
nl[1]: %1$d bestaande %2$s geüpdatet.

en: %1$d import used out of %2$d available today | %1$d imports used out of %2$d available today
nl[0]: %1$d import gebruikt van vandaag beschikbare %2$d
nl[1]: %1$d imports gebruikt van vandaag beschikbare %2$d

en: %1$d new %2$s was imported. | %1$d new %2$s were imported.
nl[0]: %1$d nieuwe %2$s geïmporteerd.
nl[1]: %1$d nieuwe %2$s geïmporteerd.

en: %1$d new event category was created. | %1$d new event categories were created.
nl[0]: %1$d nieuwe evenementcategorie is aangemaakt.
nl[1]: %1$d nieuwe evenementcategorieën zijn aangemaakt.

en: %1$d new event tag was created. | %1$d new event tags were created.
nl[0]: %1$d nieuwe evenement-tag is gemaakt.
nl[1]: %1$d nieuwe evenement-tags zijn gemaakt.

en: %1$d new image was imported. | %1$d new images were imported.
nl[0]: %1$d nieuwe afbeelding geïmporteerd.
nl[1]: %1$d nieuwe afbeeldingen geïmporteerd.

en: %1$d new image was scheduled for import. | %1$d new images were scheduled for import.
nl[0]: %1$d nieuwe afbeelding is gepland om te importeren.
nl[1]: %1$d nieuwe afbeeldingen zijn gepland om te importeren.

en: %1$d new organizer was imported. | %1$d new organizers were imported.
nl[0]: %1$d nieuwe organisator geïmporteerd.
nl[1]: %1$d nieuwe organisatoren geïmporteerd.

en: %1$d new venue was imported. | %1$d new venues were imported.
nl[0]: %1$d nieuwe locatie geïmporteerd.
nl[1]: %1$d nieuwe locaties geïmporteerd.

en: %1$s %2$s for Event Tickets 30%% off plugins, add-ons, bundles, everything!.
nl: %1$s %2$s voor Events Tickets 30%% korting op plugins, add-ons, bundels, alles!.

en: %1$s %2$s for The Events Calendar 30%% off plugins, add-ons, bundles, everything!.
nl: %1$s %2$s voor The Events Calendar 30%% korting op plugins, add-ons, bundels, alles!.

en: %1$s %2$s for The Events Calendar plugins, add-ons, and bundles.
nl: %1$s %2$s voor The Events Calendar plugins, add-ons en bundels.

en: %1$s at %2$s
nl: %1$s om %2$s

en: %1$s counts
nl: %1$s telt

en: %1$s draft updated. %2$sPreview %3$s
nl: %1$s ontwerp geüpdatet. %2$sVoorvertoning %3$s

en: %1$s for %2$s - %3$s
nl: %1$s voor %2$s - %3$s

en: %1$s from %2$s
nl: %1$s van %2$s

en: %1$s or %2$s
nl: %1$s of %2$s

en: %1$s parameter `{%2$s}` is invalid.
nl: %1$s parameter `%2$s}` is ongeldig.

en: %1$s parameter `{%2$s}` is required.
nl: %1$s parameter `%2$s}` is vereist.

en: %1$s published. %2$sView %3$s
nl: %1$s gepubliceerd. %2$sBekijk %3$s

en: %1$s restored to revision from %2$s
nl: %1$s hersteld naar versie van %2$s

en: %1$s scheduled for: %2$s.
nl: %1$s gepland voor: %2$s.

en: %1$s scheduled for: %2$s. %3$sPreview %4$s
nl: %1$s gepland voor:%2$s. %3$sPreview%4$s

en: %1$s submitted. %2$sPreview %3$s
nl: %1$s ingediend. %2$sVoorbeeld %3$s

en: %1$s updated. %2$sView %1$s%3$s
nl: %1$s geüpdatet. %2$sBekijk %1$s%3$s

en: %1$sBuy a license%2$s for the Event Aggregator service to access additional import features.
nl: %1$sKoop een licentie%2$s voor de Evenementen Aggregator dienst om toegang te krijgen tot de overige importfuncties.

en: %1$sBuy a license%2$s for the Promoter service to access additional marketing features.
nl: %1$sKoop een licentie%2$s voor de Promoter dienst om toegang te krijgen tot extra marketing functies.

en: %1$sSometimes things just don’t work as expected. The %2$stroubleshooting page%3$s has a wealth of resources to get you back on track.%4$s
nl: %1$sSoms werken dingen gewoon niet zoals verwacht. De %2$sprobleemoplossing paginae%3$s heeft een schat aan gegevensbronnen om je weer op het goede spoor te krijgen.%4$s

en: %1$sThe Events Calendar comes with a default API key for basic maps functionality. If you’d like to use more advanced features like custom map pins or dynamic map loads, you’ll need to get your own %2$sGoogle Maps API key%3$s.%4$s
nl: %1$sThe Events Calendar wordt geleverd met een standaard API-sleutel voor basis toewijzing functionaliteit. Als je meer geavanceerde functies wil gebruiken, zoals aangepaste kaart spelden of dynamisch laden van kaarten, moet je je eigen %2$sGoogle Maps API-sleutel%3$s.%4$s krijgen

en: %1$sWarning%2$s: The Events Calendar REST API endpoints are not accessible! This may be due to a server configuration or another plugin blocking access to the REST API.
nl: %1$sWaarschuwing%2$s: The Events Calendar REST API endpoints zijn niet toegankelijk! Dit kan komen door een serverconfiguratie of een andere plugin die de toegang tot de REST API blokkeert.

en: %d%% complete
nl: %d%% voltooid

en: %s (post ID %d) created.
nl: %s (bericht ID %d) aangemaakt.

en: %s (post ID %d) updated.
nl: %s (bericht ID %d) geüpdatet.

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
nl: %s geleden

en: %s Categories
nl: %s Categorieën

en: %s Category
nl: %s categorie

en: %s Category Link
nl: %s categorie link

en: %s Cost
nl: %s Kosten

[ctx: %s Event count in admin list]
en: All %s
nl: Alle %s

[ctx: %s Events plural label]
en: All %s
nl: Alle %s

en: %s Information
nl: %s informatie

en: %s Link
nl: %s link

en: %s Name Already Exists
nl: %s Naam bestaat al

en: %s Name already exists
nl: %s Naam bestaat al

en: %s Name can not be empty
nl: %s Naam kan niet leeg zijn

en: %s Name:
nl: %s Naam:

en: %s Navigation
nl: %s Navigatie

en: %s Options
nl: %s opties

en: %s Search and Views Navigation
nl: %s Zoeken en weergeven navigatie

en: %s Settings
nl: %s instellingen

en: %s Views Navigation
nl: %s weergaven navigatie

en: %s Website
nl: %s Site

en: %s ago
nl: %s geleden

en: %s and other common installation issues.
nl: %s en andere veelvoorkomende installatieproblemen.

en: %s cannot be a duplicate
nl: %s kan geen duplicaat zijn

en: %s cannot be the same as %s.
nl: %s kan niet hetzelfde zijn als %s.

en: %s draft updated.
nl: %s concept geüpdatet.

en: %s from now
nl: %s vanaf nu

en: %s must be a list of valid email addresses separated by commas or semicolons.
nl: %s moet een lijst van geldige e-mailadressen zijn, gescheiden door komma's of punt komma's.

en: %s must be a number between 0 and 21.
nl: %s moet een getal tussen 0 en 21 zijn.

en: %s must be a number or percentage.
nl: %s moet een getal of percentage zijn.

en: %s must be a phone number.
nl: %s moet een telefoonnummer zijn.

en: %s must be a positive number or percent.
nl: %s moet een positief nummer of percentage zijn.

en: %s must be a positive number.
nl: %s moet een positief getal zijn.

en: %s must be a valid HTML color code.
nl: %s moet een geldige HTML kleurcode zijn.

en: %s must be a valid URL.
nl: %s moet een geldige URL zijn.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
nl: %s moet een geldige slug zijn (nummers, letters, streepjes en underscores).

en: %s must be a whole number.
nl: %s moet een heel getal zijn.

en: %s must be an email address.
nl: %s moet een e-mailadres zijn.

en: %s must consist of 5 numbers.
nl: %s moet bestaan uit 5 getallen.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
nl: %s moet alleen bestaan uit letters, getallen, streepjes, apostroffen en spaties.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
nl: %s moet bestaan uit letters, spaties, apostroffen en streepjes.

en: %s must contain numbers and letters only
nl: %s mag alleen cijfers en letters bevatten

en: %s must contain numbers, letters and dots only
nl: %s mag alleen cijfers, letters en punten bevatten

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
nl: %s mag enkel cijfers, letters, streepjes en onderstrepingstekens bevatten

en: %s must have a value that's part of its options.
nl: %s moet een waarde hebben die deel is van de opties.

en: %s must not be empty
nl: %s mag niet leeg zijn

en: %s post moved to the Trash | %s posts moved to the Trash
nl[0]: %s bericht verplaatst naar de Prullenbak
nl[1]: %s berichten verplaatst naar de Prullenbak

en: %s post restored. | %s posts restored.
nl[0]: %s bericht teruggezet.
nl[1]: %s berichten teruggezet.

en: %s published privately.
nl: %s is privé gepubliceerd.

en: %s published.
nl: %s gepubliceerd.

en: %s restored to revision from %s
nl: %s teruggezet naar revisie van %s

en: %s reverted to draft.
nl: %s teruggezet naar concept.

en: %s saved.
nl: %s opgeslagen.

en: %s scheduled.
nl: %s ingepland.

en: %s submitted.
nl: %s ingediend.

en: %s updated.
nl: %s geüpdatet.

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
nl: %s. Al de veel voorkomende (en ook niet-zoveel-voorkomende) antwoorden op vragen die we krijgen kan je hier vinden. Het is vaak de snelste manier om een antwoord op je vraag te vinden!

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
nl: %s. De beste start voor uitgebreide troubleshooting is het testen voor bestaande conflicten. In veel gevallen zullen we je vragen om deze stappen te volgen als je een nieuwe thread hebt aangemaakt, dus het uitvoeren van deze stappen op voorhand zal enorm nuttig zijn.

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the help desk is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
nl: %s. Er zijn maar weinig problemen die we nog niet eerder gezien hebben en de kans is klein dat er niet al een andere gebruiker is geweest die je vraag ook al heeft gesteld en een antwoord heeft gehad van ons ondersteuningsteam. Het plaatsen van nieuwe berichten in de helpdesk is alleen mogelijk voor betalende klanten, maar het zoeken naar en inzien van de huidige berichten is beschikbaar voor iedereen.

en: %s: A complete look at the features you can expect to see right out of the box as well as how to use them.
nl: %s: een volledige blik op de functies die je standaard kunt verwachten en hoe ze te gebruiken.

en: %s: A thorough walkthrough of The Events Calendar and the settings that are available to you.
nl: %s: Een uitgebreide handleiding van Events Calendar en de instellingen die je kan aanpassen.

en: %s: An overview of the default templates and styles that are included in the plugin, as well as how to change them.
nl: %s: Een overzicht van de standaard templates en styles die zijn inbegrepen in de plugin. Ook kan je hier vinden hoe je deze kan aanpassen.

en: %s: Code and guides for customizing your calendar in useful and interesting ways.
nl: %s: Code en handleidingen voor het aanpassen van je agenda op nuttige en interessante manieren.

en: %s: Do you see an issue with your calendar? Go here first to find where it’s coming from and how to fix it.
nl: %s: Heb je een probleem met je kalender? Ga eerst hiernaartoe om uit te vogelen waar het vandaan komt en hoe je het kan oplossen.

en: %s: Our most comprehensive outline for customizing the calendar to suit your needs, including custom layouts and styles.
nl: %s: ons meest complete overzicht voor het aanpassen van de kalender aan je behoeften, met inbegrip van aangepaste lay-outs en stijlen.

en: &Aring;land Islands
nl: &Aring;land Islands"

en: (DEMO) This event has been postponed.
nl: (DEMO) dit evenement heeft uitstel gekregen.

en: (Estimated time: %1$s minute)
nl: (Geschatte tijd: %1$s minuut)

en: (Estimated time: %1$s minutes)
nl: (Geschatte tijd: %1$s minuten)

en: (Event Tickets Plus)
nl: (Events Tickets Plus)

en: (Untitled Venue)
nl: (Naamloze locatie)

en: (Untitled)
nl: (Geen titel)

en: (View Full %1$s Description Here: %2$s)
nl: (Bekijk de volledige %1$s beschrijving hier: %2$s)

en: (click here for details)
nl: (klik hier voor details)

en: (do not override)
nl: (niet negeren)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
nl: (gefilterd van _MAX_ totale resultaten)

en: * Your system information will only be used by The Events Calendar support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
nl: * Je systeemgegevens worden alleen gebruikt door het ondersteuningsteam van The Events Calendar. Alle informatie wordt veilig opgeslagen. Wij delen deze informatie niet met derden.

en: + %1$d More for %2$s | + %1$d More for %2$s
nl[0]: + %1$d Meer voor %2$s
nl[1]: + %1$d Meer voor %2$s

en: + %d More | + %d More
nl[0]: + %d Meer
nl[1]: + %d Meer

en: + Google Map
nl: + Google Maps

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
nl: 0 = uitgezoomd (wereld); 21 = ingezoomd (straat).

en: 1 import was scheduled.
nl: 1 import gepland.

en: 1 month
nl: 1 maand

en: 1 year
nl: 1 jaar

en: 2 years
nl: 2 jaar

[ctx: 2018 user survey]
en: <strong>The Events Calendar Annual Survey:</strong> share your feedback with our team—%1$s!
nl: <strong>De jaarlijkse enquête van The Events Calendar:</strong> deel je feedback met ons team—%1$s!

[ctx: 2018 user survey]
en: take the survey now
nl: neem nu deel aan de enquête

en: 24 hours
nl: 24 uur

en: 3 months
nl: 3 maanden

en: 3 years
nl: 3 jaar

en: 6 months
nl: 6 maanden

en: 72 hours
nl: 72 uur

en: 9 months
nl: 9 maanden

en: : Selected %d rows
nl: : %d rijen geselecteerd

en: : Selected 1 row
nl: : 1 rij geselecteerd

en: : activate to sort column ascending
nl: : activeer om de kolom oplopend te sorteren

en: : activate to sort column descending
nl: : activeer om de kolom aflopend te sorteren

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
nl[0]: <b>%1$s</b> vereisen <b>PHP %2$s</b> of hoger.
nl[1]: <b>%1$s</b> vereist <b>PHP %2$s</b> of hoger.

en: <p>The Events Calendar comes with an API key for basic maps functionality. If you’d like to use more advanced features like custom map pins or dynamic map loads, you’ll need to get your own %1$sGoogle Maps API key</a>. %2$sRead More</a>.</p>
nl: <p>The Events Calendar wordt geleverd met een API-sleutel voor basiskaart functionaliteit. Als je geavanceerdere functies wilt gebruiken zoals aangepaste kaartpinnen of dynamische kaartladingen, moet je je eigen %1$sGoogle Maps API-sleutel</a> krijgen. %2$sLees meer</a>.</p>

en: <strong>Check out your calendar to see the improved designs live on your site.</strong> If you have a question or need help, %1$s or %2$s.
nl: <strong>Bekijk je kalender om de verbeterde ontwerpen live op je site te zien.</strong> als je een vraag hebt of hulp nodig hebt, %1$s of %2$s.

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %1$s with the purchase of any of our premium plugins (like %2$s). Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays.
nl: <strong>Ben je op zoek naar snellere hulp?</strong> We bieden %1$s met de koop van een van onze premium plugins (zoals %2$s). Koop een licentie en je kan hier direct je vraag plaatsen. Je kan een reactie binnen 24-48 uur verwachten tijdens werkdagen.

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %s with the purchase of any of our premium plugins. Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays
nl: <strong>Zoek je snellere hulp?</strong> We bieden %s bij aankoop van een van onze premium plugins. Koop een licentie en je kan hier direct je vraag plaatsen. Je kan op werkdagen binnen 24-48 uur een reactie verwachten

en: A Google Map API KEY is required to view the map
nl: Een Google Map API-sleutel is vereist om de kaart te bekijken

en: A TEC post object as expected by the REST API
nl: Een TEC bericht object zoals verwacht door de REST API

en: A TEC post object as returned by the REST API
nl: Een TEC bericht object zoals geretourneerd door de REST API

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
nl: Een volledig ontworpen en gestyled thema voor je evenemententpagina's.

[ctx: A link telling users to disable an extension that may conflict.]
en: You are using the Inherit Theme Fonts extension. Font control is now built into %1$sThe Events Calendar's options in the WordPress Customizer.%2$s Please disable the Inherit Theme Fonts extension to prevent conflicts with The Events Calendar.
nl: Je gebruikt de extensie Inherit Theme Fonts. Lettertypebeheer is nu ingebouwd in %1$sDe opties van de evenementenkalender in de WordPress Customizer.%2$s Schakel de extensie Inherit Theme Fonts uit om conflicten met The Events Calendar te voorkomen.

en: A link to a particular %s category.
nl: Een link naar een bepaalde %s categorie.

en: A link to a particular %s.
nl: Een link naar een bepaalde %s.

en: A list of links to the term own, archive and parent REST URL
nl: Een lijst met links naar de term eigen, archief en hoofd REST URL

[ctx: A message shown in the mobile version when a day without events is selected.]
en: There are no events on this day.
nl: Er zijn geen evenementen op deze dag.

[ctx: A message to indicate there are no upcoming events.]
en: There are no upcoming %1$s.
nl: Er zijn geen aankomende %1$s.

[ctx: A mock venue name for the widget preview]
en: Mock Venue
nl: Schijnlocatie

[ctx: A mock venue name for the widget preview]
en: Mock Venue 2
nl: Voorbeeldlocatie 2

en: A named status for the entity.
nl: Een benoemde status voor de entiteit.

en: A new look for The Events Calendar is here!
nl: Een nieuw uiterlijk voor The Events Calendar is hier!

en: A non-UTC time zone is required.
nl: Een niet-UTC tijdzone is vereist.

en: A parameter.
nl: Een parameter.

en: A path's documentation.
nl: De documentatie van een pad.

en: A problem stopped the time zone update process from completing. Please refresh and try again.
nl: Er is een probleem opgetreden waardoor het updaten van de tijdzone niet kon worden afgerond. Vernieuwen en opnieuw proberen.

en: A record already exists with these settings, %1$s.
nl: Er bestaat al een record met deze instellingen,%1$s.

en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Een vereiste parameter ontbreekt of een invoerparameter heeft de verkeerde format

en: A server.
nl: Een server.

en: A sorted array of all the numeric values for the cost
nl: Een gesorteerde array van alle numerieke waarden voor de kosten

en: A valid license has been entered by your network administrator.
nl: Er is een geldige licentie ingevoerd door je netwerkbeheerder.

en: A valid license key is required for support and updates
nl: Een geldige licentiesleutel is nodig voor ondersteuning en updates

en: A venue
nl: Een locatie

en: A venue with the specified post ID does not exist.
nl: Een locatie met het opgegeven bericht ID bestaat niet.

en: A warning was generated while fetching the results from your import:
nl: Er is een waarschuwing gegenereerd tijdens het ophalen van de resultaten van je import:

en: AI Chatbot
nl: AI chatbot

[ctx: AI Chatbot link text]
en: AI Chatbot
nl: AI chatbot

[ctx: AI Chatbot notice title]
en: Our AI Chatbot is here to help you
nl: Onze AI chatbot is er om je te helpen

[ctx: AI Chatbot section paragraph]
en: You have questions? The TEC Chatbot has the answers.
nl: Heb je vragen? De TEC chatbot heeft de antwoorden.

[ctx: AI Chatbot sidebar header]
en: AI Chatbot
nl: AI chatbot

[ctx: AI Chatbot support sidebar paragraph]
en: Here to provide quick answers to your questions. It’s never been easier to find the right resource.
nl: Hier vind je snelle antwoorden op je vragen. Het was nog nooit zo eenvoudig om de juiste gegevensbron te vinden.

en: API Keys
nl: API-sleutels

[ctx: API connection header]
en: Power Automate
nl: Automatisering

[ctx: Abbreviation for the miles unit of measure]
en: mi
nl: mijl

en: Accent Color
nl: Accentkleur

en: Access more event sources and automatic imports!
nl: Krijg toegang tot meer evenement bronnen en automatische importen!

[ctx: Account failed to load failure message.]
en: Consumer ID failed to load, please check the value and try again.
nl: Klant ID is niet geladen, controleer de waarde en probeer het opnieuw.

en: Action-based Logger
nl: Op actie gebaseerde logger

[ctx: Actions header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Actions
nl: Acties

[ctx: Actions header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Actions
nl: Acties

[ctx: Actions header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Actions
nl: Acties

[ctx: Actions header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Actions
nl: Acties

en: Activate
nl: Activeren

en: Activate %s
nl: Activeer %s

en: Activate Block Editor for Events
nl: Activeer blok-editor voor Events

en: Activate Event Tickets
nl: Activeer Event Tickets

en: Activate Plugin
nl: Plugin activeren

en: Activate the Event Tickets Plugin for me.
nl: Activeer de event tickets plugin voor mij.

en: Active
nl: Actief

en: Active Users:
nl: Actieve gebruikers:

en: Add %s
nl: Toevoegen %s

en: Add Button Text
nl: Knoptekst toevoegen

en: Add Commerce Tools
nl: Commerce Tools toevoegen

en: Add Content Restriction
nl: Content Restriction toevoegen

en: Add Cost Currency Symbol
nl: Symbool kostenvaluta toevoegen

en: Add Courses
nl: Cursussen toevoegen

en: Add Description...
nl: Beschrijving toevoegen...

en: Add Donations
nl: Donations toevoegen

en: Add Event & Attendee Info to WooCommerce Order Details
nl: Voeg evenement en deelnemersgegevens toe aan WooCommerce bestelgegevens

en: Add Event Categories in document settings
nl: Gebeurteniscategorieën toevoegen in documentinstellingen

en: Add Event Website
nl: Evenement website toevoegen

en: Add Google Maps Display and Link Options
nl: Google Maps Display en link opties toevoegen

en: Add HTML after event content
nl: Voeg HTML toe na de evenement inhoud

en: Add HTML before event content
nl: Voeg HTML toe voor de evenement inhoud

en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

en: Add New %s
nl: Nieuw %s toevoegen

en: Add New %s Category
nl: Nieuwe %s categorie toevoegen

en: Add New Aggregator Record
nl: Nieuw aggregator record toevoegen

en: Add New Calendar Embed
nl: Nieuwe kalender toevoegen

en: Add New Single Event Template
nl: Nieuw template voor afzonderlijke evenement toevoegen

en: Add Organizer
nl: Organisator toevoegen

en: Add Phone
nl: Telefoon toevoegen

en: Add Price
nl: Prijs toevoegen

en: Add Security
nl: Veiligheid toevoegen

en: Add Starter Templates
nl: Starter templates toevoegen

en: Add Venue
nl: Locatie toevoegen

en: Add a Featured Image from the Document Settings sidebar
nl: Een uitgelichte afbeelding toevoegen in de documentinstellingen zijbalk

en: Add an event organizer for your events. You can display this information for your event attendees on your website.
nl: Voeg een organisator toe voor je evenementen. Je kunt deze informatie voor je evenementbezoekers weergeven op je site.

en: Add another %s
nl: Nog een %s toevoegen

en: Add email
nl: E-mail toevoegen

en: Add existing Organizer
nl: Voeg bestaande Organisator toe

en: Add keywords by displaying linked tags.
nl: Toevoegen keywords door tonen van gelinkte tags.

en: Add license key
nl: Licentiesleutel toevoegen

en: Add me to the list
nl: Voeg me toe aan de lijst

en: Add more sources
nl: Voeg meer bronnen toe

en: Add new event
nl: Nieuw evenement toevoegen

en: Add or Find
nl: Toevoegen of zoeken

en: Add or find a venue
nl: Een locatie toevoegen of zoeken

en: Add or find an organizer
nl: Een organisator toevoegen of zoeken

en: Add tags in document settings
nl: Tags toevoegen in documentinstellingen

en: Add tickets and RSVP to any post
nl: Tickets en RSVP toevoegen aan een bericht

en: Add to Calendar
nl: Toevoegen aan kalender

en: Add to Calendar Button
nl: Toevoegen aan kalender knop

en: Add to Google Calendar
nl: Toevoegen aan Google Calendar

en: Add to calendar
nl: Toevoegen aan kalender

en: Add to iCalendar
nl: Toevoegen aan iCalendar

en: Add website
nl: Website toevoegen

en: Add your first event organizer
nl: Je eerste evenement organisator toevoegen

en: Add your first event venue
nl: Je eerste evenementenlocatie toevoegen

en: Additional Content
nl: Extra inhoud

en: Additional Functionality
nl: Extra functionaliteit

[ctx: Additional content settings section header]
en: Additional Content
nl: Extra inhoud

en: Additional views
nl: Extra weergaven

en: Address
nl: Adres

en: Address Text
nl: Adres tekst

en: Address:
nl: Adres:

en: Adds a new settings panel in Events > Settings that gives more control over the ticket and rsvp emails that are sent to attendees after registration.
nl: Voegt een nieuw instellingenpaneel toe in Events > Instellingen dat meer controle geeft over het ticket en rsvp e-mails die na registratie naar deelnemers worden verzonden.

en: Adjust Appearance
nl: Weergave aanpassen

en: Adjust Label
nl: Label aanpassen

en: Adjust colors, fonts, and more with the WordPress Customizer.
nl: Pas kleuren, lettertypes, en meer aan met de WordPress customizer.

en: Adjust your timezone
nl: Pas je tijdzone aan

en: Advanced Google Maps functionality
nl: Geavanceerde Google Maps functionaliteit

en: Advanced event filtering
nl: Geavanceerd filteren op evenementen

en: After
nl: Na

[ctx: Ajax error message.]
en: The provided nonce is not valid.
nl: De opgegeven nonce is niet geldig.

en: Albania
nl: Albanië

en: Algeria
nl: Algerije

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: All
nl: Alle

en: All %s
nl: Alle %s

en: All %s Categories
nl: Alle %s categorieën

en: All Aggregator Records
nl: Alle Aggregator records

en: All Categories
nl: Alle categorieën

en: All Day
nl: Hele dag

en: All Day Event
nl: Evenement duurt de hele dag

en: All Events
nl: Alle evenementen

en: All Extensions
nl: Alle extensies

en: All FAQs
nl: Alle veelgestelde vragen

en: All Solutions
nl: Alle oplossingen

en: All Tags
nl: Alle tags

en: All calendar and event pages
nl: Alle kalender en evenement pagina's

en: All data present within a CSV or ICS file and external URLs (for events, venues, organizers, and tickets)
nl: Alle gegevens aanwezig in een CSV of ICS bestand en externe URL's (voor evenementen, locaties, organisatoren en tickets)

en: All day
nl: Gehele dag

[ctx: All day label for event]
en: All day
nl: Gehele dag

en: All information (data) is retained in the local database indefinitely, unless otherwise deleted.
nl: Alle informatie (gegevens) wordt voor onbepaalde tijd bewaard in de lokale database, tenzij anders verwijderd.

en: All items on this page were selected.
nl: Alle items op deze pagina werden geselecteerd.

en: All notifications marked as read
nl: Alle meldingen zijn gemarkeerd als gelezen

en: All of our premium events management plugins at a deep discount.
nl: Al onze premium plugins voor evenementenbeheer met een grote korting.

en: All scheduled imports are currently suspended, and no events will be imported.
nl: Alle geplande importen zijn momenteel opgeschort; er worden geen evenementen geïmporteerd.

en: All-day Events
nl: Evenementen voor de hele dag

en: Allow users to search for events by category, tag, venue, organizer, day of the week, time of day, and price.
nl: Gebruikers toestaan om te zoeken naar evenementen op categorie, tag, locatie, organisator, dag van de week, tijdstip en prijs.

en: Already Installed
nl: Reeds geïnstalleerd

[ctx: Alt text for the Black Friday Ad]
en: %1$s Black Friday Sale for The Events Calendar. 30%% off all plugins, add-ons, bundles, everything!.
nl: %1$s Black Friday uitverkoop voor The Events Calendar. 30%% korting op alle plugins, add-ons, bundels, alles!.

[ctx: Alt text for the Default Sale Ad]
en: %1$s %2$s for The Events Calendar plugins, add-ons and bundles.
nl: %1$s %2$s voor The Events Calendar plugins, add-ons en bundels.

[ctx: Alt text for the Event Seating Sale Ad]
en: %1$s %2$s - Get Event Seating at 30%% off!
nl: %1$s %2$s - Verkrijg Event Seating met 30%% korting!

[ctx: Alt text for the Event Tickets Plus Sale Ad]
en: %1$s %2$s - Get Event Tickets Plus at 30%% off!
nl: %1$s %2$s - Verkrijg Event Tickets Plus met 30%% korting!

[ctx: Alt text for the Events Pro Sale Ad]
en: %1$s %2$s - Get Events Calendar Pro at 30%% off!
nl: %1$s %2$s - Verkrijg Events Calendar Pro met 30%% korting!

[ctx: Alt text for the Filter Bar Sale Ad]
en: %1$s %2$s - Get Filter Bar at 30%% off!
nl: %1$s %2$s - Verkrijg Filter Bar met 30%% korting!

[ctx: Alt text for the Sale Ad]
en: %1$s %2$s for The Events Calendar plugins, add-ons and bundles.
nl: %1$s %2$s voor The Events Calendar plugins, add-ons en bundels.

en: Alter the displayed text for the event website link.
nl: Wijzig de weergegeven tekst voor de link naar de site van het evenement.

en: Alternative photo view
nl: Alternatieve fotoweergave

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: An Array containing the lineage of where this event comes from, this should not change after the event is created.
nl: Een Array met daarin de afkomst van dit evenement, dit moet niet veranderd worden na het aanmaken van het evenement.

en: An Array containing the lineage of where this organizer comes from, this should not change after the organizer is created.
nl: Een Array met daarin de afkomst van deze organisator, dit moet niet veranderd worden na het aanmaken van de organisator.

en: An Unknown error occurred
nl: Er is een onbekende fout opgetreden

en: An alphanumeric identifier for the entity unique to its type
nl: Een alfanumerieke identificatiecode voor de entiteit die uniek is voor zijn type

en: An array of each component of the event end date
nl: Een array met elk onderdeel van de einddatum van het evenement

en: An array of each component of the event end date in UTC time
nl: Een array met elk onderdeel van de einddatum van het evenement in UTC-tijd

en: An array of each component of the event start date
nl: Een array met elk onderdeel van de begindatum van het evenement

en: An array of each component of the event start date in UTC time
nl: Een array met elk onderdeel van de begindatum van het evenement in UTC-tijd

en: An email marketing solution for events and the people running them
nl: Een e-mail marketing oplossing voor evenementen en organisatoren

[ctx: An error message that the description or user is missing when creating access information for an integration connection.]
en: Description or User missing. Please add a description and select a user before create the access information.
nl: Beschrijving of gebruiker ontbreekt. Voeg een beschrijving toe en selecteer een gebruiker voordat je de toegangsinformatie aanmaakt.

[ctx: An error message that the description or user is missing when generating a key pair for Zapier.]
en: Description or User missing. Please add a description and select a user before generating a key pair.
nl: Beschrijving of gebruiker ontbreekt. Voeg een beschrijving toe en selecteer een gebruiker voordat je een sleutelpaar genereert.

[ctx: An error raised in the context of an API integration.]
en: The post ID is missing from the request.
nl: Het ID van het bericht ontbreekt in de aanvraag.

en: An event
nl: Een gebeurtenis

en: An event category with the specified term ID does not exist.
nl: Een evenementen categorie met het opgegeven ID bestaat niet.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (12-hour) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
nl: Een evenement met een bericht meta waarde van `%s` uur (12 uur) is niet geldig. Zorg ervoor dat het van 1 tot 12 is.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (24-hour) is not valid. Make sure it is from 0 to 23.
nl: Een evenement met een bericht meta waarde van `%s` uur (24 uur) is niet geldig. Zorg ervoor dat het van 0 tot 23 is.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (am/pm) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
nl: Een evenement met een bericht meta waarde van `%s` uur (am/pm) is niet geldig. Zorg ervoor dat het van 1 tot 12 is.

en: An event having a post meta value of `%s` meridian is not valid. Make sure it is either `am` or `pm`, or remove it entirely if using the 24-hour format.
nl: Een gebeurtenis met een bericht meta waarde van de meridiaan van %s is niet geldig. Zorg ervoor dat het 'am' of 'pm' is, of verwijder het volledig als je het 24-uurs format gebruikt.

en: An event having a post meta value of `%s` minutes is not valid. Make sure it is from 0 to 59.
nl: Een evenement met een bericht meta waarde van `%s` minuten is niet geldig. Zorg ervoor dat het van 0 tot 59 is.

en: An event tag with the specified term ID does not exist.
nl: Er bestaat geen evenement tag met het opgegeven term ID.

en: An event with the specified ID does not exist.
nl: Een evenement met de opgegeven ID bestaat niet.

en: An invalid frequency was used when trying to create this scheduled import.
nl: Bij het maken van deze geplande import werd een ongeldige frequentie gebruikt.

en: An invalid import type was used when trying to create this import record.
nl: Bij het aanmaken van dit import-record werd een ongeldig importtype gebruikt.

en: An object's schema.
nl: Het schema van een object.

en: An organizer
nl: Een organisator

en: An organizer with the specified event does not exist.
nl: Een organisator met het opgegeven evenement bestaat niet.

en: And if you skip this, that's okay! %1$s will still work just fine.
nl: En als je dit overslaat, is dat oké! %1$s werkt nog steeds prima.

en: And if you skip this, that’s okay! Our products still work just fine.
nl: En als je dit overslaat, is dat oké! Ons product werkt nog steeds prima.

en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: Appends the time zone to the end of event scheduling information &ndash; this can be useful when you have events in numerous different time zones.
nl: Voegt de tijdzone aan het einde van event planningsgegevens &ndash; toe dit kan handig zijn wanneer je evenementen hebt in vele verschillende tijdzones.

en: Apply
nl: Toepassen

en: Apply Filters
nl: Filters toepassen

en: Apr
nl: apr

en: April
nl: april

en: Archive Events
nl: Archief gebeurtenissen

en: Are you planning to sell tickets to your events?
nl: Ben je van plan om tickets te verkopen voor je evenementen?

en: Are you sure you want to reverse the recurring event system migration process?
    
    - You will no longer be able to use the new recurring event and Series features.
    - All event edits you have made since migration will be lost.
    - As with migration, you will not be able to edit events or calendar options during this process and some frontend actions will be paused.
    - Reverse migration should take less time than the original migration, but there is no time estimate available.
nl: Weet je zeker dat je het migratieproces van het terugkerende evenement systeem wil terugdraaien?
    
    - je kunt de nieuwe functies voor terugkerende evenementen en series niet meer gebruiken.
    - alle evenement bewerkingen die je sinds de migratie hebt gemaakt, gaan verloren.
    - net als bij migratie kun je tijdens dit proces geen evenementen of agenda opties bewerken en worden sommige frontend acties gepauzeerd.
    - omgekeerde migratie zou minder tijd moeten kosten dan de oorspronkelijke migratie, maar er is geen tijd schatting beschikbaar.

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Armenia
nl: Armenië

en: Array of ticket providers or false if the event is not ticketed.
nl: Matrix van ticketaanbieders of false als het evenement geen ticket heeft.

en: Arts in the Park
nl: Kunst in het park

en: Ask our AI Chatbot anything
nl: Vraag onze AI chatbot alles

en: Ask the site administrator to edit the %s slug
nl: Vraag de site beheerder om de %s slug aan te passen

en: Asynchronous
nl: Asynchroon

en: Attach calendar invites (.ics) to the RSVP email.
nl: Voeg agenda uitnodigingen (.ics) toe aan de RSVP e-mail.

en: Attach calendar invites (.ics) to the ticket email.
nl: Voeg agenda uitnodigingen (.ics) toe aan de ticket e-mail.

en: Attendee reports
nl: Deelnemer rapporten

en: Aug
nl: aug

en: August
nl: augustus

en: Australia
nl: Australië

en: Australian Dollar
nl: Australische dollar

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Authorize Promoter
nl: Promotor autoriseren

en: Auto-Publish Events Submitted By Logged-In Users
nl: Evenementen die zijn ingediend door ingelogde gebruikers automatisch publiceren

en: Automate email touchpoints
nl: Automatiseer je e-mail raakpunten

en: Automated imports for your calendar
nl: Geautomatiseerde import voor je agenda

en: Automatic Updates
nl: Automatische updates

en: Automatic imports will be paused until migration is complete.
nl: Automatische import wordt onderbroken totdat de migratie is afgerond.

en: Automatically import your events
nl: Importeer je evenementen automatisch

en: Available %s
nl: Beschikbare %s

en: Average Number of Attendees per Event
nl: Gemiddeld aantal bezoekers per evenement

en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

en: Back link
nl: Terug link

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Bahamas
nl: Bahama's

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Be up to date with the latest updates, fixes and features for The Events Calendar.
nl: Blijf op de hoogte van de nieuwste updates, oplossingen en functies voor de evenementenkalender.

en: Beautiful display options for your favorite photos.
nl: Prachtige weergaveopties voor je favoriete afbeelding's.

en: Before
nl: Voor

en: Belarus
nl: Wit-Rusland

en: Belgium
nl: België

en: Below you can set up the authentication for different calendar services, in order to be able to import events from them.
nl: Hieronder kun je de authenticatie voor verschillende kalender diensten instellen, om er evenementen van te kunnen importeren.

en: Between
nl: Tussen

en: Black Friday Sale
nl: Black Friday uitverkoop

en: Blend Mode
nl: Mengmodus

en: Block Editor enabled for %1$s
nl: Blok-editor ingeschakeld voor %1$s

en: Border Color
nl: Randkleur

en: Border Radius
nl: Randradius

en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië-Herzegovina

en: Bottom %s list pagination
nl: Onderkant %s lijst paginering

en: Bottom Center
nl: Middenonder

en: Bottom Left
nl: Linksonder

en: Bottom Right
nl: Rechtsonder

en: Bouvet Island
nl: Bouveteiland

en: Brazil
nl: Brazilië

en: Brazilian Real
nl: Braziliaanse real

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits Indische Oceaanterritorium

en: British Pound
nl: Britse pond

en: Browse Extensions
nl: Bekijk extensies

en: Browse by category
nl: Blader op categorie

en: Brunei Darussalam
nl: Brunei

en: Build better WordPress websites with Kadence.
nl: Bouw betere WordPress sites met Kadence.

en: Built with developers in mind.
nl: Gebouwd met ontwikkelaars in gedachten.

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: Bulgarian Lev
nl: Bulgaarse lev

en: Bulk Actions
nl: Acties

en: Button Color
nl: Knop kleur

en: Button Styles
nl: Knopstijlen

en: Button Styles on Hover
nl: Knoop stijlen op hoveren

[ctx: Button on Ticket Email]
en: Add event to Google Calendar
nl: Toevoegen aan Google Calender

[ctx: Button on Ticket Email]
en: Add event to iCal
nl: Evenement toevoegen aan iCal

en: Button text
nl: Knoptekst

[ctx: Button text for copying the acess_token.]
en: Copy
nl: Kopiëren

[ctx: Button text for copying the consumer id or secret.]
en: Copy
nl: Kopiëren

[ctx: Button to manage opt in status]
en: Manage my data sharing consent
nl: Mijn toestemming voor het delen van gegevens beheren

en: Buy Event Aggregator
nl: Koop Event Aggregator

en: Buy Event Aggregator to access more event sources and automatic imports!
nl: Koop Event Aggregator om toegang te krijgen tot meer evenementbronnen en automatische importeeracties!

en: By date range
nl: Op datum reeks

en: By number of events
nl: Op aantal evenementen

en: CSV File
nl: CSV bestand

en: CSV File Formatting and Examples
nl: CSV bestand opmaak en voorbeelden

en: CSV Import Settings
nl: Instellingen voor importeren van CSV bestanden

en: Caching can improve your site performance and speed up your site. Check out our Caching Guide to help you set up caching with our plugins correctly.
nl: Caching kan de prestaties van je site verbeteren en je site versnellen. Bekijk onze Caching Gids om je te helpen caching correct in te stellen met onze plugins.

en: Caching plugin detected: %s
nl: Cache plugin gedetecteerd: %s

en: Calendar
nl: Kalender

en: Calendar & Ticket Shortcodes
nl: Kalender & ticket shortcodes

en: Calendar Date Bar Color
nl: Kalender datum balk kleur

en: Calendar Embed draft updated.
nl: Agenda insluiten ontwerp geüpdatet.

en: Calendar Embed published.
nl: Kalender insluiten gepubliceerd.

en: Calendar Embed restored to revision from %s.
nl: Kalender insluiten teruggezet naar revisie van %s.

en: Calendar Embed saved.
nl: Kalender insluiten opgeslagen.

en: Calendar Embed scheduled for: %s.
nl: Agenda insluiten gepland voor: %s.

en: Calendar Embed submitted.
nl: Kalender insluiten ingediend.

en: Calendar Embed updated.
nl: Kalender insluiten geüpdatet.

en: Calendar Embeds
nl: Kalender insluitingen

en: Calendar Header Color
nl: Kalender header kleur

en: Calendar Highlight Color
nl: Kalender kleur arcering

en: Calendar Table Color
nl: Kalender kleur tabel

en: Calendar Views
nl: Kalenderweergaven

[ctx: Calendar display display settings header]
en: Calendar Display
nl: Kalenderweergave

[ctx: Calendar display settings header]
en: Calendar
nl: Kalender

en: Calendar embed published privately.
nl: Kalender insluiten privé gepubliceerd.

en: Calendar embed published.
nl: Kalender insluiten gepubliceerd.

en: Calendar embed reverted to draft.
nl: Kalender insluiten teruggezet naar concept.

en: Calendar embed scheduled.
nl: Agenda insluiten ingepland.

en: Calendar embed trashed.
nl: Kalender insluiten in prullenbak geplaatst.

en: Calendar embed updated.
nl: Kalender insluiten geüpdatet.

en: Calendar invites
nl: Kalender uitnodigingen

en: Calendar links
nl: Kalender links

en: Calendar of %s
nl: Kalender van %s

en: Calendar powered by %s
nl: Kalender mogelijk gemaakt door %s

[ctx: Calendar template display settings header]
en: Calendar Template
nl: Calendar template

en: Calendar widget areas
nl: Agenda widget gebieden

en: Calendars, ticketing, and powerful WordPress tools to manage your events from start to finish.
nl: Kalenders, ticketing, en krachtig WordPress gereedschap om je evenementen van begin tot einde te beheren.

en: California
nl: Californië

[ctx: Call to action to use The Events Calendar Help Chatbot.]
en: You have questions? The TEC Chatbot has the answers.
nl: Heb je vragen? De TEC chatbot heeft de antwoorden.

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Can I have a seating chart associated with my tickets?
nl: Kan ik een zitplaats kaart aan mijn tickets koppelen?

en: Can I have more than one calendar?
nl: Kan ik meer dan één kalender hebben?

en: Canadian Dollar
nl: Canadese dollar

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancel Migration
nl: Migratie annuleren

en: Cancel Migration Preview
nl: Voorbeeld migratie annuleren

en: Cancelation complete.
nl: Annulering afgerond.

en: Cancelation in progress
nl: Annulering in behandeling

[ctx: Canceled label for filter bar to hide canceled events.]
en: Hide canceled events
nl: Geannuleerde evenementen verbergen

[ctx: Canceled label.]
en: Canceled
nl: Geannuleerd

en: Cannot look for Terms without a taxonomy
nl: Kan geen termen zoeken zonder een taxonomie

en: Cannot set %s as the current logging engine
nl: Kan %s niet instellen als de huidige logging engine

en: Cape Verde
nl: Kaapverdië

[ctx: Capitalized label for the event website link.]
en: View %s Website
nl: Bekijk de site van %s

[ctx: Capitalized label for the organizer website link.]
en: View %s Website
nl: Bekijk de site van %s

[ctx: Capitalized label for the venue website link.]
en: View %s Website
nl: Bekijk de site van %s

en: Categories
nl: Categorieën

en: Category
nl: Categorie

en: Category Color
nl: Categorie kleur

en: Category Colors
nl: Categorie kleuren

en: Category Colors Migration
nl: Categorie kleuren migratie

[ctx: Category Colors section header]
en: Category Colors
nl: Categorie kleuren

[ctx: Category Legend settings section header]
en: Category Legend
nl: Categorie legende

en: Category Priority
nl: Categorie prioriteit

en: Category color mapping is now done directly in the Event Categories page. You'll be redirected there to review your colors.
nl: Het toewijzen van categoriekleuren gebeurt nu rechtstreeks op de pagina Evenementcategorieën. Je wordt daar doorverwezen naar beoordeling je kleuren.

en: Category colors helps your users relate events to a specific category on the event listing pages. To assign colors to event categories see Event Categories page.
nl: Met categoriekleuren kunnen je gebruikers evenementen aan een specifieke categorie koppelen op de pagina's met evenementoverzichten. Ga naar de pagina Evenementcategorieën om kleuren aan evenementcategorieën toe te wijzen.

en: Category selection
nl: Categorie selectie

en: Category:
nl: Categorie:

en: Cayman Islands
nl: Kaaimaneilanden

en: Center
nl: Midden

en: Center Center
nl: Midden midden

en: Center Left
nl: Midden links

en: Center Right
nl: Midden rechts

en: Central African Republic
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Central Park
nl: Centraal Park

en: Certain data may be exported or removed upon users’ requests via the existing Exporter or Eraser. Please note, however, that several “edge cases” exist in which we are unable to perfect the gathering and export of all data for your end users. We suggest running a search in your local database, as well as within the WordPress Dashboard, in order to identify all data collected and stored for your specific user requests.
nl: Bepaalde gegevens kunnen worden geëxporteerd of verwijderd op verzoek van gebruikers via de bestaande Exporter of Eraser. Houd er echter rekening mee dat er verschillende 'edge-cases' zijn waarin we het verzamelen en exporteren van alle gegevens voor je eindgebruikers niet kunnen perfectioneren. We raden je aan een zoekopdracht uit te voeren in je lokale database en in het WordPress-dashboard om alle verzamelde en opgeslagen gegevens voor je specifieke gebruikersverzoeken te identificeren.

en: Chad
nl: Tsjaad

en: Change "Events" to "Webinars," or "Venues" to "Livestream," or "Organizers" to "Hosts." Tailor your calendar for virtual events and meetings.
nl: Verander "Evenementen" in "Webinars" of "Locaties" in "Livestream" of "Organisatoren" in "Hosts." Pas je agenda aan voor virtuele evenementen en vergaderingen.

en: Change Event Update Authority
nl: Event Update Authority wijzigen

en: Check for updates
nl: Controleren op updates

en: Check our Knowledgebase
nl: Kijk eens in onze Kennisbank

en: Check out Event Aggregator
nl: Bekijk Event Aggregator

en: Check out Event Aggregator.
nl: Event Aggregator bekijken.

en: Check out our %s for developers.
nl: Bekijk onze %s voor ontwikkelaars.

en: Check out our Community add-on
nl: Bekijk onze community add-on

en: Check out our Filter Bar add-on
nl: Bekijk onze Filter Bar add-on

en: Check out our suite of add-ons
nl: Bekijk onze reeks add-ons

en: Check out the %savailable add-ons%s.
nl: Bekijk hier de %sbeschikbare add-ons%s.

en: Check out the available add-ons.
nl: Bekijk de beschikbare add-ons.

en: Check out the guide
nl: Bekijk de gids

en: Check this box if you wish to override the network license key with your own
nl: Vink deze box aan als je de netwerk licentiesleutel wilt overschrijven met je eigen licentiesleutel

en: Check this to cache your month view HTML in transients, which can help improve calendar speed on sites with many events. <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">Read more</a>.
nl: Klik dit aan om je maandweergave HTML te cachen transiënt. Dit kan helpen om de kalender snelheid te verhogen op site met veel evenementen. <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">Lees meer</a>.

en: Check to enable maps for events and venues.
nl: Vink aan om kaarten te laten zien bij evenementen en locaties.

en: Check your Event Aggregator Service Status on the
nl: Controleer je Event Aggregator dienst status op de

en: Check your license key
nl: Controleer je licentiesleutel

en: Chile
nl: Chili

en: Chinese Yen (¥)
nl: Chinese yen (¥)

en: Chinese Yuan (元)
nl: Chinese yuan (元)

en: Choose File
nl: Bestand kiezen

en: Choose File:
nl: Kies bestand:

en: Choose a CSV file
nl: CSV bestand kiezen

en: Choose a status for the event(s) to be imported with and/or define an Event Category to automatically assign. An assigned category will be added to the event in addition to any Event Categories from the import source.
nl: Kies een status voor het evenement(sen) die geïmporteerd moeten worden en/of een evenement categorie om automatisch toe te wijzen. Een toegewezen categorie wordt toegevoegd aan het evenement in aanvulling op evenement categorieën uit de importbron.

en: Choose where you are importing from.
nl: Kies waarvandaan je importeert.

en: Choose whether to open the link in the same window or a new window.
nl: Kies of de link in hetzelfde venster of in een nieuw venster moet worden geopend.

en: Choosing a UTC timezone for your site or individual events may cause problems when importing events or with Daylight Saving Time. %1$s
nl: Het kiezen van een UTC-tijdzone voor je site of individuele evenementen kan problemen veroorzaken bij het importeren van evenementen of met zomertijd. %1$s

en: Christmas Island
nl: Christmaseiland

en: City
nl: Stad

en: City:
nl: Stad:

en: Clear
nl: Duidelijk

en: Clear Selection.
nl: Wis selectie.

[ctx: Clears a Zapier endpoint queue.]
en: Clear Queue
nl: Wachtrij wissen

[ctx: Clears a integration endpoint queue.]
en: Clear Queue
nl: Wachtrij wissen

en: Click here
nl: Klik hier

en: Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
nl: Klik op deze knop om identieke locaties en organisatoren automatisch samen te voegen.

en: Click this button to update your database and take advantage of additional time zone capabilities. Please <a href="%s" target="_blank">configure WordPress</a> to use the correct time zone before clicking this button!
nl: Klik op deze knop om je database te updaten en profiteer van extra tijdzone mogelijkheden. <a href="%s" target="_blank">Configureer WordPress</a> om de juiste tijdzone te gebruiken voordat je op deze knop klikt!

en: Click to toggle datepicker
nl: Klik om de datumkiezer te openen

en: Click to view a Google Map
nl: Klik om te bekijken op Google Maps

en: Close
nl: Sluiten

en: Close category selection
nl: Categorie selectie sluiten

en: Close icon
nl: Sluiten icoon

en: Close settings navigation
nl: Instellingen navigatie sluiten

en: Close sidebar
nl: Sluiten zijbalk

en: Close this dialog window
nl: Sluit dit dialoogvenster

en: Close this modal window
nl: Sluit dit modale venster

en: Cocos (Keeling) Islands
nl: Cocoseilanden

en: Collect RSVPs and sell tickets
nl: Verzamel RSVPs en verkoop tickets

en: Collectivity of Saint Martin
nl: Sint-Maarten

en: Color
nl: Kleur

en: Color Dodge
nl: Kleuren vermijden

en: Column Mapping:
nl: Kolom toewijzing:

en: Common Error Messages
nl: Veelvoorkomende fout berichten

en: Common Issues
nl: Veelvoorkomende problemen

en: Common Problems
nl: Veelvoorkomende problemen

[ctx: Common issues section description]
en: Having trouble? Find solutions to common issues or ask our %s.
nl: Problemen? Vind oplossingen voor veelvoorkomende problemen of vraag het onze %s.

[ctx: Common issues section title]
en: Common issues
nl: Veelvoorkomende problemen

en: Community
nl: Gemeenschap

en: Community Events
nl: Community-evenementen

en: Community Shortcodes
nl: Community shortcodes

en: Comoros
nl: Comoren

en: Compact date format
nl: Compact datum format

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
nl: Vergelijkende validatie lukt niet omdat geen vergelijkingswaarde is verstrekt in het veld %s

en: Completed!
nl: Afgerond!

en: Configurable set of filters
nl: Instelbare set van filters

en: Configure Settings
nl: Configureer instellingen

en: Configuring Paypal for Tickets
nl: PayPal voor tickets configureren

en: Confirm
nl: Bevestig

en: Confirm your upgrade
nl: Bevestig je upgrade

en: Congo
nl: Congo-Brazzaville

en: Congo, Democratic Republic of the
nl: Congo

en: Congratulations on installing the best event management solution for WordPress. Let's tailor your experience to your needs.
nl: Gefeliciteerd met het installeren van de beste evenement beheer oplossing voor WordPress. Laten we je ervaring afstemmen op je behoeften.

en: Congratulations! You are up to date.
nl: Gefeliciteerd! Je bent up-to-date.

en: Connect to Eventbrite
nl: Verbind met Eventbrite

en: Connect to Meetup
nl: Verbinding maken met Meetup

en: Connected to %s
nl: Verbonden met %s

[ctx: Connection authorization error for account user not loading.]
en: Selected user could not be loaded.
nl: Geselecteerde gebruiker kon niet worden geladen.

[ctx: Connection authorization error for no account name.]
en: Account is missing a name.
nl: Account mist een naam.

[ctx: Connection authorization error for no account permissions.]
en: Account is missing permissions.
nl: Account mist machtigingen.

[ctx: Connection authorization error for no consumer secret.]
en: Consumer ID is required to authorize your connection.
nl: Klant ID is vereist om je verbinding te autoriseren.

[ctx: Connection authorization error for no consumer secret.]
en: Consumer Secret is required to authorize your connection.
nl: Klant geheim is vereist om je verbinding te autoriseren.

[ctx: Connection authorization error for no user selected.]
en: Account is missing a user, please select one and try again..
nl: Er ontbreekt een gebruiker in het account, selecteer er een en probeer het opnieuw...

[ctx: Connection authorization error for the consumer secrets not matching.]
en: Consumer Secret does not match.
nl: Klant geheim komt niet overeen.

[ctx: Connection could not be deleted failure message.]
en: Connection was not deleted
nl: Verbinding is niet verwijderd

[ctx: Connection deleted success message.]
en: Connection was successfully deleted
nl: Verbinding is succesvol verwijderd

[ctx: Connection is missing a name message.]
en: Connection is missing a name.
nl: Verbinding mist een naam.

[ctx: Connection is missing a user message.]
en: Connection is missing a user id.
nl: Verbinding mist een user ID.

[ctx: Connection is missing information to delete failure message.]
en: Connection was not deleted, the consumer id or the API Key information were not found.
nl: Verbinding is niet verwijderd, het ID van de consument of de informatie over de API-sleutel zijn niet gevonden.

[ctx: Connection is missing local id message.]
en: Connection is missing the local id.
nl: Verbinding mist het lokale ID.

[ctx: Connection is missing permissions message.]
en: Connection is missing permissions.
nl: Verbinding mist machtigingen.

en: Connection timed out while transferring the feed. If you are dealing with large feeds you may need to customize the tribe_aggregator_connection_timeout filter.
nl: De verbinding is verbroken tijdens het overdragen van de feed. Als je te maken hebt met grote feeds, moet je mogelijk de tribe_aggregator_connection_timeout filter aanpassen.

[ctx: Consumer id and secret only show once help text for Power Automate API.]
en: Please copy the consumer id and secret below. Once you leave the page they will no longer be available.
nl: Kopieer het ID en het geheim van de consument hieronder. Zodra je de pagina verlaat zijn ze niet meer beschikbaar.

[ctx: Consumer id and secret only show once help text for Zapier API.]
en: Please copy the consumer id and secret below. Once you leave the page they will no longer be available.
nl: Kopieer het ID en het geheim van de consument hieronder. Zodra je de pagina verlaat zijn ze niet meer beschikbaar.

[ctx: Contact support link]
en: Contact support
nl: Contact opnemen met ondersteuning

[ctx: Contact support paragraph]
en: If you still need help contact us. Our Support team is available to help you out 5 days a week:
nl: Als je nog steeds hulp nodig hebt, neem dan contact met ons op. Ons ondersteuningsteam is 5 dagen per week beschikbaar om je te helpen:

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
nl: Neem contact op met je host of systeembeheerder en vraag om een upgrade naar de laatste versie van PHP.

en: Contain
nl: Bevatten

en: Content
nl: Inhoud

en: Content Styles
nl: Inhoud stijlen

en: Content Styling
nl: Inhoud styling

en: Content Type:
nl: Contenttype:

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Continue Reading
nl: Verder lezen

en: Cook Islands
nl: Cookeilanden

en: Copy Embed Snippet
nl: Insluit snippet kopiëren

en: Copy and paste this code to embed the calendar on your website:
nl: Kopieer en plak deze code om de kalender in te sluiten op je site:

[ctx: Copy api key to clipboard instructions]
en: Press "Cmd + C" to copy
nl: Druk op "Cmd + C" om te kopiëren

[ctx: Copy api key to clipboard success message]
en: Copied
nl: Gekopieerd

en: Copy the provided url into this field to import the events into your WordPress site.
nl: Kopieer de URL vanuit dit veld om de evenementen te importeren naar je WordPress site.

[ctx: Copy to api key clipboard button text.]
en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copy to clipboard
nl: Kopieer naar klembord

[ctx: Copy to clipboard button text.]
en: Copy to clipboard
nl: Naar klembord kopiëren

[ctx: Copy to clipboard failed message]
en: Failed to copy.
nl: Kopieren mislukt.

[ctx: Copy to clipboard instructions]
en: Press "Cmd + C" to copy
nl: Druk op "Cmd + C" om te kopiëren

[ctx: Copy to clipboard success message]
en: Copied to Clipboard!
nl: Gekopieerd naar het klembord!

[ctx: Copy to clipboard success message]
en: System info copied
nl: Systeemgegevens gekopieerd

en: Cost Content
nl: Inhoud kosten

en: Cost Header
nl: Kosten header

en: Cost:
nl: Kosten:

en: Could not delete post with ID
nl: Kan bericht met ID niet verwijderen

en: Could not process queue for Import Record %1$d: %2$s
nl: Wachtrij voor importeren Record %1$d: %2$s kon niet worden verwerkt

en: Could not save %s.
nl: Kon %s niet opslaan.

en: Country
nl: Land

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
nl: Landenlijst moet geformatteerd zijn als een land per regel in het volgende format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Country:
nl: Land:

en: Cover
nl: Omslagafbeelding

en: Create Eventbrite tickets and events right from your WordPress dashboard.
nl: Maak Eventbrite tickets en evenementen rechtstreeks vanuit je WordPress dashboard.

en: Create New %s
nl: Maak nieuw(e) %s

en: Create Organizer
nl: Maak Organisator

en: Create a Venue
nl: Maak een locatie

[ctx: Create a integration connection access token or consumer secret.]
en: Create
nl: Maken

en: Create a strong call-to-action for attendees to "Join Webinar" instead of only sharing a website address.
nl: Maak een sterke call-to-action voor deelnemers om "Deel te nemen aan Webinar" in plaats van alleen een siteadres te delen.

en: Create an Event
nl: Maak een evenement

en: Create an Organizer
nl: Maak een organisator

en: Create an event
nl: Maak een evenement

en: Create or Find a Venue
nl: Maak of vind een locatie

en: Create or Find an Organizer
nl: Maak of zoek een organisator

en: Create: <%= term %>
nl: Maak: <%= term %>

en: Created:
nl: Aangemaakt:

en: Creates a new event
nl: Creëert een nieuwe gebeurtenis

en: Creates a new organizer
nl: Maakt een nieuwe organisator

en: Creates a new venue
nl: Creëert een nieuwe locatie

en: Creating RSVPs
nl: RSVPs maken

en: Creating Tickets
nl: Tickets maken

en: Creating Tickets & RSVPs
nl: Tickets maken & RSVPs

en: Credentials have been saved
nl: Credentials zijn opgeslagen

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
nl: Kroatië

en: Croatian Kuna
nl: Kroatische kuna

en: Cron-based
nl: Cron-gebaseerd

en: Currency
nl: Valuta

en: Currency Code
nl: Valutacode

en: Currency Symbol
nl: Valuta symbool

en: Currency Symbol:
nl: Valutateken:

[ctx: Currency settings section header]
en: Currency
nl: Valuta

en: Currency symbol
nl: Valuta symbool

en: Currency symbol follows price
nl: Valutasymbool volgt op prijs

en: Currency symbol follows value
nl: Valutateken volgt na waarde

en: Currency symbol is invalid.
nl: Valutasymbool is ongeldig.

en: Currency symbol is required.
nl: Het valutasymbool is vereist.

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
nl: Na kosten

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
nl: Voor kosten

en: Current Page
nl: Huidige pagina

[ctx: Current event redirection option]
en: Redirect to the current event
nl: Omleiden naar het huidige evenement

en: Current usage
nl: Huidig verbruik

en: Custom
nl: Aangepast

en: Custom CSS
nl: Aangepaste CSS

en: Custom Color
nl: Aangepaste kleur

en: Custom Venue Links
nl: Aangepaste locatie links

en: Custom attendee registration fields
nl: Aangepaste deelnemers registratievelden

en: Custom field deleted.
nl: Extra veld verwijderd.

en: Custom field updated.
nl: Aangepast veld geüpdatet.

en: Custom registration fields
nl: Aangepast registratie veld

en: Customizable
nl: Aanpasbaar

en: Customizable ticket template
nl: Aanpasbare ticket template

[ctx: Customization article]
en: Getting started with customization
nl: Aan de slag met aanpassingen

[ctx: Customization guides section paragraph]
en: Tips and tricks on making your calendar just the way you want it.
nl: Tips en trucs om je kalender te maken zoals je dat wilt.

[ctx: Customization guides section title]
en: Customization guides
nl: Aanpassingsgidsen

en: Customize email templates
nl: Je e-mail templates aanpassen

en: Customize styles and templates
nl: Aangepaste stijlen en templates

[ctx: Customizer static front page setting]
en: Main %s Page
nl: Hoofd %s pagina

en: Customizing
nl: Aanpassen

en: Customizing CSS (Video)
nl: CSS aanpassen (Video)

[ctx: Customizing CSS article]
en: Customizing CSS
nl: CSS aanpassen

[ctx: Customizing templates article]
en: Customizing template files
nl: Template bestanden aanpassen

en: Customizing the Events plugins
nl: Aanpassen van de evenementen plugins

en: Czech Koruna
nl: Tsjechische kroon

en: Czech Republic
nl: Tsjechië

en: Danish Krone
nl: Deense kroon

en: Darken
nl: Donkerder maken

en: Date
nl: Datum

en: Date & Time
nl: Datum & tijd

en: Date & Time Content
nl: Datum & tijd inhoud

en: Date & Time Header
nl: Datum & tijd header

en: Date Entry Format
nl: Format invoer datum

en: Date Lower Boundary
nl: Datum ondergrens

en: Date Time Separator
nl: Datum-tijd scheidingsteken

en: Date Time Settings
nl: Datum tijd instellingen

en: Date Upper Boundary
nl: Datum bovengrens

[ctx: Date and Time settings section header]
en: Date & Time
nl: Datum & tijd

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Date format is invalid.
nl: Datumnotatie is ongeldig.

en: Date format is required.
nl: Datumnotatie is vereist.

en: Date out of range.
nl: Datum buiten het bereik.

en: Date time separator
nl: Scheidingsteken voor datum en tijd

en: Date with year format
nl: Datum met jaar format

en: Date without year format
nl: Datum zonder jaar format

en: Date:
nl: Datum:

en: Dates
nl: Datums

en: Dates set using the start_date/end_date, starts_*/ends_* are set to start at the specified times. The default behavior is to include the entire days.
nl: Datums die zijn ingesteld met behulp van de start_date/end_date, starts_*/ends_* worden ingesteld om op de opgegeven tijden te beginnen. Het standaardgedrag is om de hele dagen op te nemen.

en: Day
nl: Dag

[ctx: Day hover color setting label.]
en: Day Hover
nl: Dag hoveren

en: Day view
nl: Dagweergave

en: Debug mode
nl: Debugmodus

en: Dec
nl: dec

en: December
nl: december

en: Default
nl: Standaard

en: Default (uses temporary files)
nl: Standaard (gebruikt tijdelijke bestanden)

en: Default Event Category
nl: Standaardcategorie voor evenementen

en: Default Events Template
nl: Standaard evenementen template

en: Default Google Maps API key
nl: Standaard Google Maps API-sleutel

en: Default PHP timezone is other than UTC
nl: Standaard PHP tijdzone is anders dan UTC

en: Default Page Template
nl: Standaard pagina template

en: Default Status
nl: Standaard status

en: Default Styles
nl: Standaard stijlen

en: Default currency code
nl: Standaard valutacode

en: Default currency symbol
nl: Standaard valutateken

[ctx: Default description for integration endpoint.]
en: No description provided
nl: Geen beschrijving opgegeven

[ctx: Default error message for system info optin]
en: Something has gone wrong!
nl: Er is iets misgegaan!

en: Default is 3. To impose no limit, specify -1. Note that there may be performance issues if you allow too many events per day. <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">Read more</a>.
nl: De standaardwaarde is 3. Om geen beperken op te leggen, geef je -1 op. Let op dat er prestatie problemen kunnen optreden als je te veel evenementen per dag toestaat. <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">Lees meer</a>.

en: Default stylesheet used for events templates
nl: Standaard stylesheet voor evenementen templates

en: Default view
nl: Standaardview

en: Define the date, time, and duration for your event.
nl: Definieer de datum, tijd en duur van je evenement.

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
nl: &#8220;%s&#8221; permanent verwijderen

en: Delete Permanently
nl: Permanent verwijderen

en: Delete a Venue
nl: Een locatie verwijderen

en: Delete an Event
nl: Een gebeurtenis verwijderen

en: Delete an Organizer
nl: Een organisator verwijderen

en: Delete this
nl: Verwijder dit

en: Deleted Attachment: %d
nl: Bijlage verwijderd: %d

en: Deletes a venue and returns its data
nl: Verwijdert een locatie en retourneert de gegevens

en: Deletes an event and returns its data
nl: Verwijdert een evenement en geeft de gegevens weer

en: Deletes an event category and returns its data
nl: Verwijdert een evenementen categorie en geeft de gegevens weer

en: Deletes an event tag and returns its data
nl: Verwijdert een evenementen tag en geeft de gegevens weer

en: Deletes an existing event
nl: Verwijdert een bestaande gebeurtenis

en: Deletes an existing organizer
nl: Verwijdert een bestaande organisator

en: Deletes an existing venue
nl: Verwijdert een bestaande locatie

en: Deletes an organizer and returns its data
nl: Hiermee verwijder je een organizer en worden de gegevens geretourneerd

en: Denmark
nl: Denemarken

[ctx: Describes why consent is beneficial]
en: Our Help page is better than ever with the addition of:
nl: Onze help pagina is beter dan ooit met de toevoeging van:

en: Description
nl: Beschrijving

[ctx: Description for the Power Automate Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Power Automate Attendee REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new attendee queue.
nl: Retourneert succesvolle controle van de nieuwe deelnemer wachtrij.

[ctx: Description for the Power Automate Attendee REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
nl: Het toegang stoken om de verbinding met Power Automate te autoriseren.

[ctx: Description for the Power Automate Canceled Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Power Automate Canceled Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the canceled event queue.
nl: Retourneert succesvolle controle van de geannuleerde gebeurtenis wachtrij.

[ctx: Description for the Power Automate Canceled Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
nl: Het toegangstoken om de verbinding met power automatisering te autoriseren.

[ctx: Description for the Power Automate Checkin REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Power Automate Checkin REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new checkin queue.
nl: Retourneert succesvolle controle van de nieuwe incheck wachtrij.

[ctx: Description for the Power Automate Checkin REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
nl: Het toegangstoken om de verbinding met power automatisering te autoriseren.

[ctx: Description for the Power Automate Create Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Power Automate Create Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns creation of a new event.
nl: Retourneert creatie van een nieuwe gebeurtenis.

[ctx: Description for the Power Automate Create Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
nl: Het toegang stoken om de verbinding met Power Automate te autoriseren.

[ctx: Description for the Power Automate New Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Power Automate New Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new event queue.
nl: Retourneert succesvolle controle van de nieuwe gebeurtenis wachtrij.

[ctx: Description for the Power Automate New Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
nl: Het toegangstoken om de verbinding met power automatisering te autoriseren.

[ctx: Description for the Power Automate Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Power Automate Order REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new event queue.
nl: Retourneert succesvolle controle van de nieuwe gebeurtenis wachtrij.

[ctx: Description for the Power Automate Refunded Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Power Automate Refunded Order REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the refunded orders queue.
nl: Geeft als resultaat dat de wachtrij voor terugbetaalde bestellingen met succes is gecontroleerd.

[ctx: Description for the Power Automate Refunded Order REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
nl: Het toegang token om de verbinding met Power Automate te autoriseren.

[ctx: Description for the Power Automate Updated Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Power Automate Updated Attendee REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the updated attendee queue.
nl: Geeft als resultaat dat de wachtrij voor geüpdatet aanwezigen met succes is gecontroleerd.

[ctx: Description for the Power Automate Updated Attendee REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
nl: Het toegang token om de verbinding met Power Automate te autoriseren.

[ctx: Description for the Power Automate Updated Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Power Automate Updated Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the updated event queue.
nl: Retourneert succesvolle controle van de geüpdatete gebeurtenis wachtrij.

[ctx: Description for the Power Automate Updated Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
nl: Het toegang token om de verbinding met Power Automate te autoriseren.

[ctx: Description for the Zapier Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Zapier Attendee REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new attendee queue.
nl: Retourneert succesvolle controle van de nieuwe deelnemer wachtrij.

[ctx: Description for the Zapier Attendee REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
nl: Het toegangstoken om de verbinding met Zapier te autoriseren.

[ctx: Description for the Zapier Canceled Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Zapier Canceled Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the canceled event queue.
nl: Retourneert succesvolle controle van de geannuleerde gebeurtenis wachtrij.

[ctx: Description for the Zapier Canceled Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
nl: Het toegangstoken om de verbinding met Zapier te autoriseren.

[ctx: Description for the Zapier Checkin REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Zapier Checkin REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new checkin queue.
nl: Retourneert succesvolle controle van de nieuwe incheck wachtrij.

[ctx: Description for the Zapier Checkin REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
nl: Het toegangstoken om de verbinding met Zapier te autoriseren.

[ctx: Description for the Zapier Create Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Zapier Create Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns creation of a new event.
nl: Retourneert creatie van een nieuwe gebeurtenis.

[ctx: Description for the Zapier Create Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
nl: Het toegangstoken om de verbinding met Zapier te autoriseren.

[ctx: Description for the Zapier Find Attendees REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format.
nl: Een vereiste parameter ontbreekt of een invoer parameter heeft het verkeerde format.

[ctx: Description for the Zapier Find Attendees REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the find attendee archive.
nl: Retourneert succesvolle controle van het vinden van het aanwezigen archief.

[ctx: Description for the Zapier Find Attendees REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
nl: Het toegangstoken om de verbinding met Zapier te autoriseren.

[ctx: Description for the Zapier Find Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format.
nl: Een vereiste parameter ontbreekt of een invoer parameter heeft het verkeerde format.

[ctx: Description for the Zapier Find Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the find event archive.
nl: Retourneert succesvolle controle van het vind gebeurtenis archief terug.

[ctx: Description for the Zapier Find Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
nl: Het toegangstoken om de verbinding met Zapier te autoriseren.

[ctx: Description for the Zapier Find Tickets REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format.
nl: Een vereiste parameter ontbreekt of een invoer parameter heeft het verkeerde format.

[ctx: Description for the Zapier Find Tickets REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the find ticket archive.
nl: Retourneert succesvolle controle van het zoek ticket archief.

[ctx: Description for the Zapier Find Tickets REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
nl: Het toegangstoken om de verbinding met Zapier te autoriseren.

[ctx: Description for the Zapier New Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Zapier New Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new event queue.
nl: Retourneert succesvolle controle van de nieuwe gebeurtenis wachtrij.

[ctx: Description for the Zapier New Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
nl: Het toegangstoken om de verbinding met Zapier te autoriseren.

[ctx: Description for the Zapier Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Zapier Order REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new event queue.
nl: Retourneert succesvolle controle van de nieuwe gebeurtenis wachtrij.

[ctx: Description for the Zapier Refunded Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Zapier Refunded Order REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the refunded orders queue.
nl: Geeft als resultaat dat de wachtrij voor terugbetaalde bestellingen met succes is gecontroleerd.

[ctx: Description for the Zapier Refunded Order REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
nl: Het toegangstoken om de verbinding met Zapier te autoriseren.

[ctx: Description for the Zapier Update Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Zapier Update Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns creation of a new event.
nl: Retourneert creatie van een nieuwe gebeurtenis.

[ctx: Description for the Zapier Update Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
nl: Het toegangstoken om de verbinding met Zapier te autoriseren.

[ctx: Description for the Zapier Updated Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Zapier Updated Attendee REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the updated attendee queue.
nl: Geeft als resultaat dat de wachtrij voor geüpdatet aanwezigen met succes is gecontroleerd.

[ctx: Description for the Zapier Updated Attendee REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
nl: Het toegangstoken om de verbinding met Zapier te autoriseren.

[ctx: Description for the Zapier Updated Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Er ontbreekt een vereiste parameter of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Description for the Zapier Updated Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the updated event queue.
nl: Retourneert succesvolle controle van de geüpdatete gebeurtenis wachtrij.

[ctx: Description for the Zapier Updated Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
nl: Het toegangstoken om de verbinding met Zapier te autoriseren.

[ctx: Description in iCal content for events with hidden/protected content.]
en: Content is protected.
nl: Inhoud is beschermd.

[ctx: Description of opt-in setting.]
en: Enable this option to share usage data with The Events Calendar and StellarWP.
            This activates access to TEC AI chatbot and in-app priority support for premium users.
            %1$sWhat permissions are being granted?%4$s
            %2$sRead our terms of service%4$s.
            %3$sRead our privacy policy%4$s.
nl: Schakel deze optie in om gebruiksgegevens te delen met The Events Calendar en StellarWP. 
            Dit activeert toegang tot de TEC AI chatbot en in-app ondersteuning met prioriteit voor premium gebruikers. 
            %1$sWelke rechten worden verleend? %4$s
            %2$sLees onze dienstvoorwaarden%4$s. 
            %3$sLees ons privacybeleid%4$s.

en: Details
nl: Gegevens

en: Did not attempt saving option %s.
nl: Er is niet geprobeerd optie %sop te slaan.

en: Difference
nl: Verschil

en: Dig deeper
nl: Graaf dieper

[ctx: Direction to add a phone number followed by a plus sign to indicate it shows a visually hidden field.]
en: Add a phone number +
nl: Een telefoonnummer toevoegen +

[ctx: Direction to add a website followed by a plus sign to indicate it shows a visually hidden field.]
en: Add a website +
nl: Site toevoegen +

[ctx: Direction to add an email followed by a plus sign to indicate it shows a visually hidden field.]
en: Add an email +
nl: E-mail toevoegen +

[ctx: Direction to add an phone followed by a plus sign to indicate it shows a visually hidden field.]
en: Add a phone +
nl: Telefoon toevoegen +

en: Disable Event Aggregator imports
nl: Deactiveer het importeren via Evenementen Aggregator

en: Disable the event search bar
nl: De zoekbalk voor evenementen uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

[ctx: Disables a Zapier endpoint queue.]
en: Disable
nl: Uitschakelen

[ctx: Disables a integration endpoint queue.]
en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disconnect
nl: Uitloggen

en: Dismiss
nl: Negeren

en: Dismiss this notice.
nl: Dit bericht negeren.

en: Dismiss this screen
nl: Dit scherm negeren

en: Display
nl: Weergave

en: Display %1$s in %2$s View
nl: Toon %1$s in %2$s Bekijk

en: Display Custom HTML
nl: Aangepaste HTML weergeven

en: Display categories in the legend even if they aren't currently shown on the calendar.
nl: Toon categorieën in de legenda, zelfs als ze nu niet op de kalender worden weergegeven.

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for attendees.]
en: Attendees
nl: Aanwezigen

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for canceled events.]
en: Canceled Events
nl: Geannuleerde evenementen

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for new events.]
en: New Events
nl: Nieuwe evenementen

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for refunded ticket orders.]
en: Refunded Orders
nl: Bestellingen terugbetaald

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for ticket orders.]
en: Orders
nl: Bestellingen

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for updated events.]
en: Updated Events
nl: Geüpdatete evenementen

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint.]
en: Create Events
nl: Evenementen creëren

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint.]
en: Updated Attendees
nl: Geüpdatete aanwezigen

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for authorization.]
en: Authorize
nl: Autoriseren

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for canceled events.]
en: Canceled Events
nl: Geannuleerde evenementen

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for new attendees.]
en: Attendees
nl: Aanwezigen

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for new events.]
en: New Events
nl: Nieuwe evenementen

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for refunded ticket orders.]
en: Refunded Orders
nl: Bestellingen terugbetaald

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for ticket orders.]
en: Orders
nl: Bestellingen

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for updated events.]
en: Updated Events
nl: Geüpdatete evenementen

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Create Events
nl: Evenementen creëren

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Find Attendees
nl: Bezoekers zoeken

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Find Events
nl: Evenementen zoeken

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Find Tickets/RSVPs
nl: Zoek tickets/RSVP's

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Update Events
nl: Evenementen updaten

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Updated Attendees
nl: Geüpdatete aanwezigen

[ctx: Display settings tab header]
en: Display Settings
nl: Weergave instellingen

en: Display the featured image in the post content.
nl: Toon de uitgelichte afbeelding in de inhoud van het bericht.

en: Display your event info together in one place — just like in the Classic Editor.
nl: Toon je gebeurtenisinfo samen op één plek - Net als in de klassieke editor.

en: Displays the information collected by “attendee meta fields” in the WooCommerce order screens as well.
nl: Geeft ook de informatie weer die is verzameld door "deelnemer meta velden" in de WooCommerce bestelschermen.

en: Do Not Import
nl: Niet importeren

en: Do more with Eventbrite Tickets
nl: Doe meer met Eventbrite Tickets

en: Do not limit (not recommended)
nl: Geen limiet (niet aangeraden)

en: Do not re-import events. Changes made locally will be preserved.
nl: Evenementen niet opnieuw importeren. Lokale wijzigingen blijven bewaard.

en: Do not show this category if legend shows on event listing views.
nl: Geef deze categorie niet weer als de legende wordt weergegeven bij weergaven van gebeurtenissen.

en: Do you already have events you want to import?
nl: Heb je al evenementen die je wilt importeren?

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Done
nl: Gereed

en: Download .ics file
nl: Download .ics bestand

en: Download log
nl: Logbestand downloaden

en: Download our Events Gutenberg extension and start using the block editor on your events!
nl: Download onze Events Gutenberg extensie en start met het gebruiken van de blok-editor op je evenementen!

en: Download report
nl: Download rapport

en: Dropdown Options
nl: Dropdown opties

en: Dropdown Typography
nl: Typografie dropdown

en: Duplicate events
nl: Dubbele evenementen

en: During scheduled import, the limit of HTTP requests was reached and the import was rescheduled.
nl: Tijdens de geplande import is de limiet van HTTP aanvragen bereikt en is de import opnieuw gepland.

en: E.g.: $
nl: Bijv.: €

en: E.g.: USD
nl: Bijv: USD

en: Each paid add-on has its own unique license key. Paste the key into its appropriate field below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message. Then click Save Changes.
nl: Elke betaalde add-on heeft zijn eigen unieke licentiesleutel. Kopieer en plak de sleutel in het juiste veld hieronder en geef het een moment om te valideren. Je weet wanneer alles OK is wanneer er een groene verloopdatum verschijnt naast de melding "geldig". Klik daarna op Bewaren wijzigingen.

en: Easily create the perfect schedule for your event and display it on any post type.
nl: Maak eenvoudig de perfecte planning voor je evenement en toon deze op elk berichttype.

en: East Timor
nl: Oost-Timor

en: Easy-to-use WooCommerce plugins work perfectly together, with any theme. Create a fast and profitable eCommerce store without any technical knowledge.
nl: Gemakkelijk te gebruiken WooCommerce plugins werken perfect samen, met elk thema. Creëer een snelle en winstgevende eCommerce winkel zonder enige technische kennis.

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit %s
nl: Bewerk %s

en: Edit %s Category
nl: Categorie %s bewerken

en: Edit Aggregator Record
nl: Aggregator record bewerken

en: Edit Calendar Embed
nl: Agenda bewerken insluiten

en: Edit Import
nl: Import bewerken

en: Edit Import Settings
nl: Instellingen voor importeren bewerken

en: Edit Organizer
nl: Bewerk organisator

en: Edit Venue
nl: Locatie bewerken

en: Edit currency
nl: Bewerk valuta

en: Edit date format
nl: Datumnotatie bewerken

en: Edit the %s slug
nl: Bewerk de %s slug

en: Edit your calendar views
nl: Bewerk je kalenderweergaven

en: Editing
nl: Aan het bewerken

en: Effortlessly fill your calendar with events from Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar, and more.
nl: Vul je agenda moeiteloos met evenementen van Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar en meer.

en: Egypt
nl: Egypte

en: Email
nl: E-mail

en: Email Header
nl: E-mail header

en: Email Text
nl: E-mail tekst

en: Email marketing to promote your events
nl: E-mailmarketing om je evenementen te promoten

en: Email notifications
nl: E-mail meldingen

en: Email:
nl: E-mail:

en: Embed Preview
nl: Voorbeeld insluiten

en: Embed Snippet
nl: Snippet insluiten

en: Embed snippet code
nl: Snippet code insluiten

en: Empty data set for this dropdown
nl: Lege gegevensset voor deze dropdown

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Enable 3rd party event submissions.
nl: Schakel inzendingen van evenementen van derden in.

en: Enable Maps
nl: Kaarten inschakelen

en: Enable Time Zone support
nl: Tijdzone ondersteuning inschakelen

en: Enable WordPress Custom Fields on events in the classic editor.
nl: Schakel WordPress aangepaste velden in voor evenementen in de klassieke editor.

en: Enable comments on event pages.
nl: Sta reacties op evenementenpagina's toe.

en: Enable event views
nl: Schakel evenement weergave in

en: Enable the Gutenberg block editor interface for creating events.
nl: Schakel de Gutenberg blok-editor interface in voor het maken van evenementen.

en: Enable the Month View Cache
nl: Schakel de cache in op de maandweergave

en: Enable the frontend functionality for Category Colors.
nl: Schakel de front-end functionaliteit voor categorie kleuren in.

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %1$s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
nl: Vink deze optie aan om debug gegevens te loggen. Dit logt standaard naar je servers PHP fout log. Als je de log berichten in je browser wilt bekijken stellen we voor dat je %1$s installeert en de "Tribe" tab in de debug uitvoer bekijkt.

en: Enable this option to receive notifications about The Events Calendar, including updates, fixes, and features. This is enabled if you have opted in to Telemetry.
nl: Schakel deze optie in om meldingen te ontvangen over de evenementenkalender, inclusief updates, oplossingen en functies. Deze optie is ingeschakeld als je hebt gekozen voor telemetrie.

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

[ctx: Enables a Zapier endpoint.]
en: Enable
nl: Inschakelen

[ctx: Enables a integration endpoint.]
en: Enable
nl: Inschakelen

en: Encourage visitors to add your event to their calendars with handy sharing buttons.
nl: Moedig je bezoekers aan om jouw evenement aan hun agenda toe te voegen met handige deelknoppen.

en: End Date
nl: Einddatum

en: End of day cutoff
nl: Einde dag begrenzing

en: End:
nl: Einde:

[ctx: Endpoint has been cleared success message.]
en: Endpoint was successfully cleared.
nl: Endpoint is succesvol gewist.

[ctx: Endpoint has been disabled success message.]
en: Endpoint was successfully disabled.
nl: Endpoint is met succes uitgeschakeld.

[ctx: Endpoint has been enabled success message.]
en: Endpoint was successfully enabled
nl: Endpoint is succesvol ingeschakeld

[ctx: Endpoint id is missing information to clear it.]
en: Endpoint was not cleared, the endpoint id was not found.
nl: Endpoint is niet gewist, het endpoint ID is niet gevonden.

[ctx: Endpoint id is missing information to disable it.]
en: Endpoint was not disabled, the endpoint id was not found.
nl: Endpoint was niet uitgeschakeld, het endpoint ID is niet gevonden.

[ctx: Endpoint was not loaded failure message.]
en: Endpoint was not cleared as it could not be loaded.
nl: Endpoint is niet gewist omdat het niet geladen kon worden.

[ctx: Endpoint was not loaded failure message.]
en: Endpoint was not disabled as it could not be loaded.
nl: Endpoint was niet uitgeschakeld omdat het niet geladen kon worden.

[ctx: Endpoint was not loaded failure message.]
en: Endpoint was not loaded.
nl: Endpoint is niet geladen.

en: Ends
nl: Eindigt op

en: English
nl: Engels

en: Ensure result set exclude specific IDs
nl: Zorg ervoor dat de resultaatset specifieke ID's uitsluit

en: Enter 0 as price for free events
nl: Vul 0 in als prijs voor je gratis evenement

en: Enter Event Aggregator License
nl: Event Aggregator licentie invoeren

en: Enter Keyword. Search for %s by Keyword.
nl: Vul een keyword in. Zoek voor %s met keyword.

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
nl: Voer een 0 in voor %s die gratis zijn, of laat leeg om het veld niet weer te geven.

en: Enter a URL-formatted event name
nl: Voer een URL geformatteerde evenement naam in

en: Enter a custom API key
nl: Een aangepaste API-sleutel invoeren

en: Enter a date using a standard date format or a relative string like: tomorrow, next week, +5 days, etc
nl: Voer een datum in met een standaard datum format of een relatieve string zoals: morgen, volgende week, +5 dagen, enz

en: Enter an Eventbrite event URL, e.g. https://www.eventbrite.com/e/example-12345
nl: Geef een Eventbrite evenement URL, bijvoorbeeld https://www.eventbrite.com/e/example-12345

en: Enter city
nl: Voer stad in

en: Enter email
nl: Vul een e-mailadres in

en: Enter organizer name
nl: Naam organisator invoeren

en: Enter phone number
nl: Voer telefoonnummer in

en: Enter price
nl: Voer prijs in

en: Enter state or province
nl: Voer staat of provincie in

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view. Example: %1$s
nl: Geef hier de te gebruiken opmaak in voor data met alleen een maand en jaar. Gebruikt voor maand weergave. Voorbeeld: %1$s

en: Enter the format to use for displaying dates with the year. Used when showing an event from a future year. Example: %1$s
nl: Voer het format in die je wil gebruiken voor het weergeven van datums met het jaar. Wordt gebruikt bij het tonen van een evenement uit een volgend jaar. Voorbeeld: %1$s

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year. Example: %1$s
nl: Geef hier de te gebruiken opmaak in voor data zonder een jaar. Dit wordt gebruikt wanneer het huidige jaar getoond wordt. Voorbeeld: %1$s

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
nl: Geef een scheidingssymbool voor tussen de datum en de tijd, wanneer beide zichtbaar zijn.

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
nl: Geef het scheidingssymbool dat wordt gebruikt tussen de begin- en eindtijd van een evenement.

en: Enter the url for a Facebook group or page. You can also enter the url of a single Facebook event.
nl: Geef de URL van een Facebook groep of pagina. Ook kun je de URL van een losse Facebook evenement opgeven.

en: Enter the url for a Meetup group, page, or individual. You can also enter the url of a single Meetup event.
nl: Geef de URL voor een Meetup groep, pagina of individu. Je kunt ook de URL van een enkel Meetup evenement opgeven.

en: Enter the url for the Google Calendar feed you wish to import.
nl: Geef de URL voor de Google Calendar feed die je wilt importeren.

en: Enter the url for the calendar, website, or event you would like to import. Event Aggregator will attempt to import events at that location.
nl: Voer de url voor de agenda, site of evenement die je wil importeren. Event Aggregator probeert de evenementen op die locatie te importeren.

en: Enter the url for the iCalendar feed you wish to import, e.g. https://central.wordcamp.org/calendar.ics
nl: Geef de URL voor de iCalendar feed die je wilt importeren, bijvoorbeeld https://central.wordcamp.org/calendar.ics

en: Enter url
nl: Voer url in

en: Enter venue name
nl: Voer de naam van de locatie in

en: Enter venue street address
nl: Voer het adres van de locatie in

en: Enter website
nl: Site invoeren

en: Enter zip or postal code
nl: Voer postcode in

en: Entity not found after update.
nl: Entiteit niet gevonden na update.

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal-Guinea

en: Error
nl: Fout

en: Error generating QR code.
nl: Fout bij het genereren van QR code.

en: Error restoring from Ignored Events.
nl: Fout bij het herstellen vanuit Genegeerde Evenementen.

en: Error, a unknown bug happened and it was impossible to migrate the Legacy Ignored Events, try again later.
nl: Fout. Er is een onbekende programmeerfout opgetreden en het was onmogelijk om de verouderde genegeerde evenementen te migreren, probeer het later opnieuw.

en: Error: %d scheduled import was not %s.
nl: Fout: %d geplande import was niet %s.

en: Error: Nonce verification failed. Please try again.
nl: Fout: nonce verificatie mislukt. Probeer het opnieuw.

en: Error: we were not able to migrate your Facebook Events settings to Event Aggregator. Please try again later.
nl: Fout: niet gelukt om te migreren van de instellingen van je Facebook evenementen naar Event Aggregator. Probeer het later nog eens.

en: Error: we were not able to migrate your iCal Importer settings to Event Aggregator. Please try again later.
nl: Fout: niet gelukt om te migreren van de instellingen van je iCal importeerfunctie naar Event Aggregator. Probeer het later nog eens.

en: Estonia
nl: Estland

en: Ethiopia
nl: Ethopië

en: Event
nl: Evenement

en: Event %1$d: %2$s
nl: Evenement %1$d: %2$s

en: Event Aggregator Control
nl: Evenementen Aggregator Beheer

en: Event Aggregator System Status
nl: Systeemstatus van de Event Aggregator

en: Event Aggregator cannot import events because this site is running an outdated version of The Events Calendar.
nl: Event Aggregator kan geen evenementen importeren omdat de site een verouderde versie van The Events Calendar gebruikt.

en: Event Aggregator cannot import events from this site.
nl: Event Aggregator kan geen evenementen importeren vanaf deze site.

en: Event Aggregator cannot reach Meetup.com because you exceeded the request limit for your Meetup API key.
nl: Event Aggregator kan Meetup.com niet bereiken omdat je de aanvraaglimiet van je Meetup API-sleutel hebt overschreden.

en: Event Aggregator includes a new, better system for removing unwanted imported events from your calendar. Click the button below to transition previously deleted events. This process will remove unwanted records from your database and include recent or upcoming trashed events in your Ignored archive.
nl: Event Aggregator bevat een nieuw, beter systeem voor het verwijderen van ongewenste geïmporteerde evenementen uit je kalender. Klik op de onderstaande knop om eerder verwijderde evenementen hierin op te nemen. Dit proces verwijdere ongewenste records uit de database en neemt recente of aanstaande verwijderde evenementen op in het "Genegeerd"-archief.

en: Event Aggregator server has blocked your request. Please try your import again later or contact support to know why.
nl: Event Aggregator-server heeft je verzoek geblokkeerd. Probeer je import later opnieuw of neem contact op met de ondersteuning om te weten waarom.

en: Event Aggregator system status
nl: Systeemstatus evenementen aggregator

[ctx: Event Aggregator title]
en: Event Aggregator
nl: Evenementen aggregator

en: Event Aggregator will try to fetch %s events starting from the current date or the specified date;
nl: Event Aggregator zal proberen %s evenementen op te halen vanaf de huidige datum of de opgegeven datum;

en: Event Aggregator will try to fetch events starting within the next %s from the current date or the specified date;
nl: Event Aggregator zal proberen evenementen op te halen die beginnen in de %s vanaf de huidige datum of de opgegeven datum;

en: Event Allow Comments
nl: Evenement reacties toestaan

en: Event Allow Trackbacks and Pingbacks
nl: Trackbacks en pingbacks toestaan voor het evenement

en: Event Blocks
nl: Evenement blokken

en: Event Calendar Link
nl: Link evenementenkalender

en: Event Categories
nl: Evenement categorieën

en: Event Category
nl: Evenement categorie

en: Event Category:
nl: Evenement Categorie:

en: Event Cost
nl: Evenement kosten

en: Event Currency Position
nl: Evenement valutapositie

en: Event Currency Symbol
nl: Evenement valutateken

en: Event Date & Time
nl: Evenement datum & tijd

en: Event Date Time
nl: Evenement datum en tijd

en: Event Date and Time
nl: Evenement datum en tijd

en: Event Date:
nl: Evenement datum:

en: Event Dates
nl: Evenement datums

en: Event Description
nl: Evenement beschrijving

en: Event Details Background Color
nl: Achtergrondkleur evenement details

en: Event Details Classic
nl: Evenement details klassiek

en: Event End Date
nl: Einddatum van het evenement

en: Event End Time
nl: Eindtijd van het evenement

en: Event Excerpt
nl: Evenement samenvatting

en: Event Featured Image
nl: Uitgelichte afbeelding evenement

en: Event ISO Currency Code
nl: Event ISO valuta code

en: Event Image
nl: Evenement afbeelding

en: Event Importer Bundle
nl: Event Bundle importeer functie

en: Event Name
nl: Evenement naam

en: Event Navigation
nl: Navigatie op evenementen

en: Event Organizer
nl: Evenement Organisator

en: Event Organizer Name(s) or ID(s)
nl: Evenement organisator naam/namen of ID('s)

en: Event Organizers
nl: Evenement Organisatoren

en: Event Price
nl: Evenement prijs

en: Event Query
nl: Evenement opvragen

en: Event Schedule Manager
nl: Evenement planning manager

en: Event Settings
nl: Evenementen instellingen

en: Event Sharing
nl: Evenement delen

en: Event Show Map
nl: Laat kaart van evenement zien

en: Event Show Map Link
nl: Geef link naar Google Maps weer

en: Event Slug
nl: Evenement slug

en: Event Start Date
nl: Begindatum van evenement

en: Event Start Time
nl: Starttijd van het evenement

[ctx: Event State of being Online only checkbox label]
en: Mark as an online event
nl: Markeer als een online evenement

en: Event Status
nl: Status evenement

en: Event Sticky in Month View
nl: Evenement sticky maken in maandkalender

en: Event Tags
nl: Event tags

en: Event Tags:
nl: Evenementtags:

en: Event Tickets REST API is not available.
nl: Event Tickets REST API is niet beschikbaar.

en: Event Tickets install not requested.
nl: Event tickets installeren niet aangevraagd.

en: Event Tickets plugin already installed and activated.
nl: Event tickets plugin al geïnstalleerd en geactiveerd.

en: Event Tickets plugin installed and activated.
nl: Event tickets plugin geïnstalleerd en geactiveerd.

en: Event Tickets plugin is not activated.
nl: Event Tickets plugin is niet geactiveerd.

en: Event Time Zone
nl: Tijdzone evenement

en: Event Title
nl: Titel evenement

en: Event Title Color
nl: Event titelkleur

en: Event Update Authority
nl: Evenement update bevoegdheid

en: Event Venue
nl: Evenement locatie

en: Event Venue Name
nl: Naam van de locatie van het evenement

en: Event Website
nl: Evenement site

en: Event block patterns
nl: Evenement blokpatronen

en: Event cannot be synced to Eventbrite because we received an error from Eventbrite.
nl: Event kan niet worden gesynchroniseerd met Eventbrite omdat we een fout hebben ontvangen van Eventbrite.

en: Event created successfully
nl: Gebeurtenis succesvol aangemaakt

en: Event deleted successfully
nl: Evenement succesvol verwijderd

en: Event information: website, cost, description, date, time, image
nl: Evenementinformatie: site, kosten, beschrijving, datum, tijd, afbeelding

[ctx: Event location on the Ticket Email]
en: Event Location
nl: Evenement locatie

en: Event log
nl: Evenement log

en: Event not owned, you cannot edit it.
nl: Je bent geen eigenaar van dit evenement en kunt dit evenement niet aanpassen.

[ctx: Event status label the select field]
en: Set status:
nl: Stel status in:

[ctx: Event status label.]
en: Event Status
nl: Evenement status

en: Event submissions and automatic imports will be paused until migration is complete.
nl: Evenement inzendingen en automatische importen worden onderbroken totdat de migratie is afgerond.

en: Event submissions will be paused until migration is complete.
nl: Evenement inzendingen worden onderbroken totdat de migratie is afgerond.

en: Event updated successfully
nl: Evenement succesvol geüpdatet

en: Event, Venue, and Organizer Information
nl: Informatie over evenement, locatie en organisator

en: Eventbrite Authentication
nl: Eventbrite authenticatie

en: Eventbrite Import Settings
nl: Eventbrite importeer instellingen

en: Eventbrite Ticket information: name, description, cost, type, quantity
nl: Eventbrite Ticket informatie: naam, beschrijving, kosten, type, hoeveelheid

en: Eventbrite event not found.
nl: Eventbrite evenement niet gevonden.

en: Eventbrite organizer not found.
nl: Eventbrite-organizer niet gevonden.

en: Eventbrite parsed object ID is empty.
nl: Eventbrite geparsed object ID is leeg.

en: Eventbrite parsed object is empty.
nl: Door Eventbrite geparseerd object is leeg.

en: Eventbrite parsed object type is empty.
nl: Door Eventbrite geparseerd objecttype is leeg.

en: Eventbrite sync data invalid.
nl: Eventbrite synchronisatie gegevens zijn ongeldig.

en: Eventbrite token is not valid.
nl: Eventbrite token is niet geldig.

en: Eventbrite user not found.
nl: Eventbrite-gebruiker niet gevonden.

en: Eventbrite venue not found.
nl: Eventbrite-locatie niet gevonden.

en: Events
nl: Evenementen

en: Events > Settings > Integrations
nl: Evenementen > Instellingen > Integraties

en: Events Aggregator
nl: Evenementen aggregator

en: Events Aggregator Record
nl: Aggregator-record Evenementen

en: Events Bar
nl: Evenementen balk

en: Events Calendar Pro runs alongside The Events Calendar and enhances...
nl: Events Calendar Pro loopt naast The Events Calendar en verbetert...

en: Events Happening Now
nl: Evenementen die nu bezig zijn

en: Events Import
nl: Evenementen importeren

en: Events List
nl: Evenementenlijst

en: Events Tickets
nl: Evenementen tickets

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
nl: Events Tickets is een zorgvuldig ontworpen en uitbreidbare plugin waarmee je eenvoudig tickets kunt verkopen voor je evenementen.

en: Events URL slug
nl: Evenementen URL slug

en: Events can migrate with no changes!
nl: Evenementen kunnen zonder wijzigingen worden gemigreerd!

en: Events cannot be imported because Eventbrite has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Eventbrite. You can <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank">read more about Eventbrite restrictions in our knowledgebase</a>.
nl: Evenementen kunnen niet worden geïmporteerd omdat Eventbrite een foutmelding heeft geretourneerd. Dit kan betekenen dat het evenement-ID niet bestaat, het evenement of bron is gemarkeerd als privé, of dat het evenement of bron anderszins is beperkt door Eventbrite. Je kunt <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank"> meer lezen over de beperkingen van Eventbrite in onze kennisbank</a>.

en: Events cannot be imported because we received an error from Eventbrite:
nl: Evenementen kunnen niet worden geïmporteerd omdat we een fout van Eventbrite hebben ontvangen:

en: Events cannot be imported because we received an error from Facebook:
nl: Evenementen kunnen niet worden geïmporteerd omdat we een fout ontvangen van Facebook.

en: Events could not be imported. Event Aggregator does not yet support events from that URL. We have noted your request and will review it for support in the future.
nl: Evenementen konden niet worden geïmporteerd. Event Aggregator biedt nog geen ondersteuning voor evenementen van die URL. We hebben je verzoek opgemerkt en we zullen bekijken of we het in de toekomst kunnen ondersteunen.

en: Events could not be imported. The Events Calendar REST API is disabled on the requested URL.
nl: Evenementen konden niet worden geïmporteerd. De REST API van The Events Calendar is uitgeschakeld op de gevraagde URL.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned an empty archive page.
nl: Kon geen evenementen importeren. De opgegeven URL kon worden bereikt en de REST API van The Events Calendar werkte, maar leverde een lege archiefpagina.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned empty event data.
nl: Kon geen evenementen importeren. De opgegeven URL kon worden bereikt en de REST API van The Events Calendar werkte, maar leverde lege evenement-gegevens.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data in regard to the total number of events.
nl: Kon geen evenementen importeren. De opgegeven URL kon worden bereikt en de REST API van The Events Calendar werkte, maar leverde misvormde gegevens in relatie tot het totaal aantal evenementen.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data.
nl: Kon geen evenementen importeren. De opgegeven URL kon worden bereikt en de REST API van The Events Calendar werkte, maar leverde een misvormde gegevensstroom.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching an archive page.
nl: Kon geen evenementen importeren. De opgegeven URL kon worden bereikt en de REST API van The Events Calendar werkte, maar er trad een fout op bij het ophalen van een archiefpagina.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the archive control data.
nl: Kon geen evenementen importeren. De opgegeven URL kon worden bereikt en de REST API van The Events Calendar werkte, maar er trad een fout op bij het ophalen van de besturingsgegevens van het archief.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the event data.
nl: Kon geen evenementen importeren. De opgegeven URL kon worden bereikt en de REST API van The Events Calendar werkte, maar er trad een fout op bij het ophalen van de evenementsgegevens.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the total number of events.
nl: Kon geen evenementen importeren. De opgegeven URL kon worden bereikt en de REST API van The Events Calendar werkte, maar er tradt een fout op bij het ophalen van het totaal aantal van de evenementen.

en: Events could not be imported. The URL provided could not be reached.
nl: Evenementen kunnen niet worden geïmporteerd. De opgegeven URL kan niet worden bereikt.

en: Events could not be imported. The URL provided did not have events in the proper format.
nl: Evenementen kunnen niet worden geïmporteerd. De verstrekte URL heeft geen evenementen in het juiste formaat.

en: Events could not be imported. The import parameters were invalid.
nl: Evenementen kunnen niet worden geïmporteerd. De importparameters waren ongeldig.

en: Events on or after
nl: Evenementen op of na

en: Events should be assigned one of the specified categories slugs or IDs
nl: Evenementen moeten één van de opgegeven categorie slugs of ID's toegewezen krijgen

en: Events should be assigned one of the specified organizer IDs
nl: Aan evenementen moet een van de opgegeven organisator ID's worden toegewezen

en: Events should be assigned one of the specified tags slugs or IDs
nl: Evenementen moeten één van de opgegeven tag slug of ID's toegewezen krijgen

en: Events should be assigned one of the specified venue IDs
nl: Aan evenementen moet een van de opgegeven locatie-ID's worden toegewezen

en: Events should be filtered by their featured status
nl: Evenementen moeten worden gefilterd op basis van hun aanbevolen status

en: Events should be filtered by their post_parent being the specified one.
nl: Evenementen moeten worden gefilterd op hun bericht_parent als de opgegeven.

en: Events should contain the specified string in the title or description
nl: Evenementen moeten de opgegeven string bevatten in de titel of beschrijving

en: Events template
nl: Evenementen template

en: Events that end after the specified date
nl: Evenementen die na een opgegeven datum eindigen

en: Events that end before the specified date
nl: Evenementen die voor de opgegeven datum eindigen

en: Events that end on the specified date
nl: Evenementen die eindigen op de opgegeven datum

en: Events that start after the specified date
nl: Evenementen die beginnen na de opgegeven datum

en: Events that start before the specified date
nl: Evenementen die voor de opgegeven datum beginnen

en: Events that start on the specified date
nl: Evenementen die starten op de opgegeven datum

en: Events will be imported with the same timezone as defined on eventbrite.com. You can make use of The Events Calendar's
nl: Evenementen worden geïmporteerd met dezelfde tijdzone als gedefinieerd op eventbrite.com. Je kunt gebruik maken van de tijdzones van The Event Calendar

en: Events will be imported with the time zone defined by the source. If no time zone is specified, events will be assigned your site's default time zone ( see
nl: Evenementen worden geïmporteerd met de tijdzone die door de bron is gedefinieerd. Als er geen tijdzone is opgegeven, zullen evenementen worden toegewezen aan de standaard tijdzone van je site (zie

en: Every %d Minutes
nl: Elke %d minuten

en: Every time you rate %1$s5 stars%2$s, a fairy is born. Okay maybe not, but more happy users mean more contributions and help on the forums. The community NEEDS your voice.
nl: Elke keer als je ons een %1$s5 sterren%2$s waardering geeft wordt er een toverfee geboren. Oké, misschien niet, maar meer tevreden gebruikers betekent meer bijdragen en hulp op het forum. De community heeft je stem NODIG.

en: Example
nl: Voorbeeld

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: Exclusion
nl: Uitsluiting

en: Existing calendar customizations will be overridden.
nl: Bestaande kalender aanpassingen worden overschreven.

en: Existing organizer. Step skipped.
nl: Bestaande organisator. Stap overgeslagen.

en: Existing theme overrides that may need revision:
nl: Bestaande overrides op thema's die mogelijk gereviseerd moeten worden:

en: Existing venue. Step skipped.
nl: Bestaande locatie. Stap overgeslagen.

en: Experimental endpoint requires acknowledgement header.
nl: Experimenteel endpoint vereist bevestigingsheader.

en: Experimental endpoint requires appropriate acknowledgement header.
nl: Experimenteel endpoint vereist passende acknowledgement header.

en: Expired license keys and subscriptions
nl: Verlopen licentiesleutels en abonnementen

en: Expired license. Consult your network administrator.
nl: Licentie verlopen. Neem contact op met je netwerkbeheerder.

en: Export .ics file
nl: .ics bestand exporteren

en: Export Events
nl: Exporteer Evenementen

en: Export Outlook .ics file
nl: Outlook .ics bestand exporteren

en: Extensions
nl: Extensies

en: Extensions are quick solutions our team came up with to solve specific issues you may need. (Note - extensions are not covered by our support team.)
nl: Extensies zijn snelle oplossingen die door ons team zijn ontwikkeld om specifieke problemen op te lossen. (NB. extensies worden niet ondersteund door ons ondersteuning team)

en: F j
nl: j F

en: F j, Y
nl: j F Y

[ctx: FAQ how to sell event tickets answer]
en: Get started with tickets and RSVPs using our free Event Tickets plugin.
nl: Verkrijg tickets en RSVP's met onze gratis event tickets plugin.

[ctx: FAQ how to sell event tickets question]
en: How do I sell event tickets?
nl: Hoe verkoop ik tickets voor evenementen?

[ctx: FAQ more than one calendar answer]
en: No, but you can use event categories or tags to display certain events.
nl: Nee, maar je kunt evenement categorieën of tags gebruiken om bepaalde evenementen weer te geven.

[ctx: FAQ more than one calendar question]
en: Can I have more than one calendar?
nl: Kan ik meer dan één kalender hebben?

[ctx: FAQ section description]
en: Frequently Asked Questions
nl: Vaak gestelde vragen

[ctx: FAQ what is in Calendar Pro answer]
en: Events Calendar Pro enhances The Events Calendar with additional views, powerful shortcodes, and a host of premium features.
nl: Events Calendar Pro verbetert The Events Calendar met extra weergaven, krachtige shortcodes en een groot aantal premium functies.

[ctx: FAQ what is in Calendar Pro question]
en: What do I get with Events Calendar Pro?
nl: Wat krijg ik met Events Calendar Pro?

[ctx: FAQ where are the shortcodes answer]
en: Our plugins offer a variety of shortcodes, allowing you to easily embed the calendar, display an event countdown clock, show attendee details, and much more.
nl: Onze plugins bieden een verscheidenheid aan shortcodes, waarmee je eenvoudig de kalender kunt insluiten, een klok voor het aftellen van een evenement kunt weergeven, details van deelnemers kunt laten zien en nog veel meer.

[ctx: FAQ where are the shortcodes question]
en: Where can I find a list of available shortcodes?
nl: Waar kan ik een lijst met beschikbare shortcodes vinden?

en: FAQs
nl: FAQ's

[ctx: FAQs section paragraph]
en: Get quick answers to common questions
nl: Verkrijg snel antwoord op gemeenschappelijke vragen

[ctx: FAQs section title]
en: FAQs
nl: FAQ's

en: FREE
nl: GRATIS

en: Failed to activate plugin.
nl: De plugin kan niet geactiveerd worden.

en: Failed to create entity.
nl: Entiteit kon niet worden aangemaakt.

en: Failed to create organizer.
nl: Organisator niet aangemaakt.

en: Failed to create the event
nl: De gebeurtenis kon niet worden aangemaakt

en: Failed to create the organizer
nl: De organizer is niet gemaakt

en: Failed to create the venue
nl: De locatie is niet gemaakt

en: Failed to create venue.
nl: Mislukt bij het maken van een locatie.

en: Failed to delete the event
nl: De gebeurtenis is niet verwijderd

en: Failed to delete the organizer
nl: De organisator is niet verwijderd

en: Failed to delete the venue
nl: De locatie is niet verwijderd

en: Failed to import record in row %d.
nl: Record importeren in rij %d is mislukt.

en: Failed to install plugin.
nl: Het installeren van de plugin is mislukt.

en: Failed to load Help Scout Beacon script.
nl: Mislukt bij het laden van Help Scout Beacon script.

en: Failed to save opt-in status.
nl: Opslaan van opt-in status mislukt.

en: Failed to save option %s.
nl: Optie %sis niet opgeslagen.

en: Failed to save setting %s.
nl: Opslaan van instelling %smislukt.

en: Failed to update entity.
nl: Entiteit kon niet worden geüpdatet.

en: Failed to update the event
nl: Mislukt om het evenement te updaten

en: Failed to update the organizer
nl: Het is niet gelukt om de organisator te updaten

en: Failed to update the venue
nl: Het is niet gelukt om de locatie te updaten

en: Failed to update wizard settings.
nl: Het is niet gelukt om instellingen van de wizard te updaten.

en: Falkland Islands (Malvinas)
nl: Falklandeilanden

en: Faroe Islands
nl: Faeröer

en: Favorite Imports
nl: Favoriete imports

en: Feature Event
nl: Uitgelicht evenement

en: Featured
nl: Uitgelicht

en: Featured Events
nl: Uitgelichte evenementen

en: Featured Highlight Color
nl: Uitgelichte markeerkleur

en: Featured Image
nl: Uitgelichte afbeelding

en: Featured events are highlighted on the front end in views, archives, and widgets.
nl: Uitgelichte evenementen worden benadrukt in views, archieven en widgets.

en: Features overview
nl: Functies

en: Feb
nl: feb

en: February
nl: februari

en: Fetch source event's settings (e.g. Show Maps Link or Sticky in Month View) when importing from another site using The Events Calendar.
nl: Haal de instellingen van het bron evenement op (bijvoorbeeld Toon kaart link of Sticky in Maandweergave) op bij het importeren van een andere site met behulp van The Evenementen Calendar.

en: Field ID:
nl: Veld ID:

en: Fill
nl: Vullen

en: Fill your calendar with events from across the web, including Google Calendar, Meetup, and more.
nl: Vul je kalender met evenementen van het internet, inclusief Google Calendar, Meetup en meer.

en: Filter
nl: Filteren

en: Filter Bar Banner Icon
nl: Filterbalk banner pictogram

en: Filter Bar Color
nl: Kleur Filterbar

[ctx: Filter Bar title]
en: Filter Bar
nl: Filter balk

en: Filter By Event
nl: Filter op gebeurtenis

en: Filter By Frequency
nl: Filteren op frequentie

en: Filter By Origin
nl: Filteren op herkomst

en: Filter category, price, and more
nl: Filter categorie, prijs en meer

en: Filter distance (for Events Calendar Pro)
nl: Filter afstand (voor Events Calendar Pro)

en: Filter events with or without tickets.
nl: Filter evenementen met of zonder tickets.

en: Find %s
nl: Zoek naar %s

en: Find a Venue
nl: Zoek een locatie

en: Find an Organizer
nl: Zoek een organisator

en: Find out more %1$s about Events Calendar Pro%2$s
nl: Ontdek meer %1$s over Events Calendar Pro%2$s

en: Find solutions to this
nl: Vind oplossingen hiervoor

en: Finding & extending your calendar.
nl: Vinden & uitbreiden van je kalender.

en: Finding and extending your calendar
nl: Je kalender vinden en uitbreiden

en: Finding your calendar.
nl: Vind je kalender.

en: First Steps
nl: Eerste stappen

en: First page
nl: Eerste pagina

en: First-time setup
nl: Eerste instelling

en: Fixed Price or Range
nl: Vaste Prijs of Range

en: For classic editor
nl: Voor klassieke editor

en: For displayed URLs
nl: Voor weergegeven URL's

en: For the best results, import venue and organizer files before importing event files.
nl: Voor de beste resultaten importeer je eerst de locatie en organisator bestanden voordat je de evenement bestanden importeert.

en: For you, Jack!
nl: Voor jou, Jack!

en: Force deletion failed - the entity could not be permanently deleted.
nl: Geforceerde verwijdering mislukt - De entiteit kon niet permanent worden verwijderd.

en: France
nl: Frankrijk

en: Free
nl: Gratis

en: Free extensions
nl: Gratis extensies

en: Free extensions to power up your plugins
nl: Gratis extensies om je plugins te verbeteren

en: French Guiana
nl: Frans-Guyana

en: French Polynesia
nl: Frans-Polynesië

en: French Southern Territories
nl: Franse Zuidelijke Gebieden

en: Fri
nl: vr

en: Friday
nl: vrijdag

en: From
nl: Van

en: From registration to attendance history, view every step of the event lifecycle with this HubSpot integration.
nl: Van registratie tot opkomst historie, bekijk elke stap van de levenscyclus van een evenement met deze HubSpot integratie.

en: From this preview, we estimate that the full migration process will take approximately %3$d minutes. During this time, %1$syou will not be able to create, edit, or manage your events.%2$s Your calendar will still be visible on your site.
nl: Op basis van dit voorbeeld schatten we dat het volledige migratie proces ongeveer %3$d minuten zal duren. Gedurende deze tijd kan %1$sje geen evenementen maken, bewerken of beheren.%2$s je agenda is nog steeds zichtbaar op je site.

en: Front page calendar
nl: Voorpagina kalender

en: Full debug (all events)
nl: Volledige debug (alle evementen)

en: General
nl: Algemeen

en: General Theme
nl: Algemeen Thema

en: Generate QR Code
nl: QR code genereren

[ctx: Generate a Zapier API Key pair.]
en: Generate
nl: Genereer

en: Geocoded Events
nl: Geocodeerde evenementen

en: Germany
nl: Duitsland

en: Get Embed Snippet
nl: Verkrijg ingesloten snippet

en: Get Event Tickets to manage attendee registration and ticket sales to your events, for free.
nl: Ontvang evenement tickets om de registratie van deelnemers en de kaartverkoop voor je evenementen gratis te beheren.

en: Get feedback on your calendar, be the first to learn about updates, and share ideas.
nl: Verkrijg feedback over je kalender, hoor als eerste over updates en deel ideeën.

en: Get help for these products and learn more about products you don't have.
nl: Krijg hulp voor deze producten en leer meer over producten die je niet hebt.

en: Get organizers
nl: Organisatoren

en: Get priority live support
nl: Verkrijg voorrang bij live ondersteuning

en: Get ready for the new recurring events!
nl: Maak je klaar voor de nieuwe terugkerende evenementen!

en: Get support from humans
nl: Krijg steun van mensen

[ctx: Get support sidebar header]
en: Get priority live support
nl: Verkrijg voorrang bij live ondersteuning

[ctx: Get support sidebar header]
en: In-app priority live support
nl: In-app prioritaire live ondersteuning

[ctx: Get support sidebar header]
en: Talk to our support team
nl: Praat met ons ondersteuningsteam

en: Get the documentation for the TEC REST API
nl: Verkrijg de documentatie voor de TEC REST API

en: Get venues
nl: Ontvang locaties

en: Getting More Help
nl: Krijg meer hulp

en: Getting Started Guide
nl: Aan de slag gids

en: Getting Started Guides
nl: Aan de slag gidsen

en: Getting Support
nl: Ondersteuning krijgen

en: Getting started guide
nl: Aan de slag handleiding

[ctx: Getting started guide section paragraph]
en: Easy to follow step-by-step instructions to make the most out of your calendar.
nl: Makkelijk te volgen stap-voor-stap instructies om het meeste uit je kalender te halen.

[ctx: Getting started guide section title]
en: Getting started guides
nl: Aan de slag gidsen

en: Getting started with customizations
nl: Aan de slag met aanpassingen

en: GiveWP makes it easy to raise money online with donation forms, donor databases, and fundraising reporting.
nl: GiveWP maakt het gemakkelijk om online geld in te zamelen met donatieformulieren, donatie databases en fondsenwerving rapportages.

en: Global
nl: Standaard

en: Global Elements
nl: Globale elementen

en: Global Import Settings
nl: Standaard import instellingen

en: Global Import Settings apply to all imports, but you can also override the global settings by adjusting the origin-specific options.
nl: Globale instellingen voor importeerfunctie zijn van toepassing op alle import, maar je kunt de globale instellingen ook opheffen door de oorsprong specifieke opties aan te passen.

en: Global configurations for the styling of The Events Calendar
nl: Globale configuraties voor de styling van The Events Calendar

en: Go check out your new calendar designs! Each calendar view has been updated, so feel free to enable views you may not have been using. If necessary, you can revert back to the legacy calendar views in the Display tab of your Event Settings.
nl: Bekijk onze nieuwe kalenderontwerpen! Elke kalenderweergave werd geüpdatet dus schakel de weergaves die je nog niet gebruikte nu in. Indien nodig kan je terug naar de oudere kalenderweergaves in de Weergave tab van je Event instellingen.

en: Go to Settings &gt; Calendars and select the calendar you wish to import.
nl: Ga naar Instellingen > Kalenders en selecteer de kalender die je wilt importeren.

en: Go to WordPress Updates page
nl: Ga naar Wordpress updates pagina

en: Go to plugins page
nl: Ga naar plugins pagina

en: Google Calendar Import Settings
nl: Importinstellingen voor Google Agenda

en: Google Maps API key
nl: Google Maps API-sleutel

en: Google Maps default zoom level
nl: Standaardzoomlevel voor Google Maps

en: Google maps iframe displaying the address to %s
nl: Google Maps iframe met het adres van %s

en: Got it
nl: Hebbes

en: Graphic with an electrical plug and gears
nl: Afbeelding met een electrische stekker en tandwielen

en: Greece
nl: Griekenland

en: Greenland
nl: Groenland

en: Guinea
nl: Guinee

en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

en: HH:MM
nl: uu:mm

en: HTML Tag
nl: HTML tag

en: HTML content for the entity, transformed for display
nl: HTML inhoud voor de entiteit, getransformeerd voor tonen

en: HTML excerpt for the entity, transformed for display
nl: HTML samenvatting voor de entiteit, getransformeerd voor tonen

en: HTML title for the entity, transformed for display
nl: HTML titel voor de entiteit, getransformeerd voor tonen

en: Haiti
nl: Haïti

en: Handle event submissions with ticket sales and everything you need to build a robust community.
nl: Behandel evenement inzendingen met kaartverkoop en alles wat je nodig hebt om een robuuste community op te bouwen.

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
nl: Heb je een evenement dat doorgaat na middernacht? Selecteer een tijdstip na het einde van het evenement om te voorkomen dat je evenement ook op de volgende dag verschijnt.

en: Having trouble?
nl: Heb je problemen?

en: Having trouble? Find solutions to common issues or ask our %s.
nl: Heb je problemen? Vind oplossingen voor gemeenschappelijke problemen of stel je vraag aan onze %s.

en: Hawaii
nl: Hawaï

en: Header Content
nl: Header inhoud

en: Header HTML Tag
nl: Header HTML tag

en: Header Styles
nl: Stijlen voor headers

en: Header Styling
nl: Header styling

en: Header Tag
nl: Tag header

en: Heading Styles
nl: Koptekst stijlen

en: Heading level must be between 1 and %d
nl: Het niveau van de kopteksten moet tussen 1 en %d liggen

en: Heard and McDonald Islands
nl: Heard en McDonaldeilanden

en: Height
nl: Hoogte

en: Hello,
nl: Hallo,

en: Help Hub
nl: Hulp hub

en: Help on setting up, customizing, and troubleshooting your calendar. See our %1$s for in-depth content.
nl: Hulp bij het instellen, aanpassen en oplossen van problemen met je kalender. Bekijk onze %1$s voor diepgaande inhoud.

[ctx: Help page Support Hub header paragraph]
en: Help on setting up, customizing, and troubleshooting your calendar.
nl: Hulp bij het instellen, aanpassen en oplossen van problemen met je kalender.

[ctx: Help page Support Hub title]
en: TEC Support Hub
nl: Hub TEC ondersteuning

[ctx: Help page resources sidebar header]
en: Our AI Chatbot is here to help you
nl: Onze AI chatbot is er om je te helpen

[ctx: Help page resources sidebar header]
en: Our TEC support hub now offers an improved help experience
nl: Onze TEC ondersteuningshub biedt nu een verbeterde hulpervaring

en: Help page?
nl: Help pagina?

en: Help users find exactly the right event
nl: Help gebruikers het juiste evenement te vinden

en: Helpful Links:
nl: Nuttige links:

en: Helpful Resources
nl: Handige bronnen

en: Here is the iCal feed URL for your events:
nl: Hier is de URL van de iCal feed voor je evenementen:

en: Here’s an overview of %s and what they mean.
nl: Hier is een overzicht van %s en wat ze betekenen.

en: Hey there... did you check out the %s
nl: Hallo daar... heb je de %s bekeken

en: Hi, %1$s! This is an invitation to help our %2$s community. If you opt-in, some data about your usage of %2$s will be shared with our teams (so they can work their butts off to improve). We will also share some helpful info on events management, WordPress, and our products from time to time.
nl: Hallo, %1$s! Dit is een uitnodiging om onze %2$s community te helpen. Als je jezelf aanmeldt, worden sommige gegevens over je gebruik van %2$s gedeeld met onze teams (zodat ze hun best kunnen doen om te verbeteren). We zullen ook van tijd tot tijd nuttige informatie delen over evenementenbeheer, WordPress en onze producten.

en: Hi, %1$s! This is an invitation to help our StellarWP community.
nl: Hallo, %1$s! Dit is een uitnodiging om onze StellarWP community te helpen.

en: Hi, %1$s! This is an invitation to help our StellarWP community. If you opt-in, some data about your usage of TEC Common and future StellarWP Products will be shared with our teams (so they can work their butts off to improve). We will also share some helpful info on WordPress, and our products from time to time. And if you skip this, that's okay! Our products still work just fine.
nl: Hallo, %1$s! Dit is een uitnodiging om onze StellarWP community te helpen. Als je je opgeeft, zullen sommige gegevens over je gebruik van TEC common en toekomstige StellarWP producten worden gedeeld met onze teams (zodat ze zich kunnen uitsloven om te verbeteren). We zullen ook af en toe wat nuttige informatie over WordPress en onze producten delen. En als je dit overslaat, is dat niet erg! Onze producten werken nog steeds prima.

en: Hide
nl: Verberg

en: Hide & Ignore
nl: Verbergen & negeren

en: Hide Event From Event Listings
nl: Verberg evenement op overzicht

en: Hide Filters
nl: Verberg filters

en: Hide From %s Listings
nl: Verberg in %s lijsten

en: Hide Others’ Organizers and Venues
nl: Organisatoren en locaties van anderen verbergen

en: Hide and Ignore &#8220;%s&#8221;
nl: Verberg en negeer &#8220;%s&#8221;

en: Hide category from legend
nl: Verberg categorie in de legende

en: Hide the following settings tabs on every site:
nl: Verberg de volgende instellingen tab op iedere site:

en: Hide the search field on all views.
nl: Verberg het zoekveld in alle weergaven.

en: Highlight a category
nl: Markeer een categorie

en: Highlight events in %s
nl: Markeer gebeurtenissen in %s

en: Highlighting events
nl: Markeer evenementen

[ctx: Highlighting events article]
en: Highlighting events
nl: Markeer evenementen

en: History
nl: Geschiedenis

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %1$ssupport%2$s.
nl: Hmmm... Er is iets mis met deze validitator. Neem contact op met %1$sonze ondersteuning%2$s.

en: Holy See (Vatican City State)
nl: Vaticaanstad

en: Hong Kong
nl: Hongkong

en: Hong Kong Dollar
nl: Hong kong dollar

en: Horizontal or vertical
nl: Horizontaal of verticaal

en: Hover
nl: Hoveren

en: Hover Animation
nl: Hoveren animatie

en: Hover Link Color
nl: Hoveren link kleur

en: How Do I Set Up E-Commerce Plugins for Selling Tickets?
nl: Hoe stel ik eCommerce plugins in voor het verkopen van tickets?

en: How Do I create events with Tickets or RSVP’s?
nl: Hoe maak ik evenementen met tickets of RSVP's?

en: How Long You Retain this Data
nl: Hoelang je deze gegevens bewaard

en: How do I process refunds for tickets?
nl: Hoe verwerk ik terugbetalingen voor tickets?

en: How do I sell tickets to events?
nl: Hoe verkoop ik tickets voor evenementen?

en: How do you want people to view your calendar?
nl: Hoe wil je dat mensen je kalender zien?

en: How to Customize Template Files
nl: Hoe kun je template bestanden aanpassen

en: Hue
nl: Tint

en: Hungarian Forint
nl: Hongaarse forint

en: Hungary
nl: Hongarije

en: I couldn't understand how to make it work.
nl: Ik begreep niet hoe ik het moest laten werken.

en: I found a better plugin.
nl: Ik heb een betere plugin gevonden.

en: I installed the calendar and it crashed my site.
nl: Ik installeerde de kalender en het crashte mijn site.

en: I keep getting “Page Not Found” on events.
nl: Ik krijg steeds 'Pagina niet gevonden' over evenementen.

en: I need a specific feature it doesn't provide.
nl: Ik heb een specifieke functie nodig die het niet biedt.

en: I'm not ready
nl: Ik ben nog niet klaar

en: ICS File
nl: ICS bestand

en: ICS File Import Settings
nl: Instellingen voor het importeren van ICS bestanden

en: ID %1$d (Untitled)
nl: ID %1$d (Naamloos)

en: ISO Currency Code:
nl: ISO valutacode:

en: Iceland
nl: IJsland

en: If all goes according to plan, you will have your preview in a few moments.
nl: Als alles volgens plan verloopt, heb je je voorbeeld over een ogenblikje.

en: If the Featured highlight color is set to Custom, the following color will be used:
nl: Als de markeerkleur van uitgelichte evenementen is ingesteld op Aangepast, wordt de volgende kleur gebruikt:

en: If this event is re-imported, event fields that have not been changed locally will be overwritten with any changes from the source.
nl: Als dit evenement opnieuw geïmporteerd wordt, worden evenement velden die niet lokaal zijn gewijzigd overschreven door wijzigingen vanuit de bron.

en: If this event is re-imported, event fields will be overwritten with any changes from the source.
nl: Als dit evenement opnieuw wordt geïmporteerd, worden evenement velden overschreven met eventuele wijzigingen vanuit de bron.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
nl: Als je op de vertrouwd bent met HTML kun je extra code toevoegen na het evenement template. Sommige thema's hebben dit nodig voor styling of lay-out.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
nl: Als je vertrouwd bent met HTML kun je extra code toevoegen vóór het evenement template. Sommige thema's hebben dit nodig voor styling of lay-out.

en: If you create, submit, import, save, or publish Event, Venue, or Organizer information, such information is retained in the local database:
nl: Als je informatie over evenementen, locaties of organisatoren maakt, indient, importeert, opslaat of publiceert, wordt dergelijke informatie bewaard in de lokale database:

en: If you do not add your own API key, the built-in API key will always populate this field and some map-related functionality will be limited
nl: Als je je eigen API-sleutel niet toevoegt, zal de ingebouwde API-sleutel dit veld altijd vullen en is sommige kaartgerelateerde functionaliteit beperkt

en: If you have a valid license for one of our paid plugins, you can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
nl: Als je een geldige licentie hebt voor een van onze betaalde plugins, kun je %s in onze premium ondersteuningforums. Ons ondersteuningsteam zal binnen 24-48 uur reageren (tijdens werkdagen).

en: If you have any template overrides, custom calendar CSS, or other code customizations to your calendar, those modifications will be overridden by the new designs.
nl: Als je template overschrijvingen, aangepaste kalender-CSS of andere codeaanpassingen voor je agenda heeft, worden die wijzigingen door de nieuwe ontwerpen overschreven.

en: If you have extended our plugin(s) to send data to a third-party service such as Eventbrite, Google Maps, or PayPal, user information may be passed to these external services. These services may be located abroad.
nl: Als je onze plugin(s) hebt uitgebreid om gegevens te verzenden naar een dienst van derden, zoals Eventbrite, Google Maps of PayPal, kan gebruikersinformatie worden doorgegeven aan deze externe diensten. Deze diensten kunnen in het buitenland zijn gevestigd.

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our %s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
nl: Als je na het uitvoeren van bovenstaande stappen nog steeds problemen hebt, kun je een nieuwe thread plaatsen in ons %s. Onze staff monitort deze forums één keer per week en assisteert je daar graag.

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our WordPress.org forums for %1$s or %2$s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
nl: Als je bovenstaande stappen hebt geprobeerd en nog steeds problemen ondervindt, kun je een nieuwe thread plaatsen op onze WordPress.org-forums voor %1$s of %2$s. Onze medewerkers controleren deze forums eenmaal per week en helpen je graag.

en: If you like %1$sEvent Tickets%2$s please leave us a %3$s. It takes a minute and it helps a lot.
nl: Als je %1$sEvent Tickets%2$s leuk vindt, laat ons dan een %3$s achter. Het duurt maar een minuutje en het helpt een hoop.

en: If you opt-in, some data about your usage of The Events Calendar and future StellarWP Products will be shared with our teams (so they can work their butts off to improve).
nl: Als je je hiervoor opgeeft, zullen sommige gegevens over je gebruik van The Events Calendar en toekomstige StellarWP producten gedeeld worden met onze teams (zodat zij zich kunnen uitsloven om te verbeteren).

en: If you want to stop and clear current asynchronous import processes %1$s.
nl: Als je de huidige asynchrone importprocessen %1$s wil stoppen en wissen.

en: If you've purchased a premium add-on, you'll need to enter your license key here in order to have access to automatic updates when new versions are available.
nl: Als je een premium add-on hebt gekocht, moet je hier je licentiesleutel invoeren om toegang te krijgen tot automatische updates wanneer er nieuwe versies beschikbaar zijn.

en: If you’re enjoying The Events Calendar, give us kudos by including a link in the footer of calendar views. It really helps us a lot.
nl: Als je geniet van The Events Calendar, geef ons dan een pluim door een link op te nemen in de footer van agenda weergaven. Het helpt ons echt enorm.

en: Iframe Content
nl: Inhoud Iframe

en: Ignored
nl: Genegeerd

en: Ignored <span class="count">(%s)</span> | Ignored <span class="count">(%s)</span>
nl[0]: Genegeerd <span class="count">(%s)</span>
nl[1]: Genegeerd <span class="count">(%s)</span>

en: Ignored events do not show on the calendar but can be updated with future imports
nl: Genegeerde evenementen worden niet getoond op de kalender maar kunnen worden geüpdatet bij toekomstige importen

en: Ignored events that are deleted will be removed permanently. They can be recreated via import.
nl: Genegeerde evenementen die worden verwijderd, zullen permanent worden verwijderd. Ze kunnen met een import opnieuw worden aangemaakt.

en: Image Widget Plus
nl: Afbeelding widget plus

en: Import
nl: Importeren

en: Import & export events
nl: Evenementen importeren en exporteren

en: Import All
nl: Alles importeren

en: Import All (%d)
nl: Alles importeren (%d)

en: Import Checked (%d)
nl: Import gecontroleerd (%d)

en: Import Date Range Limit
nl: Limiet datumbereik importeren

en: Import Event Settings
nl: Evenement instellingen importeren

en: Import Limit Type
nl: Import limiet type

en: Import Name:
nl: Import naam:

en: Import Origin:
nl: Importeer basis:

en: Import Process System
nl: Processysteem importeren

en: Import Quantity Limit
nl: Import aantal hoeveelheid

en: Import Services
nl: Importeer diensten

en: Import Source
nl: Bron importeren

en: Import Type:
nl: Import type:

en: Import complete!
nl: Importeren is gereed!

en: Import completed
nl: Importeren afgerond

en: Import created
nl: Import aangemaakt

en: Import events
nl: Geïmporteerde events

en: Import events but preserve local changes to event fields.
nl: Evenementen importeren maar lokale wijzigingen van evenementenvelden behouden.

en: Import events directly from a public Eventbrite.com URL. Please note that only Live events (i.e. published events) can be imported via URL.
nl: Importeer evenementen rechtstreeks vanaf een openbare Eventbrite.com URL. Houd er rekening mee dat alleen live evenementen (d.w.z. gepubliceerde evenementen) via URL kunnen worden geïmporteerd.

en: Import events directly from your connected Eventbrite.com account or from a public Eventbrite.com URL.
nl: Importeer evenementen rechtstreeks vanuit je verbonden Eventbrite.com account of vanuit een openbare Eventbrite.com URL.

en: Import events from Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar, and more.
nl: Importeer gebeurtenissen uit Meetup, Eventbrite, iCal, Google Agenda en meer.

en: Import events with Event Aggregator
nl: Evenementen importeren met Event Aggregator

en: Import events with ease
nl: Eenvoudig evenementen importeren

en: Import failed
nl: Importeren mislukt

en: Import from Eventbrite
nl: Importeer vanuit Eventbrite

en: Import from Eventbrite URL
nl: Importeer vanuit Eventbrite URL

en: Import from your Eventbrite account
nl: Importeer vanuit je Eventbrite account

en: Import is complete
nl: Importeren is gereed

en: Import origin data (URL from where events are being imported—such as Eventbrite, MeetUp, other compatible URL sources, and more, which can include similar or same data as listed above)
nl: Herkomstgegevens importeren (URL van waar evenementen worden geïmporteerd - zoals Eventbrite, MeetUp, andere compatibele URL-bronnen en meer, die vergelijkbare of dezelfde gegevens kunnen bevatten als hierboven vermeld)

en: Import pending
nl: Import in behandeling

en: Import preview
nl: Voorbeeld import

en: Import queued
nl: Import in de wachtrij

en: Import records must be finalized before posts can be inserted.
nl: Het importeren van records moet afgerond zijn voordat er berichten kunnen worden toegevoegd.

en: Import runs daily at approximately
nl: Import wordt dagelijks uitgevoerd om ongeveer

en: Import runs monthly on day
nl: Import wordt maandelijks uitgevoerd op dag

en: Import runs weekly on
nl: Import wordt wekelijks uitgevoerd op

en: Import schedule
nl: Tijdschema importeren

en: Imported Event
nl: Geïmporteerd evenement

en: Importing Calendar Data From a CSV File
nl: Agenda gegevens importeren uit een CSV bestand

en: Importing Events, Venues, and Organizers:
nl: Evenementen, locaties en organisatoren importeren:

en: Imports Enabled in Settings
nl: Import ingeschakeld in Instellingen

en: Imports disabled in Settings
nl: Import uitgeschakeld in Instellingen

en: In a location
nl: Op een locatie

en: In order to have QR codes for your events and/or tickets you will need to have both the `php_gd2` and `gzuncompress` PHP extensions installed on your server. Please contact your hosting provider.
nl: Om QR codes te hebben voor je evenementen en/of tickets moet je zowel de `php_gd2` als de `gzuncompress` PHP extensies geïnstalleerd hebben op je server. Neem contact op met je hostingprovider.

en: In order to register a plugin license, you'll first need to %1$sdownload and install%2$s the plugin you purchased. You can download the latest version of your plugin(s) from %3$syour account's downloads page%4$s. Once the plugin is installed and activated on this site, the license key field will appear below.
nl: Om een ​​plugin licentie te registreren, moet je eerst %1$sdownloaden en%2$s installeren van de plugin die je hebt gekocht. Je kunt de nieuwste versie van je plugin(s) downloaden van de downloadpagina %4$s van %3$syour account. Zodra de plugin op deze site is geïnstalleerd en geactiveerd, wordt het veld met de licentiesleutel hieronder weergegeven.

en: In-App Notifications
nl: In-App meldingen

en: Include
nl: Opnemen

en: Include %1$s in main blog loop
nl: Neem %1$s op in hoofd blog lus

en: Include Google Calendar
nl: Google Calendar opnemen

en: Include Outlook 365
nl: Outlook 365 opnemen

en: Include Outlook Live
nl: Outlook live opnemen

en: Include events in main blog loop
nl: Gebruik evenementen in de blog loop

en: Include events with one of the post IDs specified in the array of CSV list, date filters will be ignored.
nl: Neem evenementen op met een van de bericht ID's die zijn opgegeven in de array van de CSV lijst, datumfilters worden genegeerd.

en: Include iCal and Google event links in this email.
nl: Voeg iCal en Google event links toe aan deze e-mail.

en: Include iCalendar
nl: Inclusief iCalendar

en: Included with our premium products
nl: Inbegrepen bij onze premium producten

en: Includes
nl: Inclusief

[ctx: Indefinite article for the phrase "Find a {post type name}" when the {post type name} starts with a vowel, e.g. "Find an Organizer".]
en: an
nl: een

[ctx: Indefinite article for the phrase "Find a {post type name}. Will be replaced with "an" if the {post type name} starts with a vowel.]
en: a
nl: een

en: Indian Rupee
nl: Indiase roepie

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Indonesian Rupiah
nl: Indonesische roepia

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
nl: Informatie over de recente templateveranderingen en potentieel geraakte template overrides is hieronder weergegeven.

en: Initializing Tribe Events on %s
nl: Tribe Events initialiseren op %s

en: Install %s
nl: Installeren %s

en: Install Event Tickets
nl: Event Tickets installeren

en: Install Plugin
nl: Installeer plugin

en: Install max has been reached
nl: Installatie max is bereikt

en: Integrated with your events on Eventbrite
nl: Geïntegreerd met je evenementen op Eventbrite

en: Integrations
nl: Integraties

[ctx: Integrations article]
en: Integrations
nl: Integraties

[ctx: Integrations section header]
en: Integrations
nl: Integraties

en: Invalid Eventbrite URL
nl: Ongeldige Eventbrite URL

en: Invalid Facebook URL
nl: Ongeldige Facebook URL

en: Invalid Frequency
nl: Ongeldige Frequentie

en: Invalid Key
nl: Ongeldige sleutel

en: Invalid Meetup URL
nl: Ongeldige Meetup URL

en: Invalid class instance.
nl: Ongeldige instantie van klasse.

en: Invalid credential save nonce
nl: Ongeldig nonce voor het opslaan van credentials

en: Invalid credential save request
nl: Ongeldig verzoek voor het opslaan van credentials

en: Invalid data provided for CSV import.
nl: Ongeldige gegevens opgegeven voor CSV-import.

en: Invalid field type specified
nl: Ongeldig veldtype gegeven

en: Invalid nonce
nl: Ongeldige nonce

en: Invalid nonce.
nl: Ongeldige nonce.

en: Invalid notification slug
nl: Ongeldige melding slug

en: Invalid or incomplete field passed
nl: Ongeldig of incompleet veld

en: Invalid request data
nl: Ongeldige aanvraaggegevens

en: Invalid term ID.
nl: Ongeldige term ID.

en: Iran, Islamic Republic of
nl: Iran

en: Iraq
nl: Irak

en: Ireland
nl: Ierland

en: Is All Day Event
nl: Evenement duurt de hele dag.

en: Is there another website for this event? Link to it with a button!
nl: Is er een andere website voor dit evenement? Plaats een link met een knop.

en: Israel
nl: Israël

en: Israeli New Sheqel
nl: Israëlische nieuwe shekel

en: It appears as if the tribe-common libraries cannot be found! The directory should be in the "common/" directory in the events calendar plugin.
nl: Het lijkt alsof de tribe-common bibliotheken niet kunnen worden gevonden! De folder zou in de "common/" folder in de Events Calendar plugin moeten staan.

en: It looks like you are using our legacy plugin, %1$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugin plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s. | It looks like you are using our legacy plugins, %1$s and %2$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugins plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s and %2$s.
nl[0]: Het lijkt erop dat je onze verouderde plugin, %1$s, samen met onze nieuwe Event Aggregator dienst gebruikt. De Event Aggregator omvat alle functies van de oudere plugin plus verbeterde functionaliteit. Deactiveer %1$s voor de beste resultaten.
nl[1]: Het lijkt erop dat je onze verouderde plugins, %1$s en %2$s, samen met onze nieuwe Event Aggregator dienst gebruikt. De Event Aggregator omvat alle functies van de oudere plugins plus verbeterde functionaliteit. Deactiveer %1$s en %2$s voor de beste resultaten.

en: It looks like you're using %1$s, but the license key is invalid. Please download the latest version %2$sfrom your account%3$s. | It looks like you're using %1$s, but the license keys are invalid. Please download the latest versions %2$sfrom your account%3$s.
nl[0]: Het lijkt erop dat je %1$s gebruikt, maar de licentiesleutel is ongeldig. Download de laatste versie %2$s van je account %3$s.
nl[1]: Het lijkt erop dat je %1$s gebruikt, maar de licentiesleutels zijn ongeldig. Download de laatste versies %2$s van je account %3$s.

en: It's important to use the most recent versions of our plugins so that you have access to the latest features, bug fixes, and security updates. Plugin functionality can be compromised if your site is running outdated or mis-matched versions.
nl: Het is belangrijk om de meest recente versies van onze plugins te gebruiken, zodat je toegang hebt tot de nieuwste functies, bugfixes en beveiligingsupdates. De functionaliteit van de plugin kan in het gedrang komen als je site verouderde of niet-overeenkomende versies gebruikt.

en: Italy
nl: Italië

[ctx: JWT access_token issuer does not match with this server error message.]
en: Access_token issuer does not match with this server.
nl: Access_token uitgever komt niet overeen met deze server.

[ctx: JWT access_token s missing data error message.]
en: Access_token is missing data.
nl: Access_token mist gegevens.

en: Jan
nl: jan

en: January
nl: januari

en: Japanese Yen
nl: Japanse yen

en: Join our Facebook Group today!
nl: Word vandaag nog lid van onze Facebook groep!

[ctx: Joined plugin list, last after the "and" separator.]
en: %1$s and %2$s
nl: %1$s en %2$s

en: Jordan
nl: Jordanië

en: Jul
nl: jul

en: July
nl: juli

en: Jump to the %1$snext upcoming %2$s%3$s.
nl: Ga naar de %1$svolgende aankomende %2$s%3$s.

en: Jun
nl: jun

en: June
nl: juni

en: Justified
nl: Uitgelijnd

en: Kadence lets you unlock your creativity in the WordPress Block Editor with expertly designed blocks, a robust theme, and a massive library of starter templates.
nl: Met Kadence kun je je creativiteit de vrije loop laten in de WordPress blok-editor met deskundig ontworpen blokken, een robuust thema en een enorme bibliotheek met starter templates.

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Keep the Core Plugin %sFREE%s!
nl: Help de Core Plugin %sGRATIS%s te houden!

en: Keep this list of links on hand and stay subscribed to receive tips and tricks about The Events Calendar products.
nl: Houd deze lijst met links bij de hand en blijf geabonneerd om tips en trucs te ontvangen over de producten van the events calendar.

en: Kenya
nl: Kenia

en: Key
nl: Sleutel

en: Knowledgebase
nl: Kennisbank

en: Known Issues
nl: Bekende problemen

[ctx: Known issues article]
en: Known issues
nl: Bekende problemen

en: Korea, Democratic People's Republic of
nl: Noord-Korea

en: Korea, Republic of
nl: Zuid-Korea

en: Korean Won
nl: Koreaanse won

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

[ctx: Label for event status reason field]
en: Reason (optional)
nl: Reden (optioneel)

[ctx: Label for live stream URL field]
en: Live Stream URL
nl: Live stream URL

[ctx: Label for option to leave transparent (default).]
en: Transparent
nl: Transparant

[ctx: Label for option to leave transparent (default).]
en: Transparent.
nl: Doorzichtig.

[ctx: Label for option to leave white (default).]
en: White
nl: Wit

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Custom
nl: Aangepast

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Select Custom Color
nl: Selecteer aangepaste kleur

[ctx: Label for option to use default TEC fonts.]
en: Default
nl: Standaard

[ctx: Label for option to use the accent color (default). Links to the accent color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">Accent Color</a>
nl: Gebruik de <a href="%1$s">accentkleur</a>

[ctx: Label for option to use the accent color. Links to the accent color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">Accent Color</a>
nl: Gebruik de <a href="%1$s">accentkleur</a>

[ctx: Label for option to use the event background color. Links to the event background color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">General Background Color</a>
nl: Gebruik de <a href="%1$s">algemene achtergrondkleur</a>

[ctx: Label for option to use the events background color. Links to the background color setting.]
en: Use the Calendar <a href="%1$s">Background Color</a>
nl: Gebruik de kalender <a href="%1$s">achtergrondkleur</a>

[ctx: Label for option to use theme fonts.]
en: Inherit theme font(s)
nl: Thema lettertype(n) overnemen

[ctx: Label for the Map View checkbox.]
en: Map
nl: Kaart

[ctx: Label for the Photo View checkbox.]
en: Photo
nl: Foto

[ctx: Label for the Summary View checkbox.]
en: Summary
nl: Samenvatting

[ctx: Label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint name.]
en: Name
nl: Naam

[ctx: Label for the Zapier Endpoint Dashboards endpoint last access.]
en: Last Access
nl: Laatste toegang

[ctx: Label for the Zapier Endpoint Dashboards endpoint queue.]
en: Queue
nl: Wachtrij

[ctx: Label for the access token connection for Power Automate.]
en: Access Token
nl: Toegang token

[ctx: Label for the calendar embed link]
en: Calendar embed link
nl: Kalender insluiten link

[ctx: Label for the calendar embed link description]
en: A link to the calendar embed.
nl: Een link naar de kalender ingesloten.

[ctx: Label for the calendar embeds list]
en: Calendar Embeds
nl: Kalender insluitingen

[ctx: Label for the consumer id and secret section.]
en: API Authentication Details
nl: API verificatie details

[ctx: Label for the consumer id of the API Key for Zapier.]
en: Consumer ID
nl: Klant ID

[ctx: Label for the consumer secret of the API Key for Zapier.]
en: Consumer Secret
nl: Klant geheim

[ctx: Label for the default option.]
en: Default
nl: Standaard

[ctx: Label for the filter items list]
en: Filter calendar embeds list
nl: Filter kalender insluitingen lijst

[ctx: Label for the insert button]
en: Insert into calendar embed
nl: Invoegen in kalender insluiting

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint last access.]
en: Last Access
nl: Laatste toegang

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint queue status.]
en: none
nl: geen

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint queue status.]
en: ready
nl: klaar

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint queue.]
en: Queue
nl: Wachtrij

[ctx: Label for the integration endpoint dashboard endpoint name.]
en: Name
nl: Naam

[ctx: Label for the items list]
en: Calendar Embeds list
nl: Lijst met kalender insluitingen

[ctx: Label for the items list navigation]
en: Calendar Embeds list navigation
nl: Kalender insluiting lijst navigatie

[ctx: Label for the last access of the API Key for Power Automate.]
en: Last Access
nl: Laatste toegang

[ctx: Label for the last access of the API Key for Zapier.]
en: Last Access
nl: Laatste toegang

[ctx: Label for the name of the API Key for Power Automate.]
en: Description
nl: Beschrijving

[ctx: Label for the name of the API Key for Zapier.]
en: Description
nl: Beschrijving

[ctx: Label for the permissions of the API Key for Power Automate.]
en: Permissions
nl: Rechten

[ctx: Label for the permissions of the API Key for Zapier.]
en: Permissions
nl: Rechten

[ctx: Label for the uploaded to this item]
en: Uploaded to this calendar embed
nl: Geüpload naar deze kalender insluiten

[ctx: Label for the user of the API Key for Power Automate.]
en: User
nl: Gebruiker

[ctx: Label for the user of the API Key for Zapier.]
en: User
nl: Gebruiker

[ctx: Label for tooltip background color setting.]
en: Event Preview Background
nl: Achtergrond evenement voorbeeld

[ctx: Label to add Zapier connection fields.]
en: Add Connection
nl: Verbinding toevoegen

[ctx: Label to add an integration connection fields.]
en: Add Connection
nl: Verbinding toevoegen

en: Lao People's Democratic Republic
nl: Laos

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Last Access
nl: Laatste toegang

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Last Access
nl: Laatste toegang

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Last Access
nl: Laatste toegang

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Queue
nl: Wachtrij

[ctx: Last Access header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Last Access
nl: Laatste toegang

[ctx: Last Access header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Queue
nl: Wachtrij

en: Last Import
nl: Laatste import

en: Last Import:
nl: Laatste import:

en: Last page
nl: Laatste pagina

en: Latest Import:
nl: Laatste import:

en: Latest Past %s
nl: Laatste afgelopen %s

en: Latest Version:
nl: Laatste versie:

en: Latvia
nl: Letland

en: Learn More
nl: Lees verder

en: Learn how to get an active license
nl: Leer hoe je een actieve licentie verkrijgt

en: Learn more
nl: Ontdek meer

en: Learn more about color selection and accessibility
nl: Lees verder over kleurselectie en toegankelijkheid

en: Learn more about the migration
nl: Leer meer over de migratie

en: Learn more about the upgrade
nl: Leer meer over de upgrade

en: Learn more.
nl: Meer informatie.

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Left
nl: Links

en: Left Border Color
nl: Kleur linkerrand

en: Legend Superpowers
nl: Legende superkrachten

en: Let visitors know the cost of this event or if it’s free to attend.
nl: Laat je bezoekers de kosten van dit evenement weten of dat het gratis toegankelijk is.

en: Let's get your events with the correct basic settings.
nl: Laten we je evenementen verkrijgen met de juiste basisinstellingen.

en: Let's go!
nl: Aan de slag!

en: Libya
nl: Libië

en: License & Usage
nl: Licentie & gebruik

en: License &amp; Usage
nl: Licentie &amp; Gebruik

en: License Key
nl: Licentiesleutel

en: License Key Status:
nl: Status licentiesleutel:

en: License key(s) updated.
nl: Licentiesleutel(s) geüpdatet.

en: License keys can only be used on a limited number of sites, which varies depending on your license level. You'll need to remove the license from one or more other site's in order to use it on this one.
nl: Licentiesleutels kunnen alleen op een beperkt aantal sites worden gebruikt, wat varieert afhankelijk van je licentieniveau. Je moet de licentie van een of meer andere sites verwijderen om deze op deze te kunnen gebruiken.

en: Licenses
nl: Licenties

en: Licenses for Multisites
nl: Licenties voor multisites

[ctx: Licenses section header]
en: Licenses
nl: Licenties

en: Lighten
nl: Lichter maken

en: Limit events to those ending before the specified date.
nl: Beperk gebeurtenissen tot gebeurtenissen die eindigen voor de opgegeven datum.

en: Limit events to those starting after the specified date.
nl: Beperk gebeurtenissen tot gebeurtenissen die beginnen na de opgegeven datum.

en: Limit result set to events assigned specific categories.
nl: Beperk de resultaten tot gebeurtenissen waaraan specifieke categorieën zijn toegewezen.

en: Limit result set to events assigned specific tags.
nl: Beperk de resultaten tot gebeurtenissen met specifieke tags.

en: Limit result set to events assigned to specific organizers.
nl: Beperk de resultaten tot evenementen die aan specifieke organisatoren zijn toegewezen.

en: Limit result set to events assigned to specific venues.
nl: Beperk de resultaten tot evenementen die zijn toegewezen aan specifieke locaties.

en: Limit result set to events ending after the specified date.
nl: Beperk de resultaten tot gebeurtenissen die eindigen na de opgegeven datum.

en: Limit result set to events ending before the specified date.
nl: Beperk de resultaten tot gebeurtenissen die eindigen voor de opgegeven datum.

en: Limit result set to events starting after the specified date.
nl: Beperk de resultaten tot gebeurtenissen die beginnen na de opgegeven datum.

en: Limit result set to events starting before the specified date.
nl: Beperk de resultaten tot gebeurtenissen die beginnen voor de opgegeven datum.

en: Limit result set to events with specific post parent.
nl: Beperk de resultaten tot gebeurtenissen met een specifiek bericht hoofd.

en: Limit result set to events with specific status.
nl: Beperk de resultaten tot gebeurtenissen met een specifieke status.

en: Limit result set to events with tickets.
nl: Beperk de resultaten tot evenementen met tickets.

en: Limit result set to featured events only.
nl: Beperk de resultaten tot uitgelichte gebeurtenissen.

en: Limit result set to organizers with events.
nl: Beperk de resultaten tot organisatoren met gebeurtenissen.

en: Limit result set to organizers with specific event.
nl: Beperk de resultaten tot organisatoren met een specifieke gebeurtenis.

en: Limit result set to organizers with specific status.
nl: Beperk de resultaten tot organisatoren met een specifieke status.

en: Limit result set to organizers with upcoming events.
nl: Beperk de resultaten tot organisatoren met aankomende evenementen.

en: Limit result set to specific IDs
nl: Beperk het resultaat ingesteld op specifieke ID's

en: Limit result set to terms assigned to a specific event (an alias of the "post" parameter)
nl: Beperking resultaat ingesteld op termen toegewezen aan een specifiek evenement (een alias van de "post" parameter)

en: Limit result set to terms assigned to a specific parent
nl: Beperk het resultaat ingesteld op termen die zijn toegewezen aan een specifiek bovenliggend item

en: Limit result set to terms assigned to a specific post
nl: Beperk het resultaat ingesteld op termen die aan een specifiek bericht zijn toegewezen

en: Limit result set to terms with a specific slug
nl: Beperk het resultaat op voorwaarden met een specifieke slug

en: Limit result set to venues with events.
nl: Beperk de resultaten tot locaties met evenementen.

en: Limit result set to venues with specific event.
nl: Beperk de resultaten tot locaties met een specifieke gebeurtenis.

en: Limit result set to venues with specific status.
nl: Beperk de resultaten tot locaties met een specifieke status.

en: Limit result set to venues with upcoming events.
nl: Beperk de resultaten tot locaties met aankomende evenementen.

en: Limit results to those matching a string
nl: Beperk resultaten tot die die overeenkomen met een string

en: Limit results to those matching a string.
nl: Resultaten beperken tot resultaten die overeenkomen met een string.

en: Limit the number of imported events by number, date range, or not at all; on slower websites this may impact the success of imports. Selecting a shorter time period or a smaller number of events may improve results.
nl: Beperk het aantal geïmporteerde evenementen op aantal, datumbereik of helemaal niet; op langzamere sites kan dit van invloed zijn op het succes van de invoer. Het selecteren van een kortere periode of een kleiner aantal evenementen kan de resultaten verbeteren.

en: Limited connectivity with Eventbrite
nl: Beperkte connectiviteit met Eventbrite

en: Limited connectivity with Meetup
nl: Beperkte connectiviteit met Meetup

en: Link Controls
nl: Link besturingselementen

en: Link Directly to Webinar
nl: Rechtstreeks linken naar webinar

en: Link Hover Styles
nl: Link hoveren stijlen

en: Link Hover Styling
nl: Link hoveren styling

en: Link Styles
nl: Link stijlen

en: Link Styling
nl: Link styling

en: Link Target
nl: Link doel

en: Link Text
nl: Link tekst

[ctx: Link on the Ticket Email]
en: Get Directions
nl: Krijg aanwijzingen

en: Link organizer email.
nl: Link organisator e-mail.

en: Link organizer phone.
nl: Link organisator telefoon.

[ctx: Link text added to the TEC->Settings->Display tab.]
en: %1$sCustomize The Events Calendar%2$s
nl: %1$sPas de evenementenkalender aan%2$s

[ctx: Link to full description. %1$s: pre=translated event term. %2$s: event url.]
en:  (View Full %1$s Description Here: %2$s)
nl:  (Bekijk de volledige %1$s beschrijving hier: %2$s)

[ctx: Link to more than one calendar article]
en: Learn More
nl: Leer meer

[ctx: Link to the Help Chatbot]
en: Talk to TEC Chatbot
nl: Praat met TEC chatbot

[ctx: Link to the shortcodes article]
en: Learn More
nl: Leer meer

[ctx: Link to what is in Calendar Pro article]
en: Learn More
nl: Leer meer

[ctx: Link to what is in Event Tickets article]
en: Learn More
nl: Leer meer

en: Link venue phone.
nl: Link locatie telefoon.

en: List a host or coordinator for this event.
nl: Noem een gastheer of coördinator voor dit evenement.

en: List items cannot contain other list items.
nl: Items in lijsten kunnen geen andere items in lijsten bevatten.

en: List of %s
nl: Lijst van %s

en: List view
nl: Lijstweergave

en: List-style Views
nl: Lijstweergave

en: Lithuania
nl: Litouwen

[ctx: Live support hours]
en: Mon-Fri from 9:00 - 20:00 PST
nl: Ma-vr van 9:00 - 20:00 PST

[ctx: Live support sidebar link to article]
en: Learn how to get live support
nl: Leer hoe je live ondersteuning kunt verkrijgen

[ctx: Live support sidebar paragraph]
en: Get access to our agents or generate a support ticket from right here.
nl: Verkrijg toegang tot onze agenten of genereer hier een ticket voor ondersteuning.

[ctx: Live support sidebar paragraph]
en: Our Support team is available to help you out 5 days a week:
nl: Ons ondersteuningsteam is 5 dagen per week beschikbaar om je te helpen:

[ctx: Live support sidebar paragraph]
en: You can get live support from The Events Calendar team if you have an active license for one of our products.
nl: Je kunt live ondersteuning verkrijgen van het team van the events calendar als je een actieve licentie hebt voor een van onze producten.

en: Loading %s
nl: Laden %s

en: Loading the Image
nl: Afbeelding wordt geladen.

en: Loading...
nl: Aan het laden...

en: Locating Links to Your Community Pages
nl: Links naar je community pagina's vinden

en: Location
nl: Locatie

en: Location:
nl: Locatie:

en: Log into Eventbrite
nl: Log in bij Eventbrite

en: Log into Facebook
nl: Inloggen op Facebook

en: Log into Meetup
nl: Log in bij Meetup

en: Logging level
nl: Logging niveau

en: Looking for Something Special?
nl: Zoek je iets speciaals?

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
nl: Op zoek naar extra functionaliteit waaronder terugkerende evenementen, gemeenschappelijke evenementen, ticketverkoop en meer?

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales, and more?
nl: Ben je op zoek naar extra functionaliteit, zoals terugkerende evenementen, aangepaste meta, community evenementen, ticket verkoop en meer?

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
nl: Op zoek naar extra functionaliteit zoals terugkerende evenementen, ticketverkoop, gebruikers evenementen, nieuwe views en meer?

en: Looking for front-end Event Filters so that your website visitors can find exactly the event they are looking for?
nl: Op zoek naar front-end evenement filters zodat je sitebezoekers precies het evenement kunnen vinden dat ze zoeken?

en: Looking for the Event template? Click the folder and navigate to My Templates.
nl: Op zoek naar de template evenement? Klik op de map en navigeer naar mijn templates.

en: Looks like you are using Gutenberg on this WordPress installation. %1$s
nl: Het lijkt erop dat je Gutenberg gebruikt op deze WordPress-installatie. %1$s

en: Looks like you have already created your first organizer. Well done!
nl: Het lijkt erop dat je je eerste organisator al hebt gemaakt. Goed gedaan!

en: Looks like you have already created your first venue. Well done!
nl: Het lijkt erop dat je je eerste locatie al hebt gemaakt. Goed gedaan!

en: Luminosity
nl: Helderheid

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: M j, Y @ G:i
nl: D j M Y @ G:i

en: Madagascar
nl: Madagaskar

en: Main Border Color
nl: Hoofd randkleur

en: Main Help Hub Navigation
nl: Hoofd navigatie help hub

en: Main date and time display on views and single event pages
nl: Toon hoofd datum en tijd op weergaven en afzonderlijke evenement pagina's

en: Maintenance
nl: Onderhoud

en: Make organizer email a mailto link.
nl: Maak van de e-mail van de organisator een mailto link.

en: Make organizer phone number a callable link.
nl: Maak van het telefoonnummer van de organisator een link die gebeld kan worden.

en: Make sure Google Maps Library is included on this page.
nl: Zorg dat de Google Maps bibliotheek geladen is op deze pagina.

en: Make venue phone number a callable link.
nl: Maak van het telefoonnummer van de locatie een link die gebeld kan worden.

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Malaysian Ringgit
nl: Maleisische ringgit

en: Maldives
nl: Malediven

en: Manage
nl: Beheren

en: Manage Active Plugins
nl: Beheer actieve plugins

en: Manage my data sharing consent
nl: Mijn toestemming voor het delen van gegevens beheren

en: Manage ticketing and RSVPs
nl: Ticketverkoop en RSVP's beheren

en: Manage tickets from WordPress
nl: Tickets beheren vanuit WordPress

en: Manage your licenses
nl: Je licenties beheren

en: Managing Submissions
nl: Inzendingen beheren

en: Managing Submissions Overview
nl: Overzicht van inzendingen beheren

en: Manually enter event ID
nl: Evenement ID handmatig invoeren

en: Map
nl: Kaart

en: Map Link
nl: Kaart link

en: Map Pin
nl: Kaart pin

[ctx: Map settings section header]
en: Maps
nl: Kaarten

en: Map:
nl: Kaart:

en: Maps
nl: Kaarten

en: Mar
nl: mrt

en: March
nl: maart

en: Mark all as read
nl: Alles markeren als gelezen

en: Mark as read
nl: Markeer als gelezen

en: Marshall Islands
nl: Marshalleilanden

en: Mauritania
nl: Mauritanië

en: Max Width
nl: Maximale breedte

en: Maximum number of items to be returned in result set.
nl: Maximum aantal items dat kan worden geretourneerd in de resultaten.

en: May
nl: mei

en: Meetup Authentication
nl: Meetup authenticatie

en: Meetup Import Settings
nl: Meetup import instellingen

[ctx: Menu item text for the TEC Customizer section link.]
en: Customize The Events Calendar
nl: Pas de evenementenkalender aan

en: Merge Duplicates
nl: Duplicaten samenvoegen

en: Merge duplicate Venues &amp; Organizers
nl: Duplicaat locaties &amp; organisatoren samenvoegen

[ctx: Meridian: am]
en: AM
nl: am

[ctx: Meridian: pm]
en: PM
nl: pm

[ctx: Message notifying users they need to upgrade PHP]
en: Starting February 2023, %1$s will require PHP 7.4 or later. Currently, your site is using PHP version %2$s. Please update to a newer version. %3$sRead more%4$s.
nl: Vanaf februari 2023 heeft %1$s PHP 7.4 of hoger nodig. Nu gebruik je site PHP versie %2$s. Update naar een nieuwere versie. %3$sLees meer%4$s.

en: Meta Data
nl: Meta gegevens

[ctx: Meta box title for the Event Status]
en: Events Status
nl: Evenementen status

en: Meta key cannot be empty.
nl: Metasleutel kan niet leeg zijn!.

[ctx: Metabox title]
en: Location
nl: Locatie

en: Method
nl: Methode

en: Mexican Peso
nl: Mexicaanse peso

en: Micronesia, Federated States of
nl: Micronesië

en: Migrate Legacy Ignored Events
nl: Migreren van verouderde genegeerde evenementen

en: Migrate Now
nl: Migreer nu

en: Migrate iCal Importer settings
nl: Migreer iCal Importer instellingen

en: Migrating events from another calendar?
nl: Afspraken migreren vanuit een andere agenda?

en: Migration Error
nl: Migratie fout

en: Migration Started
nl: Migratie gestart

en: Migration attempted
nl: Migratie poging gedaan

en: Migration canceled
nl: Migratie geannuleerd

en: Migration complete!
nl: Migratie afgerond!

en: Migration completed
nl: Migratie afgerond

en: Migration failed
nl: Migratie mislukt

en: Migration failure
nl: Migratie mislukking

en: Migration help
nl: Hulp bij migratie

en: Migration in progress
nl: Migratie in uitvoering

en: Migration preview in progress
nl: Migratie voorbeeld in uitvoering

en: Migration reversed
nl: Migratie teruggedraaid

en: Migration: %1$d Legacy Ignored Post was migrated but %2$d failed. To see the migrated event you will first need to refresh this screen. | Migration: %1$d Legacy Ignored Posts were migrated but %2$d failed. To see the migrated events you will first need to refresh this screen.
nl[0]: Migratie: %1$d verouderde genegeerde bericht is gemigreerd maar %2$d heeft gefaald. Om het gemigreerde evenement te bekijken moet je eerst deze pagina verversen.
nl[1]: Migratie: %1$d verouderde genegeerde berichten zijn gemigreerd, maar %2$d is mislukt. Om de gemigreerde gebeurtenissen te zien moet je eerst dit scherm verversen.

en: Migration: %d Legacy Ignored Post failed to be migrated. | Migration: %d Legacy Ignored Posts failed to be migrated.
nl[0]: Migratie: %d verouderde genegeerde bericht is niet gemigreerd.
nl[1]: Migratie: %d verouderde genegeerde berichten zijn niet gemigreerd.

en: Migration: %d Legacy Ignored Post was migrated successfully. To see the migrated event you will first need to refresh this screen. | Migration: %d Legacy Ignored Posts were migrated successfully. To see the migrated events you will first need to refresh this screen.
nl[0]: Migratie: %d oude genegeerde bericht is met succes gemigreerd. Om het gemigreerde evenement te zien moet je eerst deze pagina verversen.
nl[1]: Migratie: %d oude genegeerde berichten zijn met succes gemigreerd. Om de gemigreerde evenementen te zien moet je eerst deze pagina verversen.

en: Missing access token.
nl: Ontbrekend toegang token.

en: Missing data source for this dropdown
nl: Ontbrekende databron voor deze dropdown

[ctx: Missing dependency label in the settings.]
en: Endpoint Disabled
nl: Endpoint uitgeschakeld

[ctx: Missing dependency message in the settings.]
en: Missing
nl: Ontbrekend

en: Missing required argument: %s
nl: Ontbrekend vereist argument: %s

en: Missing required fields in row %d.
nl: Vereiste velden in rij %d ontbreken.

en: Mock Data
nl: Schijngegevens

[ctx: Mock Title for previewing the Event Title widget]
en: Your Events Calendar Template
nl: Je evenementen kalender template

en: Moldova, Republic of
nl: Moldavië

en: Mon
nl: ma

en: Monday
nl: maandag

en: Monetize your events
nl: Inkomsten genereren met je evenementen

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Month View
nl: Maandweergave

en: Month and year format
nl: Format voor maand en jaar

en: Month view events per day
nl: Evenementen per dag in maandweergave

en: Month view tooltip
nl: Maandweergave tooltip

en: More info
nl: Meer info

en: More views available with
nl: Meer weergaven beschikbaar met

en: More...
nl: Meer...

en: Morocco
nl: Marokko

en: Most issues are caused by conflicts with the theme or other plugins. Follow these steps as a first point of action. %s
nl: De meeste problemen worden veroorzaakt door conflicten met het thema of andere plugins. Volg deze stappen als eerste actiepunt. %s

en: Move to trash events older than
nl: Plaats evenementen in de prullenbak die ouder zijn dan

en: Moving your license keys
nl: Je licentiesleutels verplaatsen

en: Multi-Day
nl: Meerdere dagen

en: Multi-Image Support
nl: Ondersteuning multi afbeelding

en: Multi-day Events
nl: Meerdaagse evenementen

en: Multiple tracks support
nl: Ondersteuning voor meerdere tracks

en: Multiple views
nl: Meerdere weergaven

en: Multiply
nl: Vermenigvuldigen

en: My %s
nl: Mijn %s

en: My calendar doesn’t look right.
nl: Mijn agenda ziet er niet goed uit.

en: Name
nl: Naam

en: Name HTML Tag
nl: Naam HTML tag

[ctx: Name header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Name
nl: Naam

[ctx: Name header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Name
nl: Naam

[ctx: Name header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Name
nl: Naam

[ctx: Name header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Name
nl: Naam

[ctx: Name of missing dependency for Endpoint.]
en: Event Tickets
nl: Tickets

[ctx: Name of the Event Tickets Zapier app.]
en: Event Tickets App
nl: Evenement tickets app

[ctx: Name of the Event Tickets integration app.]
en: Event Tickets App
nl: Evenement tickets app

[ctx: Name of the Events Calendar Zapier app.]
en: The Events Calendar App
nl: The Events Calendar app

[ctx: Name of the Events Calendar integration app.]
en: The Events Calendar App
nl: The Events Calendar app

en: Name:
nl: Naam:

en: Namibia
nl: Namibië

en: Need a language other than English? We've got you covered here.
nl: Een andere taal dan Engels nodig? We hebben het hier afgedekt.

en: Need additional support?
nl: Extra ondersteuning nodig?

en: Need assistance? You can find more information here:
nl: Ondersteuning nodig? Verdere informatie vind je hier:

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Network
nl: Netwerk

en: Network Settings
nl: Netwerkinstellingen

en: New %s
nl: Nieuw %s

en: New %s Category Name
nl: Nieuwe %s categorie naam

en: New Aggregator Record
nl: Nieuw Aggregator record

en: New Caledonia
nl: Nieuw-Caledonië

en: New Calendar Embed
nl: Nieuwe kalender insluiten

en: New Import
nl: Nieuwe import

en: New User Primer
nl: Kickstarter voor nieuwe gebruikers

en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

en: New Zealand Dollar
nl: Niew zeelandse dollar

en: New to The Events Calendar? Here's everything you need to get started.
nl: Nieuw bij de Events Calendar? Hier is alles wat je nodig hebt om aan de slag te gaan.

en: News For Events Users
nl: Nieuws voor evenementen gebruikers

en: News and Tutorials
nl: Nieuws en tutorials

en: News from The Events Calendar
nl: Nieuws uit The Events Calendar

en: Next
nl: Volgende

en: Next %1$s
nl: Volgende %1$s

en: Next Day
nl: Volgende dag

en: Next day
nl: Volgende dag

en: Next month
nl: Volgende maand

en: Next month, %1$s
nl: Volgende maand, %1$s

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: Nigerian Naira
nl: Nigeriaanse naira

en: No
nl: Nee

en: No %1$s scheduled for %2$s.
nl: Geen %1$s gepland voor %2$s.

en: No %1$s scheduled for %2$s. %3$s
nl: Geen %1$s gepland voor %2$s. %3$s

en: No %1$s were imported or updated.
nl: Geen %1$s geïmporteerd of geüpdatet.

en: No %s found
nl: Geen %s gevonden

en: No %s found in Trash
nl: Geen %s gevonden in de prullenbak

en: No Additional Categories
nl: Geen toegevoegde categorieën

en: No Aggregator Records found in Trash.
nl: Geen Aggregator records gevonden in de prullenbak.

en: No Aggregator Records found.
nl: Geen Aggregator records gevonden.

en: No Events have been created yet.
nl: Er zijn nog geen evenementen aangemaakt.

en: No asynchronous queue processes to clear.
nl: Geen asynchrone wachtrij processen om te wissen.

en: No calendar embeds found in Trash.
nl: Geen kalender insluitingen gevonden in prullenbak.

en: No calendar embeds found.
nl: Geen kalender insluitingen gevonden.

en: No checkbox options specified
nl: Geen selectievak opties gespecificeerd

en: No data available in table
nl: Geen gegevens beschikbaar in tabel

en: No default category
nl: Geen standaard categorie

en: No description provided
nl: Geen beschrijving opgegeven

en: No event tags match the query or the requested page was not found.
nl: Geen evenementen tags komen overeen met de zoekopdracht of de gevraagde pagina is niet gevonden.

en: No file chosen
nl: Geen bestand gekozen

en: No importer defined for %s
nl: Geen importeerfunctie gedefinieerd voor %s

en: No license entered. Consult your network administrator.
nl: Geen licentie ingevoerd. Neem contact op met je netwerkbeheerder.

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of %3$s.
nl: Geen overeenkomende %1$s gevonden voor "%2$s". Bekijk de volledige kalender voor een complete lijst van %3$s.

en: No matching records found
nl: Geen resultaten gevonden

en: No notable changes detected
nl: Geen noemenswaardige veranderingen gedetecteerd

en: No notable template changes detected.
nl: Geen noemenswaardige template wijzigingen gedetecteerd.

en: No organizer to save. Step skipped
nl: Geen organisator om op te slaan. Stap overgeslagen

en: No post found.
nl: Geen bericht gevonden.

en: No previous %s
nl: Geen voorbije %s

en: No radio options specified
nl: Geen radio opties gegeven

en: No results were found for %1$s in or near %2$s.
nl: Er zijn geen resultaten gevonden voor %1$s in of nabij %2$s.

en: No saved %s exists.
nl: Er is geen opgeslagen %s.

en: No select options specified
nl: Geen selecteer opties gespecificeerd

en: No upcoming %1$s listed under %2$s. Check out upcoming %3$s for this category or view the full calendar.
nl: Geen aanstaande %1$s vermeld onder %2$s. Bekijk aanstaande %3$s voor deze categorie of bekijk de volledige kalender.

en: No upcoming Eventbrite events found.
nl: Geen aanstaande Eventbrite evenementen gevonden.

en: No venue to save. Step skipped
nl: Geen locatie om op te slaan. Stap overgeslagen

en: No, but you can use event categories or tags to display certain events like having...
nl: Nee, maar je kunt evenement categorieën of tags gebruiken om bepaalde evenementen weer te geven, zoals...

en: Non-existant field validation function passed
nl: Niet bestaande veld validatiefunctie gegeven

en: None
nl: Geen

en: None of your settings were saved. Please try again.
nl: Geen van je instellingen is opgeslagen. Probeer het nogmaals.

en: Norfolk Island
nl: Norfolk

en: Normal
nl: Normaal

en: North Macedonia
nl: Noord Macedonië

en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Marianen

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Norwegian Krone
nl: Noorse kroon

en: Not a supported post type.
nl: Geen ondersteund berichttype.

en: Not connected to %s
nl: Niet verbonden met %s

[ctx: Note about what these settings control.]
en: These settings control the search and options bar that appears above calendar views.
nl: Deze instellingen bepalen de zoek- en optiebalk die boven de agendaweergaven wordt weergegeven.

en: Note:
nl: Let op:

en: Notice
nl: Bericht

[ctx: Notice message after updating plugins to the merged version.]
en: Thanks for upgrading %1$s now with even more value! Learn more about the latest changes %2$shere%3$s.
nl: Bedankt voor het upgraden %1$s nu met nog meer waarde! Meer informatie over de laatste wijzigingen %2$shere%3$s.

en: Notification dismissed
nl: Melding genegeerd

en: Notification marked as read
nl: Meldingen gemarkeerd als gelezen

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Notifications icon
nl: Meldingen icoon

en: Notifications opt-in successful
nl: Meldingen opt-in succesvol

en: Nov
nl: nov

en: November
nl: november

en: Null logger (will log nothing)
nl: Lege logger (geen log)

en: Number of Ticketed Events
nl: Aantal evenementen met tickets

en: Number of Ticketed Events Happening Now
nl: Aantal evenementen met tickets die nu plaatsvinden

en: Number of entries per page:
nl: Aantal ingangen per pagina:

[ctx: Number of events awaiting migration]
en: %1$s%2$d%3$s remaining
nl: %1$s%2$d%3$s over

[ctx: Number of events awaiting preview]
en: %1$s%2$d%3$s remaining
nl: %1$s%2$d%3$s over

[ctx: Number of events migrated]
en: %1$s%2$d%3$s events migrated
nl: %1$s%2$d%3$s evenementen gemigreerd

[ctx: Number of events previewed]
en: %1$s%2$d%3$s events previewed
nl: %1$s%2$d%3$s evenementen bekeken

en: Number of events to show per page
nl: Aantal evenementen per pagina

en: Numeric Array
nl: Numerieke matrix

en: Object Fit
nl: Passend voorwerp

en: Object Position
nl: Object positie

en: Oct
nl: okt

en: October
nl: oktober

en: Offer visitors the ability to contribute to your event listings without needing backend access.
nl: Bied bezoekers de mogelijkheid om bij te dragen aan je lijst met evenementen zonder dat ze toegang tot de backend nodig hebben.

en: Okay
nl: Oké

en: On
nl: Aan

en: On or After
nl: Op of na

en: On or Before
nl: Op of voor

en: Onboarding wizard step completed successfully.
nl: Onboarding wizard stap succesvol afgerond.

en: Once Every 30 Mins
nl: Elke 30 minuten

en: One Time
nl: Eenmalig

en: One calendar. Countless ways to make it your own.
nl: Een kalender. Ontelbare manieren om het je eigen te maken.

en: One month
nl: Eén maand

en: One more thing left to do...
nl: Er is nog maar één ding te doen...

en: One or more of the specified query variables has a bad format
nl: Een of meer van de opgegeven query variabelen heeft een slecht format

en: One week
nl: Eén week

en: One-Time Import
nl: Eenmalige import

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Eventbrite on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
nl: Eenmalige import omvat alle momenteel vermelde evenementen, terwijl geplande imports automatisch nieuwe evenementen en updates van Eventbrite binnen een vast schema halen. Enkele evenementen kunnen worden toegevoegd via een eenmalige import.

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Facebook on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
nl: Eenmalige importen omvatten alle momenteel vermelde evenementen, terwijl geplande importen automatisch nieuwe evenementen en updates van Facebook ophalen volgens een vast schema. Losse evenementen kunnen worden toegevoegd via een eenmalige import.

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Meetup on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
nl: Eenmalige importen omvatten alle momenteel vermelde evenementen, terwijl geplande importen automatisch nieuwe evenementen en updates van Meetup ophalen volgens een vast schema. Losse evenementen kunnen worden toegevoegd via een eenmalige import.

en: One-time imports include all events in the current feed, while scheduled imports automatically grab new events and updates from the feed on a set schedule.
nl: Een eenmalige import omvat alle evenementen in de huidige feed, terwijl de geplande import automatisch nieuwe evenementen en updates van de feed ophaalt volgens een vast schema.

en: One-time imports include currently listed upcoming events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from this url on a set schedule.
nl: Eenmalige importen bevatten momenteel gepubliceerde aanstaande evenementen, terwijl geplande importen automatisch volgens een vast tijdschema nieuwe evenementen en updates ophaalt van deze URL.

en: Ongoing
nl: Nu bezig

en: Only All-day Events
nl: Alleen evenementen voor de hele dag

en: Only Featured Events
nl: Alleen uitgelichte evenementen

en: Only Geocoded Events
nl: Alleen evenementen met geocodering

en: Only Multi-day Events
nl: Alleen meerdaagse evenementen

en: Only Recurring Events
nl: Alleen terugkerende evenementen

en: Only appears if Legend Superpowers are active. Helps users clear their category selections.
nl: Wordt alleen weergegeven als Legend Superpowers actief zijn. Helpt gebruikers hun categorie selecties te wissen.

en: Only errors
nl: Alleen fouten

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
nl: Bevat slechts genoeg css om complexe lay-outs, zoals de kalender- en week weergaven, mogelijk te maken.

en: Only scheduled import records can be edited.
nl: Alleen geplande import records kunnen worden bewerkt.

en: Opacity
nl: Transparantie

en: Open a ticket
nl: Open een ticket

en: Open settings navigation
nl: Open instellingen navigatie

en: Open the dialog window
nl: Open het dialoogvenster

en: Open the modal window
nl: Open het modale venster

[ctx: Opt in sidebar paragraph]
en: To enhance your experience, we require your consent to collect and share some of your website’s data with our AI chatbot.
nl: Om je ervaring te verbeteren, hebben we je toestemming nodig om sommige gegevens van je site te verzamelen en te delen met onze AI chatbot.

en: Opt-in status is already set to the requested value.
nl: Opt-in status is al ingesteld op de aangevraagde waarde.

en: Opt-in to notifications
nl: Opt-in voor meldingen

en: Optional
nl: Optioneel

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections.
nl: Opties die hier geselecteerd zijn, zullen hetgeen is geselecteerd in de secties "Algemeen thema" en "Globale elementen" overschrijven.

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" section.
nl: Opties die hier geselecteerd zijn, zullen selecties in de sectie "Algemeen thema" overschrijven.

en: Options selected here will override what was selected in the "Global Elements" section on Single Event views.
nl: Opties die hier zijn geselecteerd, overschrijven wat is geselecteerd in de sectie 'Globale elementen' in weergaven met één evenement.

en: Order sort attribute ascending or descending
nl: Bestelling sorteer attribuut oplopend of aflopend

en: Order sort attribute ascending or descending.
nl: Sorteer attribuut oplopend of aflopend rangschikken.

en: Organizer
nl: Organisator

en: Organizer Description
nl: Beschrijving organisator

en: Organizer Email
nl: E-mailadres van organisator

en: Organizer Featured Image
nl: Uitgelichte afbeelding organisator

en: Organizer Name
nl: Naam van de organisator

en: Organizer Notification Email
nl: Organisator e-mail melding

en: Organizer Phone
nl: Telefoonnummer van de organisator

en: Organizer Settings
nl: Organisator-instellingen

en: Organizer Website
nl: Site van de organisator

en: Organizer created successfully
nl: Organisator succesvol gemaakt

en: Organizer created.
nl: Organisator gemaakt.

en: Organizer deleted successfully
nl: Organisator succesvol verwijderd

en: Organizer email is invalid.
nl: E-mail van organisator is ongeldig.

en: Organizer email is required.
nl: E-mail van organisator is vereist.

en: Organizer information: name, phone, website, email
nl: Gegevens van de organisator: naam, telefoon, site, e-mail

en: Organizer name
nl: Organisator naam

en: Organizer name is required.
nl: Naam organisator is vereist.

en: Organizer phone is invalid.
nl: De telefoon van de organisator is ongeldig.

en: Organizer phone is required.
nl: Organisatietelefoon is vereist.

en: Organizer updated successfully
nl: Organisator geüpdatet met succes

en: Organizer website is invalid.
nl: De site van de organisator is ongeldig.

en: Organizer website is required.
nl: De site van de organisator is vereist.

en: Organizer website must start with a protocol, i.e. "https://"
nl: De site van de organisator moet beginnen met een protocol, bijvoorbeeld "https://"

en: Organizers
nl: Organisatoren

en: Organizers should be related to this event
nl: Er moeten organisatoren zijn gerelateerd aan dit evenement

en: Organizers should contain the specified string in the title, description or custom fields
nl: Organisatoren moeten de opgegeven string in de titel, beschrijving of aangepaste velden bevatten

en: Organizers should have events associated to them
nl: Organisatoren moeten evenementen hebben die aan hen zijn gekoppeld

en: Organizers should have upcoming events associated to them
nl: Organisatoren moeten aanstaande evenementen hebben die aan hen zijn gekoppeld

en: Origin:
nl: Herkomst:

en: Other
nl: Andere

en: Other URL
nl: Andere URL

en: Other URL Import Settings
nl: Overige URL-importinstellingen

en: Other URLs
nl: Andere URL's

en: Our AI Chatbot can help you find solutions quickly.
nl: Onze AI chatbot kan je helpen snel oplossingen te vinden.

en: Our AI Chatbot is here to help you
nl: Onze AI chatbot is er om je te helpen

en: Our flagship free calendar
nl: Onze vlaggenschip gratis kalender

en: Our plugins include many shortcodes that do everything from embedding the calendar...
nl: Onze plugins bevatten veel shortcodes die alles doen, van het insluiten van de agenda...

[ctx: Our support page for TEC]
en: contact support
nl: neem contact op met ondersteuning

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
nl: De %s op onze site is een geweldige plek op tips en trucs te vinden voor het gebruik en het aanpassen van onze plugins.

en: Override network license key
nl: Netwerklicentie overschrijven

en: Overwrite my event with any changes from the original source.
nl: Overschrijf mijn evenement met eventuele wijzigingen uit de oorspronkelijke bron.

en: PHP Render Context
nl: PHP render context

en: PHP version out of date
nl: PHP versie verouderd

en: PSST... Want a Discount?
nl: PSST... Wil je korting?

en: Page template to control the appearance of your calendar and event content.
nl: Pagina template om de weergave van je kalender en evenement inhoud te besturen.

[ctx: Page title for the TEC Customizer section.]
en: Customize The Events Calendar
nl: Pas de evenementenkalender aan

en: Papua New Guinea
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

en: Parameter `{%1$s}` must be a date-time.
nl: Parameter `{%1$s}` moet een datum-tijd zijn.

en: Parameter `{%1$s}` must be a number.
nl: Parameter `{%1$s}` moet een getal zijn.

en: Parameter `{%1$s}` must be a positive integer.
nl: Parameter `{%1$s}` moet een positief geheel getal zijn.

en: Parameter `{%1$s}` must be a string.
nl: Parameter `{%1$s}` moet een string zijn.

en: Parameter `{%1$s}` must be a valid IP address.
nl: Parameter `{%1$s}` moet een geldig IP-adres zijn.

en: Parameter `{%1$s}` must be a valid URL.
nl: Parameter `{%1$s}` moet een geldige URL zijn.

en: Parameter `{%1$s}` must be a valid UUID.
nl: Parameter `{%1$s}` moet een geldige UUID zijn.

en: Parameter `{%1$s}` must be a valid email address.
nl: Parameter `{%1$s}` moet een geldig e-mailadres zijn.

en: Parameter `{%1$s}` must be a valid hex color.
nl: Parameter `{%1$s}` moet een geldige hexadecimale kleur zijn.

en: Parameter `{%1$s}` must be an integer.
nl: Parameter `{%1$s}` moet een geheel getal zijn.

en: Parameter `{%1$s}` must match the pattern.
nl: Parameter `{%1$s}` moet overeenkomen met het patroon.

en: Parent %s Category
nl: Hoofd %s categorie

en: Parent %s Category:
nl: Hoofd %s categorie:

en: Parent Aggregator Record:
nl: Hoofd Aggregator record:

en: Parent Calendar Embeds:
nl: Hoofd kalender insluitingen:

en: Passed Label
nl: Label geslaagd

en: Password protected
nl: Beschermd met een wachtwoord

en: Past %1$s from %2$s
nl: Afgelopen %1$s van %2$s

en: Past %s
nl: Afgelopen %s

en: Paypal integration
nl: PayPal integratie

en: Per Event Check In API
nl: API voor inchecken per evenement

en: Permalink template for the entity.
nl: Permalink template voor de entiteit.

en: Permanently delete events older than
nl: Evenementen permanent verwijderen ouder dan

en: Permission Error
nl: Toestemmingsfout

[ctx: Permissions header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Permissions
nl: Rechten

[ctx: Permissions header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Permissions
nl: Rechten

en: Philippine Peso
nl: Filippijnse peso

en: Philippines
nl: Filipijnen

en: Phone
nl: Telefoon

en: Phone Header
nl: Telefoon header

en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: Phone Text
nl: Telefoon tekst

en: Phone:
nl: Telefoon:

en: Photo
nl: Foto

en: Pitcairn
nl: Pitcairneilanden

[ctx: Placeholder used for the facebook restriction link]
en: Events cannot be imported because Facebook has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Facebook. You can %1$s.
nl: Evenementen kunnen niet worden geïmporteerd omdat Facebook een fout heeft geretourneerd. Dit kan betekenen dat het evenement ID niet bestaat, dat het evenement of bron is gemarkeerd als privé, of dat het evenement of bron anderszins is beperkt door Facebook. Je kunt %1$s.

[ctx: Placeholder used for the meetup API changes]
en: Meetup is no longer supporting API keys, and will restrict access using your existing key starting from August 2019. As an alternative, you should use OAuth2 and update The Events Calendar to the latest version. Learn more at %1$s
nl: Meetup ondersteunt niet langer API-sleutels en beperkt de toegang vanaf je bestaande sleutel vanaf augustus 2019. Als alternatief moet je OAuth2 gebruiken en de evenementenkalender updaten naar de nieuwste versie. Meer informatie op %1$s

[ctx: Placeholder used for the meetup API changes link when the KEY is plain]
en: Meetup is no longer supporting API keys, and has restricted access using your existing key starting from August 2019. As an alternative, you must use OAuth2 and update The Events Calendar to the latest version. Learn more at %1$s.
nl: Meetup ondersteunt niet langer API-sleutels en hebt vanaf augustus 2019 beperkte toegang met je bestaande sleutel. Als alternatief moet je OAuth2 gebruiken en de evenementenkalender updaten naar de nieuwste versie. Meer informatie op %1$s.

en: Please authorize to continue onboarding.
nl: Geef toestemming om door te gaan met onboarding.

en: Please check with your hosting provider or system administrator to ensure that the below is accessible:
nl: Neem contact op met je hostingprovider of systeembeheerder om er zeker van te zijn dat het onderstaande toegankelijk is:

en: Please continue to wait while your preview is generated.
nl: Blijf wachten terwijl je voorbeeld wordt gegenereerd.

en: Please ensure your time zone is correct.
nl: Zorg er voor dat je tijdzone juist is.

en: Please log in to continue
nl: Log aub in om verder te gaan

en: Please log in to enable event imports from Eventbrite.
nl: Login om importen van Eventbrite in te schakelen.

en: Please log in to enable event imports from Facebook.
nl: Log in om import van evenementen uit Facebook te activeren.

en: Please log in to enable event imports from Meetup.
nl: Log in om het importeren van evenementen vanuit Meetup mogelijk te maken.

en: Please log out and log back in as an admin account
nl: Log uit en log opnieuw in als een beheerdersaccount

en: Please note that all hands-on support is provided via the help desk. You can email or tweet at us… ​but we will probably point you back to the help desk 😄
nl: Let er op dat alle hands-on ondersteuning wordt geleverd via de helpdesk. Je kan ons e-mailen of tweeten... maar waarschijnlijk verwijzen we je weer terug naar de helpdesk 😄

en: Please note that to create new events through the Community Events submission form, a user must hold a website account on this domain. This information is retained in the local database. It is also possible to create events anonymously, if the site owner has this option enabled.
nl: Houd er rekening mee dat een gebruiker, om nieuwe evenementen te creëren via het formulier voor het indienen van community-evenementen, een site-account op dit domein moet hebben. Deze informatie wordt bewaard in de lokale database. Het is ook mogelijk om anoniem evenementen te creëren, als de site-eigenaar deze optie hebt ingeschakeld.

en: Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our help desk.
nl: Meld je hieronder aan om je systeeminformatie automatisch te delen met ons ondersteuningsteam. Dit stelt ons in staat om je sneller te helpen als je bericht in onze helpdesk.

en: Please provide a Eventbrite URL when importing from Eventbrite.
nl: Geef een Eventbrite-URL op bij het importeren vanuit Eventbrite.

en: Please provide a Meetup URL when importing from Meetup.
nl: Geef een Meetup-URL bij het importeren van Meetup.

en: Please provide the URL that you wish to import.
nl: Geef de URL die je wilt importeren.

en: Please provide the file that you wish to import.
nl: Geef het bestand dat je wilt importeren.

en: Please refresh the page and try your request again.
nl: Ververs de pagina en probeer opnieuw.

en: Please save the embed to see the preview.
nl: Sla de insluiting op om het voorbeeld te zien.

en: Please select at least one view to continue.
nl: Selecteer ten minste één weergave om verder te gaan.

en: Please select your time zone as UTC offsets are not supported.
nl: Selecteer je tijdzone omdat UTC offsets niet worden ondersteund.

en: Please select your time zone.
nl: Selecteer je tijdzone.

en: Please wait while time zone data is added to your events.
nl: Wacht tot de tijdzone gegevens zijn toegepast op je evenementen.

en: Please wait while your preview is fetched.
nl: Even geduld terwijl je voorbeeld wordt opgehaald.

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
nl:  en

en: Plugin Active
nl: Plugin actief

en: Plugin Inactive
nl: Plugin uitgeschakeld

en: Plugin Maintenance
nl: Onderhoud van plugins

en: Plugin couldn't be identified.
nl: Plugin kon niet worden geïdentificeerd.

en: Plugin(s) are out of date
nl: Plugin(s) zijn verouderd

en: Plugins Page
nl: Plugins pagina

en: Poland
nl: Polen

en: Polish Złoty
nl: Poolse zloty

en: Post Title Color
nl: Berichttitel Kleur

en: Postal Code:
nl: Postcode:

[ctx: Postponed label]
en: Postponed
nl: Uitgesteld

[ctx: Postponed label for filter bar to hide postponed events.]
en: Hide postponed events
nl: Verberg uitgestelde evenementen

[ctx: Power Automate API error for using GET request.]
en: GET responses not accepted on the create events endpoint, please us a POST request.
nl: GET reacties worden niet geaccepteerd op het create events endpoint, een POST aanvraag.

[ctx: Power Automate Connection save message.]
en: Power Automate Connection saved.
nl: Power automatisering verbinding opgeslagen.

[ctx: Power Automate settings endpoint dashboard header]
en: Power Automate Endpoint Dashboard
nl: Power automatisering endpoint dashboard

en: Power up your calendar with Pro
nl: Geef je agenda een boost met Pro

en: Powered by
nl: Aangedreven door

en: Premium support
nl: Premium ondersteuning

[ctx: Prepare deprecation of legacy views.]
en: test and prepare your site
nl: test en bereid je site voor

en: Prev
nl: Vorige

en: Preventing Spam Submissions
nl: Spam-inzendingen voorkomen

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Preview complete
nl: Voorbeeld afgerond

en: Preview completed
nl: Voorbeeld afgerond

en: Preview: <a href="%1$s">%2$s</a>
nl: Voorbeeld: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Previous
nl: Vorige

en: Previous %1$s
nl: Vorige %1$s

en: Previous Day
nl: Vorige dag

en: Previous TEC versions
nl: Vorige TEC versies

en: Previous day
nl: Vorige dag

en: Previous month
nl: Vorige maand

en: Previous month, %1$s
nl: Vorige maand, %1$s

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: Price Background Color
nl: Achtergrondkleur voor prijs

en: Price Settings
nl: Prijsinstellingen

en: Price:
nl: Prijs:

en: Primary Color
nl: Primaire kleur

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Problem loading the block, please remove this block to restart.
nl: Probleem bij het laden van het blok. Verwijder dit blok om opnieuw op te starten.

en: Product Icon
nl: Product icoon

en: Promoter
nl: Promotor

en: Promoter All rights reserved.
nl: Promotor Alle rechten voorbehouden.

en: Promoter Key
nl: Promotor sleutel

en: Promoter would like to sync with your site
nl: Promotor wil synchroniseren met je site

en: Property %s is invalid
nl: Eigenschap %s is ongeldig

en: Property %s is required
nl: Eigenschap %s is vereist

en: Protected: %s
nl: Beveiligd: %s

en: Providing the details of your calendar plugin and settings (located below) helps our support team troubleshoot an issue faster. %s
nl: Door de details van je agenda plugin en instellingen (hieronder te vinden) te verstrekken, kan ons ondersteuningsteam een probleem sneller oplossen. %s

en: Publishing Control
nl: Publicatiebeheer

en: QR Code
nl: QR code

en: QR Code Size
nl: QR code grootte

en: QR Code for %s
nl: QR Code voor %s

en: QR codes for events/tickets not available.
nl: QR codes voor evenementen/tickets niet beschikbaar.

en: Quick Links:
nl: Snelle links:

en: RFC 5988 Link header for pagination. Contains navigation links with relationships:
    				`rel="next"` for the next page (if not on last page),
    				`rel="prev"` for the previous page (if not on first page).
    				Header is omitted entirely if there's only one page
nl: RFC 5988 Link header voor paginering. Bevat navigatie links met relaties:
    				`rel="next"` voor de volgende pagina (indien niet op de laatste pagina),
    				`rel="prev"` voor de vorige pagina (indien niet op de eerste pagina).
    				Header wordt helemaal weggelaten als er maar één pagina is

[ctx: Radius with abbreviation]
en: Radius (%s)
nl: Straal (%s)

en: Radius:
nl: Straal:

en: Random Images
nl: Willekeurige afbeeldingen

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
nl: Beoordeel %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s

en: Rate It
nl: Beoordeel het

en: Rating:
nl: Waardering:

en: Re-run preview
nl: Voorbeeld opnieuw uitvoeren

en: Reach Attendees
nl: Bereik bezoekers

en: Read more
nl: Lees verder

[ctx: Read more about deprecation of legacy views.]
en: Read more
nl: Lees verder

[ctx: Read more about deprecation of legacy views.]
en: read the FAQs
nl: lees de FAQ's

en: Read more about our support policy
nl: Lees meer over ons ondersteuningsbeleid

en: Read more.
nl: Verder lezen.

en: Read notifications
nl: Meldingen lezen

en: Reads
nl: Gelezen

en: Ready to dig deeper? Our Knowledgebase can help you get the most out of The Events Calendar suite.
nl: Klaar om dieper te graven? Onze kennisdatabank kan je helpen het meeste uit de Events Calendar-suite te halen.

en: Ready to go? The first step is a migration preview.
nl: Klaar om te gaan? De eerste stap is een migratie voorbeeld.

en: Ready to publish your first event?
nl: Klaar om je eerste evenement te publiceren?

en: Recent Template Changes
nl: Recente templatewijzigingen

en: Recent template changes
nl: Recente template wijzigingen

en: Recommended for all sites using the updated calendar views.
nl: Aanbevolen voor alle site die de geüpdate kalender views gebruiken.

en: Records per page
nl: Records per pagina

en: Recurring Events
nl: Terugkerende evenementen

en: Recurring event
nl: Herhalend evenement

en: Recurring events & series
nl: Terugkerende evenementen & series

en: Refine by date, location, or keyword
nl: Verfijn op datum, locatie of keyword

en: Refine:
nl: Verfijn:

en: Refresh your connection to Eventbrite
nl: Ververs je verbinding met Eventbrite

en: Refresh your connection to Meetup
nl: Ververs je verbinding met Meetup

en: Registered User Settings
nl: Geregistreerde gebruikers instellingen

en: Release notes
nl: Releaselog

[ctx: Release notes article]
en: Release notes
nl: Releaselog

en: Remove Image
nl: Verwijder afbeelding

en: Remove Organizer
nl: Verwijderd organizer

en: Remove event end time
nl: Verwijder eindtijd van het evenement

en: Remove venue
nl: Locatie verwijderen

[ctx: Removes a connection from the list of integration connections.]
en: Delete
nl: Verwijderen

[ctx: Removes a zapier page from the list of Zapier live pages.]
en: Revoke
nl: Intrekken

en: Removing this scheduled import will stop automatic imports from the source. No events will be deleted.
nl: Het verwijderen van deze geplande import stopt automatische importen uit de bron. Er worden geen evenementen verwijderd.

en: Renew Your License Now
nl: Verleng je licentie nu

en: Renew your Event Aggregator Facebook token
nl: Vernieuw je Event Aggregator Facebook token

en: Renew your Event Aggregator license
nl: Je Event Aggregator licentie verlengen

en: Renew your license in order to import events from iCalendar, Google, or Meetup.
nl: Verleng je licentie om evenementen uit iCalendar, Google of Meetup importeren.

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue latitude location, must also provide geoloc_lng
nl: Vereist Events Calendar Pro. Evenementen moeten worden gefilterd op de locatie van hun locatie breedtegraad, moet ook geoloc_lng bieden

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue longitude location, must also provide geoloc_lat
nl: Vereist Events Calendar Pro. Evenementen moeten worden gefilterd op basis van hun locatie lengtegraad locatie, moeten ook voorzien in geoloc_lat

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by whether their venue has geolocation data
nl: Vereist Events Calendar Pro. Evenementen moeten worden gefilterd door de vraag of hun locatie geolocatie gegevens bevat

en: Requires:
nl: Benodigd:

en: Reset Button
nl: Reset knop

en: Reset category selection
nl: Reset categorie selectie

en: Resources
nl: Gegevensbronnen

[ctx: Resources tab title]
en: Resources
nl: Gegevensbronnen

en: Restore
nl: Herstellen

en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Ignored
nl: &#8220;%s&#8221; herstellen vanuit Genegeerd

en: Restrict Content Pro is flexible, easy to extend, and chock full of action hooks and filters, making it easy to modify and tweak to your specific needs.
nl: Content Restriction Pro is flexibel, gemakkelijk uit te breiden en zit boordevol actie hooks en filters, waardoor het gemakkelijk aan te passen en te tweaken is aan je specifieke behoeften.

en: Retrieve Events
nl: Evenementen ophalen

en: Retrieve a Venue
nl: Een locatie ophalen

en: Retrieve an Event
nl: Een evenement ophalen

en: Retrieve an Organizer
nl: Organisator ophalen

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: Return to Plugins page
nl: Keer terug naar plugins pagina

en: Return to WordPress Updates
nl: Keer terug naar Wordpress updates pagina

en: Returns a list of events
nl: Geeft een lijst met evenementen

en: Returns a list of organizers
nl: Geeft een lijst met organisatoren

en: Returns a list of venues
nl: Geeft een lijst met locaties

en: Returns a single event
nl: Geeft als resultaat een enkel evenement

en: Returns a single organizer
nl: Geeft als resultaat een enkele organisator

en: Returns a single venue
nl: Geeft als resultaat één locatie

en: Returns all the event categories matching the search criteria
nl: Retourneert alle evenementen categorieën die voldoen aan de zoekcriteria

en: Returns all the event tags matching the search criteria
nl: Retourneert alle tags van evenementen die voldoen aan de zoekcriteria

en: Returns all the organizers matching the search criteria
nl: Geeft alle organisatoren weer die voldoen aan de zoekcriteria

en: Returns all the upcoming events matching the search criteria
nl: Retourneert alle aanstaande evenementen die aan de zoekcriteria voldoen

en: Returns all the venues matching the search criteria
nl: Retourneert alle locaties die aan de zoekcriteria voldoen

en: Returns the data of the created event
nl: Geeft de gegevens weer van het gemaakte evenement

en: Returns the data of the created event category
nl: Retourneert de gegevens van de gemaakte evenementen categorie

en: Returns the data of the created event tag
nl: Retourneert de gegevens van de gemaakte evenementen tag

en: Returns the data of the created organizer
nl: Retourneert de gegevens van de gemaakte organizer

en: Returns the data of the created venue
nl: Retourneert de gegevens van de gemaakte locatie

en: Returns the data of the event category with the specified term ID
nl: Retourneert de gegevens van de evenementen categorie met het opgegeven ID

en: Returns the data of the event tag with the specified term ID
nl: Retourneert de gegevens van de evenementen tag met de opgegeven term ID

en: Returns the data of the event with the specified post ID
nl: Retourneert de gegevens van het evenement met de opgegeven ID

en: Returns the data of the organizer with the specified post ID
nl: Retourneert de gegevens van de organisator met het opgegeven bericht ID

en: Returns the data of the updated event
nl: Geeft de gegevens weer van het geüpdatete evenement

en: Returns the data of the updated event category
nl: Retourneert de gegevens van de geüpdatete evenementencategorie

en: Returns the data of the updated event tag
nl: Retourneert de gegevens van de geüpdatete evenementtag

en: Returns the data of the updated venue
nl: Retourneert de gegevens van de geüpdatete locatie

en: Returns the data of the venue with the specified post ID
nl: Retourneert de gegevens van de locatie met de opgegeven bericht ID

en: Returns the documentation for TEC REST API in Swagger consumable format.
nl: Retourneert de documentatie voor TEC REST API in swagger consumeerbaar format.

en: Returns the documentation for The Events Calendar REST API in Swagger consumable format.
nl: Retourneert de documentatie voor The Events Calendar REST API in Swagger consumeerbaar format.

en: Returns the event
nl: Geeft het evenement

en: Returns the list of events
nl: Geeft de lijst met evenementen

en: Returns the list of organizers
nl: Geeft de lijst met organisatoren

en: Returns the list of venues
nl: Geeft de lijst met locaties

en: Returns the organizer
nl: Geeft de organisator terug

en: Returns the venue
nl: Geeft de locatie terug

en: Reunion
nl: Réunion

en: Reverse migration
nl: De migratie ongedaan maken

en: Reverse migration complete.
nl: Omgekeerde migratie afgerond.

en: Reverse migration in progress
nl: Omgekeerde migratie in uitvoering

en: Right
nl: Rechts

en: Right here
nl: Hier

en: Romania
nl: Roemenië

en: Romanian Leu
nl: Roemeense leu

en: Run Import
nl: Import uitvoeren

en: Russian Federation
nl: Rusland

en: Russian Ruble
nl: Russische roebel

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
nl: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe"

en: SIZE
nl: GROOTTE

en: Saint Barth&eacute;lemy
nl: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
nl: Sint-Helena

en: Saint Kitts and Nevis
nl: Saint Kitts en Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
nl: Saint-Pierre en Miquelon

en: Saint Vincent and The Grenadines
nl: Saint Vincent en de Grenadines

en: Sales-boosting WooCommerce plugins.
nl: Verkoop-verhogende WooCommerce plugins.

en: Sat
nl: za

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

en: Saudi Riyal
nl: Saudi riyal

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Save Scheduled Import
nl: Geplande import opslaan

en: Save With A Bundle
nl: Bespaar met een bundel

en: Save over 20%
nl: Bespaar meer dan 20%

en: Save over 25%
nl: Bespaar meer dan 25%

en: Save with Bundles
nl: Bespaar met bundels

en: Saving…
nl: Aan het opslaan...

en: Schedule automated imports
nl: Geautomatiseerde import plannen

en: Schedule multiple events in daily, weekly, monthly, or custom patterns with Events Calendar Pro.
nl: Plan meerdere evenementen in dagelijkse, wekelijkse, maandelijkse of aangepaste patronen met Events Calendar Pro.

en: Schedule:
nl: Schema:

en: Scheduled Import
nl: Geplande import

en: Scheduled Imports
nl: Geplande importen

en: Scheduled import was successfully updated.
nl: Geplande import is geüpdatet.

en: Scheduled imports may not run reliably
nl: Geplande importen worden mogelijk niet betrouwbaar uitgevoerd

[ctx: Scheduled label.]
en: Scheduled
nl: Gepland

en: Scheduler Status
nl: Status scheduler

en: Screen
nl: Scherm

en: Scroll down to Calendar Address and click the iCal button (note: if your calendar is private, you'll need to click the iCal button next to the Private Address header instead).
nl: Scrol naar beneden naar kalender adres en klik op iCal (opmerking: als je agenda privé is, moet je in plaats daarvan klikken op de iCal knop naast de header van het privé-adres).

en: Search
nl: Zoeken

en: Search %s
nl: Zoeken %s

en: Search %s Categories
nl: Zoek %s categorieën

en: Search Aggregator Records
nl: Zoek Aggregator records

en: Search Calendar Embeds
nl: Kalender insluitingen zoeken

en: Search for %s
nl: Zoeken naar %s

en: Search for a country...
nl: Zoek naar een land...

en: Search for a currency...
nl: Zoek naar een valuta...

en: Search for a specific upcoming event
nl: Zoeken naar een specifiek evenement

en: Search for a timezone...
nl: Zoek naar een tijdzone...

en: Search for an organizer
nl: Zoek Organisator

en: Search for events
nl: Zoek voor evenementen

en: Search our support help desk
nl: Doorzoek onze helpdesk voor ondersteuning

en: Search:
nl: Zoeken:

en: Searching...
nl: Aan het zoeken...

[ctx: Section description]
en: Easy to follow step-by-step instructions to make the most out of your calendar.
nl: Makkelijk te volgen stap-voor-stap instructies om het meeste uit je kalender te halen.

[ctx: Section description]
en: Tips and tricks on making your calendar just the way you want it.
nl: Tips en trucs om je kalender te maken zoals je dat wilt.

[ctx: Section title]
en: Common Issues
nl: Algemene problemen

[ctx: Section title]
en: Customizations
nl: Personalisaties

[ctx: Section title]
en: Getting Started
nl: Ga aan de slag

en: Security, backups, and management — that’s Solid Suite.
nl: Beveiliging, back-ups en beheer - dat is Solid Suite.

en: See which plugins you have opted in to tracking for
nl: Bekijk voor welke plugins je hebt gekozen voor tracking

en: Segment your attendee lists
nl: Segmenteer je bezoekerslijsten

en: Select %s
nl: Selecteer %s

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Select Calendar View
nl: Kalenderweergave selecteren

en: Select Color
nl: Selecteer kleur

en: Select Content Type
nl: Selecteer inhoudstype

en: Select Date
nl: Selecteer datum

en: Select Font Family
nl: Selecteer lettertype familie

en: Select Frequency
nl: Selecteer frequentie

en: Select Image
nl: Selecteer afbeelding

en: Select Import Type
nl: Import type selecteren

en: Select Origin
nl: Selecteer herkomst

en: Select Source
nl: Selecteer bron

en: Select a Country:
nl: Selecteer een land:

en: Select a State:
nl: Selecteer een staat:

en: Select a primary color of your choice. You can further customize your color choices afterwards.
nl: Selecteer een primaire kleur naar je keuze. Je kunt je kleurkeuzes achteraf nog aanpassen.

en: Select a specific upcoming event by ID
nl: Selecteer een specifiek aanstaand evenement op ID

en: Select all pages
nl: Selecteer alle pagina's

en: Select all the views
nl: Alle weergaven selecteren

en: Select an image
nl: Selecteer een afbeelding

en: Select an upcoming event using date-based rules and meta information.
nl: Selecteer een aankomend evenement met behulp van regels op basis van datum en meta informatie.

en: Select categories to highlight
nl: Selecteer categorieën om te markeren

en: Select date.
nl: Selecteer een datum.

en: Select how often you would like events to be automatically imported.
nl: Selecteer hoe vaak je evenementen automatisch wilt importeren.

en: Select how you want to display your events on your site. You can choose more than one.
nl: Selecteer hoe je je evenementen op je site wilt weergeven. Je kunt er meer dan één kiezen.

en: Select the Event Field that best matches your CSV file column. The contents of that column will then be mapped to the specified event field when the event is created.
nl: Selecteer het evenement veld dat het beste past bij je CSV bestand kolom. De inhoud van die kolom wordt vervolgens gekoppeld aan het opgegeven veld wanneer het evenement wordt aangemaakt.

en: Select the date format used for elements with minimal space, such as in datepickers.
nl: Selecteer het datum format dat gebruikt wordt voor elementen met minimale spaties, zoals in datumkiezers.

en: Select your .CSV file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
nl: Selecteer je .CSV bestand uit de WordPress Mediabibliotheek. Wellicht moet je eerst het bestand uploaden van je computer naar de bibliotheek.

en: Select your ICS file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
nl: Selecteer je ICS bestand uit de mediabibliotheek van WordPress. Je moet misschien eerst het bestand te uploaden vanaf je computer naar de bibliotheek.

en: Sell tickets, collect RSVPs, and manage attendees for free with Event Tickets.
nl: Verkoop tickets, verzamel RSVP's en beheer gratis deelnemers met Event Tickets.

en: Sep
nl: sep

en: September
nl: september

en: September 22 @ 7:00 pm - 11:00 pm
nl: 22 september @ 19:00 - 23:00 uur

en: Serbia
nl: Servië

en: Series Pass
nl: Serie pas

en: Server Connection
nl: Serverconnectie

en: Set Font Colors
nl: Lettertype kleuren instellen

en: Set Font Size
nl: Lettertypegrootte instellen

en: Set the default currency ISO-4217 code for event costs. This is a three-letter code and is mainly used for data/SEO purposes.
nl: Stel de standaard ISO-4217 code voor evenementkosten in. Dit is een code van drie letters en wordt hoofdzakelijk gebruikt voor gegevens/SEO doeleinden.

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
nl: Stel het standaard valutateken voor evenementkosten in. Dit geldt vanaf nu en heeft geen wijzigingen van eerdere evenementen tot gevolg.

en: Set up my calendar
nl: Mijn agenda instellen

en: Setting Notifications
nl: Kennisgevingen instellen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings > General
nl: Instellingen > Algemeen

en: Settings Navigation
nl: Instellingen navigatie

[ctx: Settings help text and link for Power Automate API.]
en: Please generate a connection for each of our applications you are using with Power Automate to enable its integrations. i.e.: one connection for The Events Calendar and one connection for Event Tickets. <a href="%1$s" target="_blank">Read more about adding and managing access.</a>
nl: Genereer een verbinding voor elk van onze applicaties die je gebruikt met Power Automate om de integraties mogelijk te maken. Dat wil zeggen: één verbinding voor The Events Calendar en één verbinding voor evenement tickets. <a href="%1$s" target="_blank">Lees meer over het toevoegen en beheren van toegang.</a>

[ctx: Settings help text and link for Zapier API.]
en: Please generate a consumer id and secret for each of our applications you are using with Zapier to enable its integrations. i.e.: one consumer id and secret for The Events Calendar and one consumer id and secret for Event Tickets. <a href="%1$s" target="_blank">Read more about adding and managing access.</a>
nl: Maak een klant ID en geheim aan voor elk van onze applicaties die je met Zapier gebruikt om de integraties ervan mogelijk te maken. Dat wilt zeggen: één klant ID en geheim voor The Events Calendar en één klant ID en geheim voor event tickets. <a href="%1$s" target="_blank">Lees meer over het toevoegen en beheren van toegang.</a>

[ctx: Settings help text and link for Zapier Endpoint Dashboard.]
en: Monitor your Zapier endpoints (triggers and actions used by your connectors). <a href="%1$s" target="_blank">Read more about the Zapier Endpoint Dashboard.</a>
nl: Bewaak je Zapier endpoints (triggers en acties die door je connectors worden gebruikt). <a href="%1$s" target="_blank">Lees meer over het Zapier endpoint dashboard.</a>

[ctx: Settings help text for Power Automate Endpoint Dashboard.]
en: Monitor your Power Automate endpoints (triggers and actions used by your connectors). <a href="%1$s" target="_blank">Read more about the Power Automate Endpoint Dashboard.</a>
nl: Bewaak je Power Automate endpoints (triggers en acties gebruikt door je connectors). <a href="%1$s" target="_blank">Lees meer over het Power automate endpoint dashboard.</a>

en: Settings overview
nl: Instellingen

en: Settings saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: Setup Guide
nl: Setup gids

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Shapes and lines for visual interest
nl: Vormen en lijnen voor visuele interesse

en: Share Settings
nl: Delen-instellingen

en: Share your system info
nl: Deel je systeeminformatie

en: Shortcodes and blocks
nl: Shortcodes en blokken

en: Show
nl: Toon

en: Show Address
nl: Adres tonen

en: Show Category Legend in these Event Views
nl: Geef de categorielegenda weer in deze gebeurtenisweergaven

en: Show Custom Fields metabox
nl: Toon de metabox voor aangepaste velden

en: Show Date (Day, Month)
nl: Showdatum (dag, maand)

en: Show Element
nl: Toon element

en: Show Email
nl: E-mail tonen

en: Show Event Passed
nl: Toon evenement voorbij

en: Show Event Status
nl: Evenement status weergeven

en: Show Featured Event Images
nl: Toon uitgelichte evenement afbeeldingen

en: Show Google Maps Embed
nl: Laat Google Maps zien

en: Show Google Maps Link
nl: Toon Google Maps link

en: Show Header
nl: Header tonen

en: Show Map
nl: Toon kaart

en: Show Map Link
nl: Toon kaart link?

en: Show Map Link:
nl: Toon kaart link:

en: Show Map:
nl: Toon kaart:

en: Show Name
nl: Toon naam

en: Show Phone
nl: Toon telefoon

en: Show The Events Calendar link
nl: Laat de 'The Events Calender Link' zien

en: Show Time
nl: Show tijd

en: Show Time Zone
nl: Tijdzone weergeven

en: Show Timezone
nl: Toon tijdzone

en: Show Two Venues
nl: Toon twee locaties

en: Show Website
nl: Site tonen

en: Show Widget Header
nl: Widget header tonen

en: Show Year
nl: Toon jaar

en: Show _MENU_ entries
nl: Toon _MENU_ entries

en: Show assigned event categories as links to their respective archives.
nl: Toon toegewezen gebeurteniscategorieën als links naar hun archieven.

en: Show comments
nl: Laat reacties zien

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
nl: Laat evenementen zien met de overige berichten. Als dit is aangevinkt zullen de evenementen nog steeds op de standaardevenementenpagina verschijnen.

en: Show hidden categories in legend
nl: Toon verborgen categorieen in legenda

en: Show map
nl: Kaart weergeven

en: Show map by default on imported event and venues
nl: Toon kaart standaard bij geïmporteerd evenement en locaties

en: Show map link
nl: Link naar kaart weergeven

en: Show more upcoming %1$s
nl: Toon meer aankomende %1$s

en: Show past %1$s
nl: Toon eerdere %1$s

en: Show symbol before
nl: Toon symbool voor

en: Show the timezone of the event. This overrides the option set in Events -> Settings -> Display.
nl: Toon de tijdzone van het evenement. Dit overschrijft de optie die is ingesteld in Instellingen -> Instellingen -> Weergeven.

en: Show time zone
nl: Toon tijdzone

en: Show your attendees where they need to go to get to your events. You can display the location using Google Maps on your event pages.
nl: Laat je bezoekers zien waar ze heen moeten om je evenementen te verkrijgen. Je kunt de locatie met Google Map weergeven op de pagina's van je evenement.

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
nl: Toont 0 tot 0 van 0 resultaten

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
nl: Toont _START_ tot _END_ van _TOTAL_ resultaten

en: Shows a list of upcoming events.
nl: Toont een lijst van komende evenementen.

en: Sign Up
nl: Schrijf in

en: Singapore Dollar
nl: Singaporese dollar

en: Single Event
nl: Eenmalig evenement

en: Single Event Template
nl: Template voor één evenement

en: Single Event Templates
nl: Templates voor afzonderlijke evenementen

en: Single event URL slug
nl: URL slug voor afzonderlijke evenementen

en: Single event page
nl: Enkelvoudige evenement pagina

en: Sint Maarten
nl: Sint-Maarten

en: Site License Key
nl: Site licentiesleutel

en: Site time zone uses UTC
nl: Tijdzone van site maakt gebruik van UTC

en: Skeleton Styles
nl: Basis styles

en: Skip and finish setup
nl: Overslaan en afmaken setup

en: Skip guided setup
nl: Begeleide configuratie overslaan

en: Skip step
nl: Stap overslaan

en: Skip to tab content
nl: Naar de inhoud van de tab gaan

en: Skipped:
nl: Overgeslagen:

en: Slovakia (Slovak Republic)
nl: Slowakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Slug automatically generated from the entity title
nl: Slug automatisch gegenereerd uit de titel van de entiteit

en: Small, lightweight WordPress plugins that add new capabilities to our core plugins. Support is not offered for extensions; however they provide enhanced functionality and bonus features.
nl: Kleine, lichtgewicht WordPress plugins die nieuwe mogelijkheden toevoegen aan onze core plugins. Er wordt geen ondersteuning geboden voor extensies; ze bieden echter verbeterde functionaliteit en bonusfuncties.

en: SolidWP, the seriously solid foundation your WordPress site needs. Built with performance in mind.
nl: SolidWP, de solide basis die je WordPress site nodig heeft. Gebouwd met het oog op prestaties.

en: Solomon Islands
nl: Salomoneilanden

en: Somalia
nl: Somalië

en: Something went wrong while inserting the record in the database.
nl: Er is iets fout gegaan bij het toevoegen van gegevens aan de database.

en: Sometimes things just don’t work as expected. We’ve created a wealth of resources to get you back on track.
nl: Soms werken dingen gewoon niet zoals verwacht. We hebben een schat aan middelen gecreëerd om je weer op het goede spoor te krijgen.

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
nl: The Events Calendar heeft PHP %s of nieuwer nodig. Bespreek met je webhost de mogelijkheid om een nieuwere versie te gebruiken.

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
nl: The Events Calendar heeft WordPress %s of nieuwer nodig. Upgrade je WordPress installatie.

en: Sorry, but something went wrong. Please try again.
nl: Er ging iets mis. Probeer het nog een keer.

en: Sorry, key validation server is not available.
nl: Licentie validatie server is niet beschikbaar.

en: Sorry, unable to authenticate your site. Please contact Promoter support.
nl: Kan je site niet verifiëren. Neem contact op met de ondersteuning van de promotor.

en: Sort collection by event attribute.
nl: Verzameling sorteren op evenement attribuut.

en: Sort collection by term attribute
nl: Sorteer verzameling per termattribuut

en: Source
nl: Bron

en: Source:
nl: Bron:

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: South African Rand
nl: Zuid-Afrikaanse rand

en: South Georgia, South Sandwich Islands
nl: Zuid-Georgia en de Zuidelijke Sandwicheilanden

en: Spain
nl: Spanje

en: Speakers and sponsors
nl: Sprekers en sponsoren

[ctx: Specific event redirection option]
en: Redirect to a specific event ID
nl: Doorverwijzen naar een specifieke gebeurtenis ID

en: Specify an Event
nl: Geef een evenement op

en: Specify the type of content you wish to import, e.g. events.
nl: Specificeer het type inhoud dat je wilt importeren, bijvoorbeeld evenementen.

en: Split Commission with Users
nl: Splits commissie met gebruikers

en: Star Icon
nl: Ster icoon

en: Start Category Colors Migration
nl: Begin categorie kleurenmigratie

en: Start Date
nl: Startdatum

[ctx: Start Date Time "to" End Date Time]
en: to
nl: tot

en: Start Here
nl: Begin hier

en: Start Time
nl: Starttijd

en: Start an import from this source now, regardless of schedule.
nl: Start nu een import uit deze bron, ongeacht het tijdschema.

en: Start date for Eventbrite Tickets is Required
nl: Startdatum voor Eventbrite tickets is vereist

en: Start migration
nl: Start migratie

en: Start migration preview
nl: Voorbeeld van migratie starten

en: Start selling tickets to your Events
nl: Start de verkoop van tickets voor je evenementen

en: Start selling tickets to your events
nl: Start met de verkoop van tickets voor je evenementen

en: Start your upgrade
nl: Start je upgrade

en: Start/End:
nl: Begin/Einde:

en: Start:
nl: Begin:

en: Starts
nl: Begint

en: State
nl: Staat

en: State or Province:
nl: Staat of provincie:

en: State or province
nl: Provincie

en: Status Description
nl: Statusbeschrijving

en: Status Label
nl: Status label

en: Status Peripherals
nl: Status randapparatuur

en: Stellar Discounts
nl: Stellar kortingen

en: Stellar Sale
nl: Stellaire verkoop

en: Stellar is a collective of WordPress innovators, and home to WordPress products done right.
nl: Stellar is een collectief van WordPress vernieuwers, en de thuisbasis voor WordPress producten die goed gedaan zijn.

en: Step 1 of 2
nl: Stap 1 van 2

en: Step 2 of 2
nl: Stap 2 van 2

en: Sticky in Month View
nl: Sticky in maand weergave

en: Stop all Event Aggregator imports from running. Existing imported events will not be affected. Imports via CSV file will still be available.
nl: Stop het uitvoeren van alle Event Aggregator importen. Heeft geen invloed op bestaande geïmporteerde evenementen. Importeren via CSV bestand blijft beschikbaar.

en: Stop current processes
nl: Stop huidige processen

en: Streamline your email process
nl: Stroomlijn je e-mail proces

en: Subscribe to calendar
nl: Abonneer op kalender

en: Success
nl: Succes

en: Success! The settings from Facebook Events have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
nl: Gelukt. De instellingen van Facebook evenementen zijn gemigreerd naar Event Aggregator. Je kunt je gemigreerde importen bekijken op de tab Geplande importen.

en: Success! The settings from iCal Importer have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
nl: Succes! De instellingen van iCal Importeerfunctie zijn gemigreerd naar Event Aggregator. Je kunt je gemigreerde importeerfuncties bekijken op de tab Geplande importfuncties.

en: Successfully %s %d scheduled import
nl: Succesvol %s %d geplande import

en: Successfully connected Event Aggregator to Facebook
nl: Event Aggregator succesvol verbonden met Facebook

en: Successfully connected to Eventbrite
nl: Succesvol verbonden met Eventbrite

en: Successfully disconnected Eventbrite
nl: Eventbrite losgekoppeld

en: Successfully fetched Eventbrite Token
nl: Eventbrite-token is succesvol opgehaald

en: Successfully fetched Facebook Token
nl: Facebook token succesvol opgehaald

en: Successfully loaded import origins
nl: Import oorsprong succesvol geladen

en: Successfully marked event for import from Eventbrite
nl: Evenement gemarkeerd voor importeren vanuit Eventbrite

en: Successfully saved opt-in status.
nl: Opt-in status succesvol opgeslagen.

en: Successfully saved option %s.
nl: Opgeslagen optie %s.

en: Successfully saved setting %s.
nl: Instellingen %smet succes opgeslagen.

en: Successfully saved settings.
nl: Instellingen succesvol opgeslagen.

en: Successfully stopped and cleared 1 asynchronous queue process. | Successfully stopped and cleared %d asynchronous queue processes.
nl[0]: Asynchroon wachtrijproces gestopt en gewist.
nl[1]: Succesvol gestopt en %d asynchrone wachtrijprocessen gewist.

en: Successfully synced event to Eventbrite
nl: Evenement gesynchroniseerd met Eventbrite

en: Sudan
nl: Soedan

en: Suggested text:
nl: Gesuggereerde tekst:

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Sun
nl: zo

en: Sunday
nl: zondag

en: Sunshine
nl: Zonneschijn

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Support Access
nl: Ondersteuning toegang

en: Support Hub
nl: Hub ondersteuning

en: Support for The Events Calendar
nl: Ondersteuning voor The Events Calendar

[ctx: Support hours]
en: Mon-Fri from 9:00 - 20:00 PST
nl: Ma-vr van 9:00 - 20:00 PST

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
nl: Spitsbergen en Jan Mayen

en: Sweden
nl: Zweden

en: Swedish Krona
nl: Zweedse kroon

en: Swiss Franc
nl: Zwitserse frank

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Syrian Arab Republic
nl: Syrië

en: System Information
nl: Systeem informatie

en: TEC Post Entity
nl: TEC bericht entiteit

en: TEC Post Entity Request Body
nl: TEC bericht entiteit aanvraaginstantie

en: TEC Power Automate REST API
nl: TEC power automatisering REST API

en: TEC Power Automate REST API allows direct connections to making Power Automate Connectors.
nl: TEC power automate REST API maakt directe verbindingen mogelijk met power automatisering connectors.

en: TEC Setup Guide
nl: TEC setup gids

en: TEC Zapier REST API allows direct connections to making Zapier Zaps.
nl: TEC Zapier REST API maakt directe verbindingen mogelijk voor het maken van Zapier zaps.

en: Taiwan New Dollar
nl: Taiwanese nieuwe dollar

en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

en: Talk to TEC Chatbot
nl: Praat met TEC chatbot

[ctx: Talk to support sidebar header]
en: Talk to our support team
nl: Praat met ons ondersteuningsteam

en: Tanzania, United Republic of
nl: Tanzania

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
nl: Template overschrijvingen moeten worden verplaatst naar de juiste submap: %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
nl: Template overschrijvingen moeten worden verplaatst naar de juiste submap: tribe_get_template_part('%s')

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
nl: Templates die zijn geïntroduceerd of zijn geüpdatet in deze release (%s):

en: Temporary file not found. Could not save %s.
nl: Tijdelijk bestand niet gevonden. %s is niet opgeslagen.

en: Term ID %1$d does not exist in taxonomy %2$s.
nl: Term ID %1$d bestaat niet in taxonomie %2$s.

en: Terms
nl: Voorwaarden

en: Test for a theme or plugin conflict
nl: Controleer of er sprake is van een thema- of pluginconflict

en: Test for conflicts
nl: Test op conflicten

en: Testing for Conflicts
nl: Testen op conflicten

en: Text Array
nl: Tekst array

en: Text Color
nl: Tekstkleur

[ctx: Text for link to the add-ons page.]
en: Check out the available add-ons.
nl: Bekijk de beschikbare add-ons.

[ctx: Text for opting out of chatbot and linking to The Events Calendar’s Knowledgebase]
en: If you do not wish to consent, you could chat with the bot on %1$sThe Events Calendar’s Knowledgebase%2$s.
nl: Als je geen toestemming wilt geven, kon je met de bot chatten op %1$sThe events calendar's knowledgebase%2$s.

[ctx: Text label for control to hide restricted events on main calendar views.]
en: Hide restricted events on calendar views.
nl: Verberg beperkte afspraken in agenda weergaven.

[ctx: Text used for links to the Accent Color setting.]
en: Accent Color
nl: Accentkleur

[ctx: Text used for links to the Event Background Color setting.]
en: General Background Color
nl: Algemene achtergrondkleur

[ctx: Text used for links to the General settings section.]
en: General
nl: Algemeen

en: Thai Baht
nl: Thaise baht

en: Thank you for using %s! All of us at The Events Calendar sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
nl: Bedankt voor het gebruiken van %s! Wij van The Events Calendar waarderen je ondersteuning en zijn blij om te zien dat je onze plugins gebruikt.

en: Thanks for activating Event Aggregator! It looks like you have some settings and imports configured on our legacy importer plugins. To complete your transition, we need to transfer those options to our new system.
nl: Bedankt voor het activeren van Avent Aggregator! Het lijkt erop dat je een aantal instellingen en importeerfuncties hebt geconfigureerd op onze oudere importeerfunctie plugins. Om je overgang te voltooien, moeten we die opties overzetten naar ons nieuwe systeem.

en: Thanks for installing The Events Calendar! Here are some handy resources for getting started with our plugins.
nl: Bedankt voor het installeren van de Events Calendar! Hier zijn enkele handige bronnen om aan de slag te gaan met onze plugins.

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
nl: Bedankt voor het instellen van een geldige licentie. Hij verloopt op %s

en: The "%1$s" source is invalid and cannot be reached on "%2$s" instance.
nl: De "%1$s" bron is ongeldig en kan niet worden bereikt op "%2$s" instantie.

[ctx: The "/page/" URL string component.]
en: page
nl: pagina

[ctx: The "Create or Find {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Create or Find %s
nl: Maak of vind %s

[ctx: The "Find Events" button color setting label.]
en: Find Events Button Color
nl: Kleur van de knop evenementen zoeken

[ctx: The "Find Events" button text color setting label.]
en: Find Events Button Text
nl: Tekst van de knop evenementen zoeken

[ctx: The "Find a {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Find %1$s %2$s
nl: Vind %1$s %2$s

en: The #1 calendar for WordPress
nl: De #1 kalender voor WordPress

en: The %1$s parameter `{%2$s}` is missing.
nl: De %1$s parameter `%2$s}` ontbreekt.

en: The %1$s parameter `{%2$s}` should be a `%3$s`, here is an example: `%4$s`.
nl: De %1$s parameter `%2$s}` moet een `%3$s` zijn, hier is een voorbeeld: `%4$s`.

en: The %3$s "%1$s" uses the "/%2$s" slug: the Events Calendar plugin will show its calendar in place of the page.
nl: De %3$s "%1$s" gebruikt de slug "/%2$s": de Events Calendar plugin zal zijn agenda weergeven in plaats van de pagina.

en: The %s option is already set to the requested value.
nl: De optie %s is al ingesteld op de aangevraagde waarde.

en: The %s setting is already set to the requested value.
nl: De instelling %s is al ingesteld op de aangevraagde waarde.

en: The 'categories' parameter contains invalid category slugs or IDs
nl: De parameter 'categorieën' bevat ongeldige "slugs" of ID's

en: The 'end_date' parameter must be in a supported format
nl: De 'end_date' parameter moet in een ondersteund format staan

en: The 'page' parameter must be a positive integer greater than 1
nl: De parameter 'pagina' moet een positief geheel getal groter dan 1 zijn

en: The 'per_page' parameter must be a positive integer greater than 1
nl: De parameter 'per_page' moet een positief geheel getal groter dan 1 zijn

en: The 'search' parameter must be a string
nl: De parameter 'zoeken' moet een string zijn

en: The 'start_date' parameter must be in a supported format
nl: De 'start_date' parameter moet in een ondersteund format staan

en: The 'tags' parameter contains invalid tag slugs or IDs
nl: De parameter 'tags' bevat ongeldige "slugs" of ID's

en: The API contact.
nl: Het API contact.

en: The API description.
nl: De beschrijving van de API.

en: The API info.
nl: De API info.

en: The API title.
nl: De API titel.

en: The Action Logger will dispatch any logging message using the "tribe_log" action writing, by default, to the PHP error log.
nl: De Action Logger verzendt elk logbericht met behulp van de actie "	ribe_log", standaard naar het PHP foutenlog.

en: The Asynchronous import process is faster and does not rely on WordPress Cron but might not work correctly in all WordPress installations, try switching to the Cron-based process for maximum compatibility.
nl: Het asynchrone importproces is sneller en is niet afhankelijk van WordPress Cron, maar werkt mogelijk niet correct in alle WordPress-installaties. Probeer over te schakelen naar het op Cron gebaseerde proces voor maximale compatibiliteit.

en: The CSV file cannot be found. You may need to re-upload the file.
nl: CSV bestand niet gevonden. Misschien moet je het bestand opnieuw uploaden.

en: The Category Colors plugin will be deactivated after migration.
nl: De plugin Category Colors wordt na de migratie gedeactiveerd.

en: The Complete Collection
nl: De complete collectie

en: The Event Aggregator API responded with bad data. Please <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">contact support</a>.
nl: De Event Aggregator API reageerde met verkeerde gegevens. Neem <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">contact op met ondersteuning</a>.

[ctx: The Events Bar background color setting label.]
en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

[ctx: The Events Bar border color setting label.]
en: Border Color
nl: Randkleur

[ctx: The Events Bar icon color setting label.]
en: Icons
nl: Pictogrammen

en: The Events Calendar - View V2
nl: The Events Calendar - Weergave V2

en: The Events Calendar Category Colors plugin has been deactivated because its functionality is now included in The Events Calendar core.
nl: De plugin Events Calendar Category Colors is gedeactiveerd omdat de functionaliteit ervan nu is opgenomen in The Events Calendar core.

en: The Events Calendar Context
nl: De context van de evenementenkalender

en: The Events Calendar JSON-LD Data
nl: The Events Calendar JSON-LD gegevens

en: The Events Calendar Official Facebook Community
nl: The Events Calendar officiële Facebook gemeenschap

en: The Events Calendar REST API
nl: De REST API van The Events Calendar

en: The Events Calendar REST API allows accessing upcoming events information easily and conveniently.
nl: De REST API van The Events Calendar geeft gemakkelijk toegang tot informatie over aanstaande evenementen.

en: The Events Calendar Tweaks
nl: De evenementenkalender tweaks

en: The Events Calendar brand logo
nl: Het merk-logo van Events Calendar

en: The Events Calendar comes with an API key for basic maps functionality. If you’d like to use more advanced features like custom map pins, dynamic map loads, or Events Calendar Pro's Location Search and advanced Map View, you’ll need to get your own Google Maps API key and add it to Events > Settings > Integrations
nl: De Events Calendar wordt geleverd met een API-sleutel voor basiskaart functionaliteit. Als je meer geavanceerde functies wilt gebruiken, zoals aangepaste kaart spelden, dynamische kaart ladingen of de locatie zoekfunctie van Events Calendar Pro en geavanceerde kaartweergave, moet je je eigen Google Maps API-sleutel krijgen en deze toevoegen aan Evenementen > Instellingen > Integraties

en: The Events Calendar could not write WPML default config file: please create the file manually.
nl: The Events Calendar kon niet schrijven in het WPML standaard config bestand: maak dit bestand handmatig aan.

en: The Events Calendar does not send any user data outside of your website by default.
nl: De Evenementenkalender stuurt standaard geen gebruikersgegevens buiten je site.

en: The Events Calendar guide
nl: The Events Calendar gids

en: The Events Calendar important notice icon
nl: The Events Calendar belangrijke mededeling pictogram

en: The Events Calendar is API is not providing the site origin correctly.
nl: De API van The Events Calendar geeft de oorsprong van de site niet correct op.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
nl: The Events Calendar is een zorgvuldig ontworpen en uitbreidbare plugin waarmee je op eenvoudige wijze je events kan delen.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events. Beautiful. Solid. Awesome.
nl: The Events Calendar is een zorgvuldig ontworpen en uitbreidbare plugin waarmee je op eenvoudige wijze je events kan delen. Prachtig. Solide. Geweldig.

en: The Events Calendar logo
nl: Het logo van de Events Calendar

en: The Events Calendar offers basic support for themes using Site Editor.
nl: The Events Calendar biedt basisondersteuning voor thema's die Site-editor gebruiken.

en: The Events Calendar suite offers the use of third-party API keys. The primary functions are to enhance the features we've built in, some of which use Google Maps, PayPal, Eventbrite, and Meetup. These API keys are not supplied by The Events Calendar.
nl: De Events Calendar suite biedt het gebruik van API-sleutels van derden. De belangrijkste functies zijn het verbeteren van de ingebouwde functies, waarvan sommige Google Maps, PayPal, Eventbrite en Meetup gebruiken. Deze API-sleutels worden niet geleverd door The Events Calendar.

en: The Events Calendar, Event Tickets and their add-ons integrate with other online tools and services to bring you additional features. Use the settings below to connect to third-party APIs and manage your integrations.
nl: De Events Calendar, Event Tickets en hun add-ons integreren met andere online gereedschap en diensten om je extra functies te bieden. Gebruik de instellingen hieronder om verbinding te maken met externe APIs en je integraties te beheren.

en: The Events Calendar: Custom Tables v1 - error
nl: De evenementen kalender: Aangepaste tabellen v1 - fout

[ctx: The Full Site editor archive events block navigation description]
en: Displays the calendar views.
nl: Toont de kalender weergaven.

[ctx: The Full Site editor archive events block navigation title]
en: Calendar Views (%s Archive)
nl: Kalender weergaven (%s archief)

[ctx: The Full Site editor block navigation description]
en: Displays a single %s.
nl: Toont een enkele %s.

[ctx: The Full Site editor block navigation description]
en: Displays the calendar views.
nl: Toont de kalender weergaven.

[ctx: The Full Site editor block navigation title]
en: %s Single
nl: %s enkel

[ctx: The Full Site editor block navigation title]
en: Calendar Views (%s Archive)
nl: Kalender weergaven (%s archief)

[ctx: The Full Site editor event block navigation description]
en: Displays a single %s.
nl: Toont een enkele %s.

[ctx: The Full Site editor event block navigation title]
en: Single %s
nl: Enkel %s

en: The GET method for the path.
nl: De GET methode voor het pad.

en: The ID for the author of the entity.
nl: Het ID van de auteur van de entiteit.

en: The ID of the featured media for the entity.
nl: Het ID van de uitgelichte media voor de entiteit.

en: The JSON content of the response.
nl: De JSON inhoud van de reactie.

en: The Meetup API key is required.
nl: De Meetup API-sleutel is vereist.

en: The OpenAPI components.
nl: De OpenAI componenten.

en: The OpenAPI paths.
nl: De OpenAI paden.

en: The OpenAPI schemas.
nl: De OpenAI schema's.

en: The OpenAPI servers.
nl: De OpenAI servers.

en: The OpenAPI version.
nl: De OpenAI versie.

en: The PHP version your site uses has reached its end of life of life on November 28, 2022. This means it no longer receives security updates or bug fixes. Users are encouraged to upgrade to newer versions of PHP to ensure continued support and security. Reach out to your hosting provider for assistance.
nl: De PHP versie die je site gebruikt heeft zijn einde van levensduur bereikt op 28-11-2022. Dit betekent dat het geen beveiligingsupdates of bugfixes meer ontvangt. Gebruikers worden aangemoedigd om te upgraden naar nieuwere versies van PHP om voortdurende ondersteuning en beveiliging te garanderen. Neem contact op met je hostingprovider voor hulp.

en: The TEC REST API link to fetch this event
nl: De TEC REST API link om dit evenement op te halen

en: The TEC REST API version.
nl: De TEC REST API versie.

en: The URL provided could not be reached.
nl: De opgegeven URL kon niet worden bereikt.

en: The URL provided failed to load.
nl: De opgegeven URL kon niet worden geladen.

en: The URL to the event page
nl: De URL naar de evenement pagina

en: The URL to the full size version of the image
nl: De URL naar de afbeelding op originele grootte

en: The URL to the organizer page
nl: De URL naar de pagina van de organisator

en: The URL to the term archive page
nl: De URL naar de archiefpagina van de term

en: The URL to the venue page
nl: De URL naar de pagina van de locatie

[ctx: The US state Georgia]
en: Georgia
nl: Georgia (US)

en: The WordPress term ID
nl: De WordPress term-ID

[ctx: The Zapier endpoint dashboard description.]
en: The Zapier queue is currently limited to 15 items for each endpoint on your site. To increase that limit, check out the %1$sIncreasing the Zapier Queue Limit knowledgebase article%2$s.
nl: De wachtrij van Zapier is nu beperkt tot 15 items voor elk endpoint op je site. Om die limiet te verhogen, bekijk je het %1$sIncreasing the Zapier queue limit kennisbank artikel%2$s.

en: The abbreviated event time zone string
nl: De afkorting van de tijdzone string van het evenement

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
nl[0]: De bovenstaande instelling is niet opgeslagen. De overige instellingen zijn met succes opgeslagen.
nl[1]: De bovenstaande instellingen zijn niet opgeslagen. De overige instellingen zijn met succes opgeslagen.

en: The above should be plural.
nl: Het bovenstaande moet meervoud zijn.

en: The above should be singular.
nl: Het bovenstaande moet enkelvoud zijn.

en: The action nonce for the request.
nl: De actie nonce voor de aanvraag.

[ctx: The all-day text for the event date and time widget]
en: All day
nl: De hele dag

en: The archive page to return
nl: De archiefpagina om te retourneren

[ctx: The associated field is required.]
en: ( required )
nl: (vereist)

[ctx: The base font size input setting label.]
en: By Pixel
nl: Op pixel

en: The batch registered does not have all the required fields.
nl: De geregistreerde batch heeft niet alle vereiste velden.

en: The best WordPress donation plugin.
nl: De beste WordPress donatie plugin.

[ctx: The callout notice to try the chatbot with a link to the page]
en: To find the answer to all your questions use the %1$sTEC Chatbot%2$s
nl: Om het antwoord op al je vragen te vinden, gebruik je de %1$sTEC chatbot%2$s

en: The category legend provides labels for the colors that appear on your events on event listing pages.
nl: De categorielegenda geeft labels voor de kleuren die op je pagina's met evenementen worden weergegeven.

en: The collection page number.
nl: Het paginanummer van de collectie.

en: The content for the entity.
nl: De inhoud voor de entiteit.

en: The content of the response.
nl: De inhoud van de reactie.

en: The cost currency symbol
nl: Het valutateken voor de kosten

en: The cost of the event
nl: De kosten van het evenement

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
nl: Het valutateken staat normaliter voor de waarde. Het inschakelen van deze optie plaatst het valutateken achter de waarde.

en: The current URL for your events page is %1$s. <br><br> You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. In order to edit the slug here, <a href="%2$s">enable pretty permalinks</a>.
nl: De huidige URL voor je evenementen pagina is %1$s. <br><br>Je kan de slug niet bewerken van je evenementen pagina, omdat je "pretty permalinks" niet hebt aangezet. Om de slug te bewerken moet je <a href="%2$s">"pretty permalinks" aanzetten</a>.

en: The current interval, in seconds, between the end of a batch process and the start of the next; as set on the server.
nl: Het huidige interval, in seconden, tussen het einde van een batchproces en het begin van de volgende; zoals ingesteld op de server.

en: The current status of the import.
nl: De huidige status van de import.

en: The current user cannot delete the event category with the specified term ID.
nl: De huidige gebruiker kan de evenementencategorie niet verwijderen met het opgegeven ID.

en: The current user cannot delete the event tag with the specified term ID.
nl: De huidige gebruiker kan de evenemententag niet verwijderen met de opgegeven term-ID.

en: The current user cannot delete the event with the specified ID.
nl: De huidige gebruiker kan het evenement met het opgegeven ID niet verwijderen.

en: The current user cannot delete the organizer with the specified ID.
nl: De huidige gebruiker kan de organisator met de opgegeven ID niet verwijderen.

en: The current user cannot delete the venue with the specified ID.
nl: De huidige gebruiker kan de locatie met opgegeven ID niet verwijderen.

en: The daily limit of %d import requests to the Event Aggregator service has been reached. Please try again later.
nl: De dagelijkse limiet van %d importverzoeken aan de Event Aggregator service is bereikt. Probeer het later nog eens.

en: The date
nl: De datum

en: The date day
nl: De datum dag

en: The date hour
nl: Het datum uur

[ctx: The date marker text color setting label.]
en: Date Marker
nl: Datummarkering

en: The date minutes
nl: De datum minuten

en: The date month
nl: De datum maand

en: The date seconds
nl: De datum seconden

en: The date the entity was last modified, as GMT. In RFC3339 format.
nl: De datum waarop de entiteit voor het laatst is gewijzigd, als GMT. In RFC3339 format.

en: The date the entity was last modified, in the site's timezone. In RFC3339 format.
nl: De datum waarop de entiteit voor het laatst is gewijzigd, in de tijdzone van de site. In RFC3339 format.

en: The date the entity was published, as GMT. In RFC3339 format.
nl: De datum waarop de entiteit is gepubliceerd, als GMT. In RFC3339 format.

en: The date the entity was published, in the site's timezone. In RFC3339 format.
nl: De datum waarop de entiteit is gepubliceerd, in de tijdzone van de site. In RFC3339 format.

en: The date year
nl: Het datum jaar

[ctx: The datepicker label when the range start is now.]
en: Now
nl: Nu

[ctx: The datepicker range definition when no events are found (for mobile).]
en: Upcoming
nl: Aankomende

[ctx: The datepicker range definition when no events are found.]
en: Upcoming
nl: Aankomende

[ctx: The datepicker range definition when no more pages of events exist.]
en: Upcoming
nl: Aankomende

[ctx: The days of the week text color setting label.]
en: Days of the Week
nl: Dagen van de week

en: The days of the week that the event displays on
nl: De dagen van de week waarop het evenement toont

en: The default PHP timezone of your server is set to something else than UTC. This can cause issues when displaying event times and time zones. We recommend you to set the default PHP time zone on your server to UTC. This is usually done with the `date.timezone` directive in the php.ini file.
nl: De standaard PHP tijdzone van je server is ingesteld op iets anders dan UTC. Dit kan problemen veroorzaken bij het weergeven van evenement tijden en tijdzones. We raden je aan om de standaard PHP tijdzone op je server in te stellen op UTC. Dit wordt meestal gedaan met de `date.timezone` richtlijn in het php.ini bestand.

en: The default event category for events
nl: De standaard categorie voor evenementen

en: The default event category for events imported via .ics files
nl: De standaard evenement categorie voor evenementen die worden geïmporteerd via .ics bestanden

en: The default event category for events imported via CSV
nl: De standaard evenement categorie voor evenementen die via CSV worden geïmporteerd

en: The default event category for events imported via Eventbrite
nl: De standaard evenement categorie voor evenementen die zijn geïmporteerd via Eventbrite

en: The default event category for events imported via Google Calendar
nl: De standaard evenement categorie voor evenementen die worden geïmporteerd via Google Calendar

en: The default event category for events imported via Meetup
nl: De standaard evenement categorie voor evenementen die via Meetup worden geïmporteerd

en: The default event category for events imported via iCalendar
nl: De standaard evenement categorie voor evenementen die via iCalendar worden geïmporteerd

en: The default event category for events imported via other URLs
nl: De standaard categorie voor evenementen die via andere URL's geïmporteerd worden

[ctx: The default message shown when an event widget is empty.]
en: This widget is empty and won't display on the front end unless you add some content in the WordPress editor.
nl: Deze widget is leeg en wordt niet weergegeven op de voorkant, tenzij je inhoud toevoegt in de WordPress editor.

en: The default post status for events
nl: De standaard berichtstatus voor evenementen

en: The default post status for events imported via .ics files
nl: De standaard berichtstatus voor evenementen die worden geïmporteerd via .ics bestanden

en: The default post status for events imported via CSV
nl: De standaard berichtstatus voor evenementen die via CSV geïmporteerd worden

en: The default post status for events imported via Eventbrite
nl: De standaard berichtstatus voor evenementen die zijn geïmporteerd via Eventbrite

en: The default post status for events imported via Google Calendar
nl: De standaard berichtstatus voor evenementen die worden geïmporteerd via Google Calendar

en: The default post status for events imported via Meetup
nl: De standaard berichtstatus voor evenementen die via Meetup worden geïmporteerd

en: The default post status for events imported via iCalendar
nl: De standaard berichtstatus voor evenementen die via iCalendar worden geïmporteerd

en: The default post status for events imported via other URLs
nl: De standaard berichtstatus voor evenementen die via andere URL's worden geïmporteerd

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current month
nl: Klik om de huidige datum te selecteren

[ctx: The default text label for the "today" button on main calendar views.]
en: Today
nl: Vandaag

[ctx: The default text label for the "today" button on the Month View.]
en: This Month
nl: Deze maand

[ctx: The default title of the List Widget.]
en: Upcoming Events
nl: Aankomende evenementen

[ctx: The default title of the QR Code Widget.]
en: Events QR Code
nl: Evenementen QR code

[ctx: The default title text for the today button.]
en: Click to select today's date
nl: Klik om de datum van vandaag te selecteren

[ctx: The description for the base font size setting.]
en: Choose a base font size. Event text will scale around the selected base size.
nl: Kies een basislettertype grootte. De tekst van het evenement wordt geschaald rond de geselecteerde basisgrootte.

[ctx: The description for the event date and time color setting.]
en: Main date and time display on views and single event pages
nl: Hoofd datum en tijd tonen op weergaven en pagina's met één evenement

en: The description of the GET method.
nl: De beschrijving van de GET methode.

[ctx: The description of the List Widget.]
en: Shows a list of upcoming events.
nl: Toont een lijst van komende evenementen.

[ctx: The description of the QR Code Widget.]
en: Shows a QR Code for an event.
nl: Weergeven van een QR code voor een evenement.

en: The details about each size available for the image
nl: De details over elke grootte die beschikbaar is voor de afbeelding

en: The details of your calendar plugin and settings is often needed for you or our staff to help troubleshoot an issue. Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our help desk.
nl: De details van je kalender plugin en de instellingen is vaak nodig om een probleem te helpen troubleshooten. Laat hieronder weten of je automatisch je systeeminformatie wil delen met ons ondersteuningsteam. Dit helpt ons om je sneller te ondersteunen als je op de helpdesk een bericht plaatst.

[ctx: The dismissible privacy message.]
en: Congratulations on installing Event Automator! Please read our %1$sPrivacy vs Data Automation: What You Need to Know%2$s knowledgebase article.
nl: Gefeliciteerd met het installeren van Event Automator! Lees ons %1$sPrivacy vs gegevens automatisering: wat je moet weten%2$s.

en: The duration of the event in seconds
nl: De duur van de gebeurtenis in seconden

en: The duration of the event in the current week
nl: De duur van het evenement in de huidige week

en: The e-mail address will be obfuscated on this site to avoid it getting harvested by spammers.
nl: Het e-mailadres wordt gecodeerd op deze site om te voorkomen dat het wordt gebruikt door spammers.

en: The e-mail address will be obfuscated on your site to avoid it getting harvested by spammers.
nl: Het e-mailadres zal onleesbaar worden gemaakt op je site om te voorkomen dat het wordt gevonden door spammers.

en: The email of the contact.
nl: De e-mail van het contact.

en: The end date of the event
nl: De einddatum van het evenement

en: The end date of the event in UTC
nl: De einddatum van het evenement in UTC

en: The entity could not be deleted.
nl: De entiteit kon niet worden verwijderd.

en: The entity could not be found.
nl: De entiteit kon niet worden gevonden.

en: The entity could not be permanently deleted.
nl: De entiteit kon niet permanent worden verwijderd.

en: The entity could not be read.
nl: De entiteit kon niet worden gelezen.

en: The entity could not be trashed.
nl: De entiteit kon niet worden weggegooid.

en: The entity could not be updated.
nl: De entiteit kon niet worden geüpdatet.

en: The entity does not support trashing. Set 'force=true' to delete.
nl: De entiteit ondersteunt het verwijderen niet. Stel 'force=true' in om te verwijderen.

en: The entity has already been trashed.
nl: Het entiteit is al naar de prullenbak verplaatst.

en: The event %s cannot be migrated because we do not yet support tickets on recurring events. Remove the tickets or wait to migrate until a path is available (%sRead more%s).
nl: Het evenement %s kan niet worden gemigreerd omdat we nog geen tickets ondersteunen voor terugkerende evenementen. Verwijder de tickets of wacht met migreren totdat er een pad beschikbaar is (%sLees meer%s).

en: The event %s generated an error: Cannot enqueue action to check migration status. Your site may be under high load and unable to process the necessary requests. Try again when site activity is low.
nl: Het evenement %s heeft een fout gegenereerd: kan geen actie uitvoeren om de migratie status te controleren. Je site wordt mogelijk zwaar belast en kan de benodigde aanvragen niet verwerken. Probeer het opnieuw wanneer de site activiteit laag is.

en: The event %s generated an error: Cannot enqueue action to migrate Event with post ID %s. Your site may be under high load and unable to process the necessary requests. Try again later.
nl: Het evenement %s heeft een fout gegenereerd: kan geen actie uitvoeren om gebeurtenis te migreren met bericht ID %s. Je site wordt mogelijk zwaar belast en kan de benodigde aanvragen niet verwerken. Probeer het later opnieuw.

en: The event %s generated an error: Migration was canceled. Please try again.
nl: Het evenement %s heeft een fout gegenereerd: migratie is geannuleerd. Probeer het opnieuw.

en: The event %s generated an error: The "die" or "exit" function was called during the migration process; output: %s. Please try again or check out our %sTroubleshooting%s tips.
nl: Het evenement %s genereerde een fout: de functie "die" of "exit" werd aangeroepen tijdens het migratieproces; uitgang: %s. Probeer het opnieuw of bekijk onze %sProbleem oplossing%s tips.

en: The event %s generated an error: [%s]. Please try again or check out our %sTroubleshooting%s tips.
nl: Het evenement %s heeft een fout gegenereerd: [%s]. Probeer het opnieuw of bekijk onze %s
    Probleem oplossing%s tips.

en: The event %s generated an error: [%s]. Update the event and try again, or check out our %sTroubleshooting%s tips.
nl: Het evenement %s heeft een onbekende fout: [%s] gegenereerd. Update het evenement of bekijk onze %sProbleem oplossing%s tips.

en: The event %s generated an unknown error. Please try again or check out our %sTroubleshooting%s tips.
nl: Het evenement %s heeft een onbekende fout gegenereerd. Probeer het opnieuw of bekijk onze %sTroubleshooting%s tips.

en: The event ID is missing from the request
nl: Het event ID ontbreekt in de aanvraag

en: The event ID used to globally identify in Event Aggregator
nl: Evenement ID gebruikt voor universele identificatie in Event Aggregator

en: The event WordPress post ID
nl: WordPress bericht ID van het evenement

[ctx: The event accent color setting label.]
en: Accent Color
nl: Accentkleur

en: The event author ID
nl: De ID van de auteur van het evenement

en: The event author WordPress post ID
nl: Het WordPress bericht ID van de auteur van het evenement

en: The event categories
nl: De evenement categorieën

en: The event category ID or name
nl: Categorie ID of naam van het evenement

en: The event category description
nl: Beschrijving van de evenement categorie

en: The event category name
nl: Categorienaam evenement

en: The event category slug
nl: De evenementen categorie slug

en: The event category term ID is missing or does not exist.
nl: Het ID van de evenementen categorie ontbreekt of bestaat niet.

en: The event category term ID is missing.
nl: Het ID van de evenementen categorie ontbreekt.

en: The event category with the specified term ID could not be deleted.
nl: De evenementen categorie met het opgegeven ID kon niet worden verwijderd.

en: The event category with the specified term ID has been deleted already.
nl: De evenementen categorie met het opgegeven ID is al verwijderd.

en: The event cost
nl: Prijs evenement

en: The event cost details
nl: De details van de kosten van het evenement

en: The event cost including the currency symbol
nl: Kosten van het evenement inclusief valutateken

en: The event could not be deleted
nl: Het evenement kan niet verwijderd worden

en: The event could not be updated
nl: Het evenement kan niet worden geüpdatet

en: The event creation date in UTC time
nl: De aanmaakdatum van het evenement in de UTC-tijd

en: The event creation date in the site time zone
nl: De aanmaakdatum van het evenement in de tijdzone van de site

en: The event data to create.
nl: De evenement data om te maken.

en: The event data to update.
nl: De evenement data om te updaten.

en: The event description
nl: Beschrijving evenement

en: The event does not have a venue assigned
nl: Er is geen locatie toegewezen aan het evenement

en: The event does not have an organizer assigned
nl: Er is geen organisator toegewezen aan het evenement

en: The event does not support trashing. Set force=true to delete
nl: Het evenement ondersteunt geen weggooien. Force=true instellen om te verwijderen

en: The event end date and time
nl: De evenement eind datum en tijd

en: The event end date in UTC time
nl: Einddatum van het evenement in UTC-tijd

en: The event end date in the event or site time zone
nl: De einddatum van het evenement in de tijdzone van de site of van het evenement

en: The event excerpt
nl: Samenvatting evenement

en: The event featured image ID or URL
nl: Uitgelichte afbeelding ID of URL van het evenement

en: The event featured image details if set
nl: Details van de uitgelichte afbeelding indien ingesteld

en: The event has already been trashed
nl: Het evenement is al weggegooid

en: The event is already trashed
nl: Het evenement is al verwijderd

en: The event last modification date in UTC time
nl: Laatste wijzigingsdatum van het evenement in UTC-tijd

en: The event last modification date in the site time zone
nl: De laatste wijzigingsdatum van het evenement in de tijdzone van de site

en: The event long description
nl: De lange beschrijving van het evenement

en: The event name
nl: De naam van het evenement

en: The event organizer IDs or data
nl: De ID's of gegevens van de organisator van de afspraak

en: The event organizers
nl: De organisatoren van het evenement

en: The event password
nl: Het evenement wachtwoord

en: The event post ID is missing or does not exist.
nl: Het ID van het bericht van het evenement ontbreekt of bestaat niet.

en: The event post ID is missing.
nl: Het evenement bericht ID ontbreekt.

en: The event post status
nl: Bericht over de status van het evenement

en: The event publication date
nl: Publicatiedatum evenement

en: The event publication date (UTC time zone)
nl: De publicatiedatum van het evenement (UTC-tijdzone)

en: The event short description
nl: Korte beschrijving van het evenement

en: The event slug
nl: De evenement slug

en: The event start date and time
nl: De begindatum en -tijd van het evenement

en: The event start date in UTC time
nl: Begindatum van het evenement in UTC-tijd

en: The event start date in the event or site time zone
nl: De begindatum van het evenement in de tijdzone van de site of van het evenement

en: The event status
nl: De evenement status

en: The event tag ID or name
nl: Tag ID of naam van het evenement

en: The event tag description
nl: De evenement tag beschrijving

en: The event tag name
nl: De evenement tag naam

en: The event tag slug
nl: De evenemententag slug

en: The event tag term ID is missing or does not exist.
nl: Het evenement tag term ID mist of bestaat niet.

en: The event tag term ID is missing.
nl: De evenement tag term ID is niet ingevuld.

en: The event tag with the specified term ID could not be deleted.
nl: Het evenement tag met de opgegeven ID kan niet worden verwijderd.

en: The event tag with the specified term ID has been deleted already.
nl: De evenement tag met het opgegeven ID is al verwijderd.

en: The event tags
nl: Evenement tags

en: The event time zone
nl: Tijdzone evenement

en: The event time zone string
nl: De afkorting van de tijdzone string van het evenement

en: The event title
nl: Titel evenement

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Date and Time
nl: Datum en tijd van het evenement

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Title
nl: Titel evenement

en: The event venue
nl: Evenementenlocatie

en: The event venue IDs or data
nl: De ID's of gegevens van de evenementenlocatie

en: The event website URL
nl: De URL van de site van het evenement

en: The event with the specified ID could not be deleted.
nl: Het evenement met het opgegeven ID kan niet worden verwijderd.

en: The event with the specified ID has been deleted already.
nl: Het evenement met het opgegeven ID is al verwijderd.

en: The event with the specified ID is not accessible.
nl: Het evenement met de opgegeven ID is niet te benaderen.

[ctx: The events bar text color setting label.]
en: Text Color
nl: Tekstkleur

en: The excerpt for the entity.
nl: De samenvatting voor de entiteit.

en: The file provided could not be opened. Please confirm that it is a properly formatted .ics file.
nl: Het bestand kan niet worden geopend. Controleer of het een geldig .ics bestand is.

en: The following %1$s have been migrated with no adjustments:
nl: De volgende %1$s zijn zonder aanpassingen gemigreerd:

en: The following %1$s will be migrated with no adjustments:
nl: De volgende %1$s worden zonder aanpassingen gemigreerd:

en: The following fields are required for a successful import:
nl: De volgende velden zijn vereist voor een succesvolle import:

en: The following preview does not necessarily contain all of the data from your CSV file. The data displayed below is meant as a guide to help you map your CSV file's columns to the appropriate Event fields.
nl: Het volgende voorbeeld geeft niet per se alle gegevens weer die in je CSV bestand staat. De gegevens hieronder is bedoeld als een richtlijn om je te helpen de kolommen in het CSV bestand te koppelen aan de juiste evenement velden.

en: The following three fields accept the date format options available to the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.
nl: De volgende drie velden accepteren de datum format opties die beschikbaar zijn voor de PHP %1$s functie. <a href="%2$s" target="_blank">Ontdek hier hoe je je eigen datum format maakt</a>.

[ctx: The font size selector setting label.]
en: By Scale
nl: Op schaal

en: The format for the entity.
nl: Het format voor de entiteit.

en: The function needs to be passed an $event or used in the loop.
nl: De functie moet doorgegeven worden aan een $event of gebruikt worden in een lus.

en: The globally unique identifier for the entity.
nl: De globale unieke identifier voor de entiteit.

[ctx: The grid background color setting description.]
en: Preview display when hovering on an event title
nl: Voorbeeldweergave bij het hoveren over een evenement titel

[ctx: The grid background color setting label.]
en: Grid Background
nl: Rasterachtergrond

[ctx: The grid hover color setting description.]
en: Bottom border highlight when hovering on a day
nl: Markering onderrand bij het hoveren op een dag

[ctx: The grid lines color setting label.]
en: Grid Lines Color
nl: Kleur rasterlijnen

en: The hash of the next expected batch, as previously provided by the client
nl: De hash van de volgende verwachte batch, zoals eerder verstrekt door de klant

[ctx: The header for the calendar grid color control section.]
en: Adjust Grid Colors
nl: Rasterkleuren aanpassen

[ctx: The header for the color control section.]
en: Adjust Appearance
nl: Weergave aanpassen

[ctx: The header for the font color control section.]
en: Set Font Colors
nl: Lettertype kleuren instellen

[ctx: The header string for the Elementor event organizer widget email section.]
en: Email:
nl: E-mail:

[ctx: The header string for the Elementor event organizer widget phone section.]
en: Phone:
nl: Telefoon:

[ctx: The header string for the Elementor event organizer widget website section.]
en: Website:
nl: Site:

[ctx: The header string for the Elementor event venue widget address section.]
en: Address:
nl: Adres:

[ctx: The header string for the Elementor event venue widget phone section.]
en: Phone:
nl: Telefoon:

[ctx: The header string for the Elementor event venue widget website section.]
en: Website:
nl: Site:

[ctx: The header text for the event cost widget]
en: Cost:
nl: Kosten:

[ctx: The header text for the event date and time widget]
en: Date & Time:
nl: Datum & tijd:

en: The image WordPress post ID
nl: De afbeelding van het WordPress bericht ID

en: The image associated with your event could not be attached to the event.
nl: De afbeelding die bij je evenement hoort kan niet worden gekoppeld aan het evenement.

en: The image associated with your event could not be imported.
nl: De afbeelding die is gekoppeld aan je evenement konden niet worden geïmporteerd.

en: The image associated with your event is not accessible with your API key.
nl: De afbeelding die is gekoppeld aan je evenement is niet toegankelijk met je API-sleutel.

en: The image file extension
nl: Bestandsextensie

en: The image height in pixels in the specified size
nl: De hoogte van de afbeelding in pixels in de opgegeven grootte

en: The image mime-type
nl: Mime-type van de afbeelding

en: The image natural height in pixels
nl: De natuurlijke hoogte van de afbeelding in pixels

en: The image natural width in pixels
nl: De natuurlijke breedte van de afbeelding in pixels

en: The image width in pixels in the specified size
nl: De breedte van de afbeelding in pixels in de opgegeven grootte

en: The import being fetched is not queued up for importing. Please try the import again.
nl: De import die wordt opgehaald, staat niet in de wachtrij voor import. Probeer de import opnieuw.

en: The import failed for an unknown reason. Please try again. If the problem persists, please contact support.
nl: Het importeren is om onbekende redenen mislukt. Probeer het opnieuw. Als het probleem blijft bestaan, neem dan contact op met ondersteuning.

en: The import is in progress.
nl: De import wordt uitgevoerd.

en: The import record is missing the origin.
nl: Het import-record bevat geen oorsprong.

en: The import unique ID as provided by Event Aggregator service
nl: Het unieke import ID zoals geleverd door de dienst Event Aggregator

en: The import will be starting soon.
nl: De import begint zometeen.

[ctx: The label for the QR code size setting.]
en: QR Code Size:
nl: QR code grootte:

[ctx: The label for the amount of events to show in the List Widget.]
en: Show:
nl: Tonen:

[ctx: The label for the field of the title of the List Widget.]
en: Title:
nl: Titel:

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the List Widget.]
en: Generate JSON-LD data
nl: Genereer JSON-LD gegevens

[ctx: The label for the option to hide the List Widget if no upcoming events.]
en: Hide this widget if there are no upcoming events.
nl: Verberg deze widget als er geen aankomende evenementen zijn.

[ctx: The label for the option to only show featured events in the List Widget]
en: Limit to featured events only
nl: Beperk alleen tot uitgelichte evenementen

[ctx: The label for the redirection behavior setting.]
en: Redirection Behavior:
nl: Omleidingsgedrag:

[ctx: The label for the specific event ID setting.]
en: Event ID:
nl: Evenement ID:

[ctx: The label for the widget title setting.]
en: Title:
nl: Titel:

[ctx: The label of the event status select.]
en: Set status:
nl: Stel status in:

[ctx: The label of the users dropdown for an integration.]
en: Users
nl: Gebruikers

[ctx: The label/header text for the event categories widget]
en: Categories:
nl: Categorieën:

en: The last time this event was imported and/or updated via import.
nl: De laatste keer dat dit evenement werd geïmporteerd en/of geüpdatet via een import.

[ctx: The legend for the Zapier endpoint dashboard.]
en: Endpoint Dashboard
nl: Endpoint dashboard

[ctx: The legend for the integration endpoint dashboard.]
en: Endpoint Dashboard
nl: Endpoint dashboard

[ctx: The link color setting label.]
en: Link Color
nl: Link kleur

en: The link to the image in the specified size on the site
nl: De link naar de afbeelding in de opgegeven grootte op de site

en: The location of the parameter.
nl: De locatie van de parameter.

[ctx: The main header string for the Elementor event venue widget.]
en: Venue | Venues
nl[0]: Locatie
nl[1]: Locaties

en: The map does not have valid coordinates nor a valid address
nl: De kaart heeft geen geldige coördinaten noch een geldig adres

en: The maximum heading level must be 6 or less
nl: Het maximale kopteksten niveau moet 6 of minder zijn

[ctx: The message shown when the event status widget is empty.]
en: The Event Status widget only shows content if the chosen event has passed, been canceled, or postponed.
nl: De widget evenement status toont alleen inhoud als het gekozen evenement geslaagd, geannuleerd of uitgesteld is.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to clear a endpoint queue.]
en: Are you sure you want to clear this Endpoint queue? This operation cannot be undone.
nl: Weet je zeker dat je deze endpoint wachtrij wilt wissen? Deze bewerking kan niet ongedaan worden gemaakt.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to delete a Power Automate connection.]
en: Are you sure you want to delete this Power Automate connection? This operation cannot be undone. Existing Power Automate connections using this connection will no longer work.
nl: Weet je zeker dat je deze verbinding met power automatisering wilt verwijderen? Deze operatie kan niet ongedaan worden gemaakt. Bestaande power automatisering verbindingen die deze verbinding gebruiken zullen niet meer werken.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to disable a queue endpoint.]
en: Are you sure you want to disable this Endpoint? This action will clear the queue and the last access. This operation cannot be undone.
nl: Weet je zeker dat je dit endpoint wilt uitschakelen? Deze actie wist de wachtrij en de laatste toegang. Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to disable an authorize endpoint.]
en: Are you sure you want to disable this Endpoint? This action will prevent this integration from being able to create an access token.
nl: Weet je zeker dat je dit endpoint wilt uitschakelen? Deze actie voorkomt dat deze integratie een toegangstoken kan aanmaken.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to enable an endpoint.]
en: Are you sure you want to enable this Endpoint?
nl: Weet je zeker dat je dit endpoint wilt inschakelen?

[ctx: The message to display to confirm a user would like to revoke a Zapier API Key pair.]
en: Are you sure you want to revoke this Zapier API Key pair? This operation cannot be undone. Existing Zapier connections tied to this API Key will no longer work.
nl: Weet je zeker dat je dit Zapier API-sleutel paar wilt intrekken? Deze operatie kan niet ongedaan worden gemaakt. Bestaande Zapier verbindingen die aan deze API-sleutel zijn gekoppeld zullen niet meer werken.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to revoke a Zapier connection.]
en: Are you sure you want to revoke this Zapier connection? This operation cannot be undone. Existing Zapier connections tied will no longer work.
nl: Weet je zeker dat je deze Zapier verbinding wilt intrekken? Deze operatie kan niet ongedaan worden gemaakt. Bestaande verbindingen die aan Zapier zijn gekoppeld zullen niet meer werken.

en: The migration preview is done and ready for your review. No changes have been made to your events, but this report shows what adjustments will be made during the migration to the new system. If you have any questions, please %1$sreach out to our support team%2$s.
nl: Het migratie voorbeeld is gedaan en klaar voor je beoordeling. Er zijn geen wijzigingen aangebracht in je evenementen, maar dit rapport laat zien welke aanpassingen er tijdens de migratie naar het nieuwe systeem worden gedaan. Als je vragen hebt, neem dan %1$srijk uit naar ons ondersteuning team%2$s.

[ctx: The multiday event bar color setting description.]
en: For all-day and multi-day events
nl: Voor de hele dag en meerdaagse evenementen

[ctx: The multiday event bar color setting label.]
en: Event Span
nl: Evenement span

[ctx: The name of the List Widget.]
en: Events List
nl: Evenementenlijst

[ctx: The name of the QR Code Widget.]
en: Events QR Code
nl: Evenementen QR code

en: The name of the contact.
nl: De naam van het contact.

en: The name of the parameter.
nl: De naam van de parameter.

en: The names of the organizers of the event
nl: De namen van de organisatoren van het evenement

en: The new status message for the user, not localized.
nl: Het nieuwe statusbericht voor de gebruiker, niet gelokaliseerd.

en: The new status message slug, to allow for localized messages.
nl: De nieuwe statusbericht slug, om gelokaliseerde berichten toe te staan.

en: The new status of the import.
nl: De nieuwe status van de import.

en: The next import is scheduled for %1$s.
nl: De volgende import is gepland voor %1$s.

en: The number of event categories to return on each page
nl: Het aantal evenementencategorieën dat op elke pagina moet worden weergegeven

en: The number of event tags to return on each page
nl: Het aantal evenemententags dat op elke pagina moet worden weergegeven

en: The number of events available in the preview may be limited by your %1$sImport Settings.%2$s
nl: Het aantal evenementen dat beschikbaar is in het voorbeeld kan beperkt worden door je %1$simport instellingen.%2$s

en: The number of events per page on the List View. Does not affect other views.
nl: Het aantal evenementen per pagina in de lijst weergave. Dit heeft geen invloed op andere weergaves.

en: The number of events to return on each page
nl: Aantal evenementen per pagina

en: The number of organizers to return on each page
nl: Het aantal organisatoren dat op elke pagina moet worden weergegeven

en: The number of posts associated with the term
nl: Het aantal berichten dat met de term geassocieerd wordt

en: The number of venues to return on each page
nl: Het aantal locaties dat op elke pagina getoond wordt

en: The online course platform created by e-learning experts.
nl: Het online cursusplatform gemaakt door e-learning experts.

en: The organizer ID used to globally identify in Event Aggregator
nl: Organisator ID gebruikt voor universele identificatie in Event Aggregator

en: The organizer WordPress post ID
nl: WordPress bericht ID van de organisator

en: The organizer author ID
nl: Auteur ID van de organisator

en: The organizer author WordPress post ID
nl: De organisator auteur WordPress post-ID

en: The organizer could not be created from the provided data
nl: De organisator kan niet worden gemaakt met de opgegeven data

en: The organizer could not be deleted
nl: De organisator kan niet worden verwijderd

en: The organizer could not be updated
nl: De organisator kan niet worden geüpdatet

en: The organizer creation date in UTC time
nl: De aanmaakdatum van de organisator in UTC-tijd

en: The organizer creation date in the site time zone
nl: De aanmaakdatum van de organisator in de tijdzone van de site

en: The organizer data to create.
nl: De organizer gegevens te maken.

en: The organizer data to update.
nl: De te updaten gegevens van de organisator.

en: The organizer description
nl: Beschrijving van de organisator

en: The organizer does not support trashing. Set force=true to delete
nl: De organizer ondersteunt het verwijderen niet. Force=true instellen om te verwijderen

en: The organizer e-mail address
nl: E-mailadres van de organisator

en: The organizer email address
nl: Het e-mailadres van organisator

en: The organizer featured image ID or URL
nl: Uitgelichte afbeelding ID of URL van de organisator

en: The organizer has already been trashed
nl: De organisator is al weggegooid

en: The organizer is already trashed
nl: De organisator is reeds verwijderd

en: The organizer last modification date in UTC time
nl: Laatste wijzigingsdatum van de organisator in UTC-tijd

en: The organizer last modification date in the site time zone
nl: De laatste wijzigingsdatum van de organisator in de tijdzone van de site

en: The organizer long description
nl: De lange beschrijving van de organisator

en: The organizer name
nl: De naam van de organisator

en: The organizer phone number
nl: Het telefoonnummer van de organisator

en: The organizer post ID is missing or does not exist.
nl: De ID van de organisator is niet aanwezig of bestaat niet.

en: The organizer post ID is missing.
nl: Het bericht ID van de organisator is niet aanwezig.

en: The organizer post status
nl: De status van de organisator

en: The organizer publication date
nl: Publicatiedatum van de organisator

en: The organizer publication date (UTC time zone)
nl: Publicatiedatum van de organisator (in UTC tijdzone)

en: The organizer short description
nl: De korte beschrijving van de organisator

en: The organizer slug
nl: De organisator slug

en: The organizer status
nl: De organisator status

en: The organizer website
nl: Site van de organisator

en: The organizer with the specified ID could not be deleted.
nl: De organisator met de opgegeven ID kan niet worden verwijderd.

en: The organizer with the specified ID has been deleted already.
nl: De organisator met de opgegeven ID is al verwijderd.

en: The organizer with the specified ID is not accessible.
nl: De organisator met de opgegeven ID is niet te benaderen.

en: The organizer's email address
nl: E-mailadres van de organisator

en: The organizer's phone number
nl: Telefoonnummer van de organisator

en: The organizer's website
nl: De site van de organisator

en: The organizers of the event
nl: De organisatoren van het evenement

en: The parameter `{%1$s}` does not match the pattern `%2$s`.
nl: De parameter `%1$s}` komt niet overeen met het patroon `%2$s`.

en: The parameter `{%1$s}` is not a number.
nl: De parameter `{%1$s}` is geen getal.

en: The parameter `{%1$s}` is not a positive integer.
nl: De parameter `{%1$s}` is geen positief geheel getal.

en: The parameter `{%1$s}` is not a string.
nl: De parameter `{%1$s}` is geen string.

en: The parameter `{%1$s}` is not a valid IP address.
nl: De parameter `{%1$s}` is geen geldig IP adres.

en: The parameter `{%1$s}` is not a valid URL.
nl: De parameter `{%1$s}` is geen geldige URL.

en: The parameter `{%1$s}` is not a valid UUID. It should be a string like `123e4567-e89b-12d3-a456-426614174000`.
nl: De parameter `%1$s}` is geen geldige UUID. Het moet een string zijn zoals `123e4567-e89b-12d3-a456-426614174000`.

en: The parameter `{%1$s}` is not a valid email address.
nl: De parameter `{%1$s}` is geen geldig e-mailadres.

en: The parameter `{%1$s}` is not a valid hex color. It should be a string like `#000000` or `#000`.
nl: De parameter `%1$s}` is geen geldige hexadecimale kleur. Het moet een string zijn zoals `#000000` of `#000`.

en: The parameter `{%1$s}` is not an integer.
nl: De parameter `{%1$s}` is geen geheel getal.

en: The parameters of the GET method.
nl: De parameters van de GET methode.

en: The percentage of import completed.
nl: Het percentage van de import afgerond.

[ctx: The placeholder for the Power Automate API Key name.]
en: Enter an API Key description
nl: Voer een beschrijving van de API-sleutel in

[ctx: The placeholder for the Zapier API Key name.]
en: Enter an API Key description
nl: Voer een beschrijving van de API-sleutel in

[ctx: The placeholder for the dropdown to select a user.]
en: Select a User
nl: Een gebruiker selecteren

[ctx: The placeholder for the event status select.]
en: Select an Event Status
nl: Selecteer een evenement status

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. Creating a scheduled import would generate duplicate events on each import. Instead, please use a One-Time import or contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
nl: Voor sommige evenementen in de aangevraagde bron ontbreekt het UID attribuut dat is vereist door de iCalendar specificatie. Als je een geplande import maakt, genereer je bij elke import dubbele evenementen. Gebruik in plaats daarvan een eenmalige import of neem contact op met de bronprovider om het UID probleem op te lossen; Door ze aan %s te koppelen, kunnen ze het UID probleem van hun feed sneller oplossen.

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. One-Time and ICS File imports are allowed but successive imports will create duplicated events on your site. Please contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
nl: Voor sommige evenementen in de aangevraagde bron ontbreekt het UID attribuut dat is vereist door de iCalendar specificatie. Importeren in één keer en ICS bestanden is toegestaan, maar opeenvolgende importen zullen dubbele evenementen op je site creëren. Neem contact op met de bron provider om het UID-probleem op te lossen; Door ze aan %s te koppelen, kunnen ze het UID-probleem van hun feed sneller oplossen.

en: The plugin doesn't work.
nl: De plugin werkt niet.

en: The plugins you need at one discounted price
nl: De plugins die je nodig hebt voor één lage prijs

en: The position of the currency symbol in the cost string
nl: De positie van het valutateken in de string van de kosten

en: The preview is taking longer than expected. Please try again in a moment.
nl: Het voorbeeld duurt langer dan verwacht. Probeer het later opnieuw.

en: The property is invalid.
nl: De eigenschap is ongeldig.

en: The property is required but missing.
nl: De eigenschap is vereist maar ontbreekt.

en: The provided linked post ID is not valid
nl: Het opgegeven gelinkte bericht ID is niet geldig

en: The records you were attempting to import were still not available when this queue was processed. Please try again.
nl: De records die je probeerde te importeren waren nog niet beschikbaar toen deze wachtrij werd verwerkt. Probeer het opnieuw.

en: The request body for the event endpoint
nl: De aanvraag body voor het endpoint van de gebeurtenis

en: The request body for the organizer endpoint
nl: De aanvraag body voor het organisator endpoint

en: The request body for the venue endpoint
nl: De aanvraag body voor de endpoint locatie

en: The request was sent insecurely.
nl: Het verzoek was onbeveiligd verstuurd.

en: The request wasn't sent from this tab.
nl: Het verzoek was niet verstuurd van deze tab.

en: The requested URL does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
nl: De gevraagde URL levert geen aanstaande en gepubliceerde evenementen op die aan de zoekcriteria voldoen.

en: The requested event archive page does not exist
nl: De opgevraagde archiefpagina voor evenementen bestaat niet

en: The requested event is not accessible
nl: Het opgevraagde evenement is niet toegankelijk

en: The requested event is not accessible without a password
nl: Het gevraagde evenement is niet toegankelijk zonder wachtwoord

en: The requested event term archive page does not exist
nl: De gevraagde evenement term archiefpagina bestaat niet

en: The requested event was not found
nl: De gevraagde gebeurtenis is niet gevonden

en: The requested organizer archive page does not exist
nl: De gevraagde archiefpagina van de organisator bestaat niet

en: The requested organizer is not accessible
nl: De gevraagde organisator is niet toegankelijk

en: The requested organizer was not found
nl: De gevraagde organizer is niet gevonden

en: The requested page was not found
nl: De aanvraagde pagina kon niet gevonden worden

en: The requested page was not found.
nl: De opgevraagde pagina kan niet gevonden worden.

en: The requested post ID does not exist or is not an event
nl: Bericht met opgegeven ID bestaat niet of is geen evenement

en: The requested post ID does not exist or is not an organizer
nl: Bericht met opgegeven ID bestaat niet of is geen organisator

en: The requested post ID does not exist or is not an venue
nl: Bericht met opgegeven ID bestaat niet of is geen locatie

en: The requested source does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
nl: De gevraagde URL levert geen aanstaande en gepubliceerde evenementen op die aan de zoekcriteria voldoen.

en: The requested venue archive page does not exist
nl: De gevraagde archiefpagina van de locatie bestaat niet

en: The requested venue is not accessible
nl: De gevraagde locatie is niet toegankelijk

en: The requested venue was not found
nl: De gevraagde locatie is niet gevonden

en: The response for the GET method.
nl: De reactie voor de GET methode.

en: The response from the Event Aggregator server was badly formed and could not be understood. Please try again.
nl: De reactie van de event aggregator server was slecht gevormd en kon niet worden begrepen. Probeer het opnieuw.

en: The responses of the GET method.
nl: De reacties van de GET methode.

en: The schedule details of the event
nl: De details van de planning van het evenement

en: The schedule details of the event in HTML
nl: De details van het schema van het evenement in HTML

en: The schema of the content.
nl: Het schema van de inhoud.

en: The schema of the parameter.
nl: Het schema van de parameter.

[ctx: The screen reader text of the label for the Power Automate API Key last access.]
en: The last access for the Power Automate API Key.
nl: De laatste toegang voor de Power Automate API-sleutel.

[ctx: The screen reader text of the label for the Power Automate API Key name.]
en: Enter an API Key description.
nl: Voer een beschrijving van de API-sleutel in.

[ctx: The screen reader text of the label for the Power Automate API Key name.]
en: The name for the Power Automate API Key.
nl: De naam voor de Power Automate API-sleutel.

[ctx: The screen reader text of the label for the Power Automate API Key permissions.]
en: The permissions for the Power Automate API Key.
nl: De rechten voor de Power Automate API-sleutel.

[ctx: The screen reader text of the label for the Power Automate API Key user.]
en: The user for the Power Automate API Key.
nl: De gebruiker voor de Power Automate API-sleutel.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier API Key last access.]
en: The last access for the Zapier API Key.
nl: De laatste toegang voor de Zapier API-sleutel.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier API Key name.]
en: Enter an API Key description.
nl: Voer een beschrijving van de API-sleutel in.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier API Key name.]
en: The name for the Zapier API Key.
nl: De naam voor de Zapier API-sleutel.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier API Key permissions.]
en: The permissions for the Zapier API Key.
nl: De rechten voor de Zapier API-sleutel.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier API Key user.]
en: The user for the Zapier API Key.
nl: De gebruiker voor de Zapier API-sleutel.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint last access when disabled.]
en: The last access is disabled as this endpoint is disabled.
nl: De laatste toegang is uitgeschakeld omdat dit endpoint is uitgeschakeld.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint last access.]
en: The last access for the Zapier endpoint.
nl: De laatste toegang voor het Zapier endpoint.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint name.]
en: The name for the Zapier endpoint.
nl: De naam voor het Zapier endpoint.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint queue when disabled.]
en: The Queue is disabled for this Zapier endpoint.
nl: De wachtrij is uitgeschakeld voor dit Zapier endpoint.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint queue.]
en: The Queue for the Zapier endpoint.
nl: De wachtrij voor het Zapier endpoint.

[ctx: The screen reader text of the label for the integration endpoint Dashboard endpoint last access when disabled.]
en: The last access is disabled as this endpoint is disabled.
nl: De laatste toegang is uitgeschakeld omdat dit endpoint is uitgeschakeld.

[ctx: The screen reader text of the label for the integration endpoint Dashboard endpoint last access.]
en: The last access for the integration endpoint.
nl: De laatste toegang voor het endpoint van de integratie.

[ctx: The screen reader text of the label for the integration endpoint Dashboard endpoint name.]
en: The name for the integration endpoint.
nl: De naam voor het endpoint van de integratie.

[ctx: The screen reader text of the label for the integration endpoint Dashboard endpoint queue when disabled.]
en: The Queue is disabled for this endpoint.
nl: De wachtrij is uitgeschakeld voor dit endpoint.

[ctx: The screen reader text of the label for the integration endpoint Dashboard endpoint queue.]
en: The Queue for the integration endpoint.
nl: De wachtrij voor het endpoint van de integratie.

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
nl: Het geselecteerde logbestand is leeg of is nog niet aangemaakt.

en: The server URL.
nl: De URL van de server.

en: The server is not currently responding
nl: De server reageert niet

en: The server is responding with an error:
nl: De server reageert met een fout:

en: The service has disabled oAuth. Some types of events may not import.
nl: De dienst heeft oAuth uitgeschakeld. Sommige type evenementen worden mogelijk niet geïmporteerd.

en: The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the two style sheet options or pick a page template from your theme (not available on block themes).
nl: De onderstaande instellingen controleren hoe je kalender eruit ziet. Als het er niet goed uitziet wissel dan tussen de twee stylesheet opties of kies een pagina template van je thema (nog niet beschikbaar in blokthema's).

en: The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the two style sheet options or pick a page template from your theme (not available on block themes). Check out our customization guide for instructions on template modifications.
nl: De instellingen hieronder regelen de weergave van je kalender. Als het er niet goed uitziet, probeer dan te wisselen tussen de twee stijl bladopties of kies een pagina template uit je thema (niet beschikbaar op blok thema's). Bekijk onze aanpassing gids voor instructies over het aanpassen van templates.

en: The start date of the event
nl: De begindatum van het evenement

en: The start date of the event in UTC
nl: De begindatum van het evenement in UTC

en: The taxonomy the term belongs to
nl: De taxonomie waartoe de term behoort

en: The term description
nl: Beschrijving van de term

en: The term name
nl: De term naam

en: The term parent term if any
nl: Bovenliggende term van deze term (indien aanwezig)

en: The term slug
nl: De term slug

en: The terms assigned to the entity in the post_tag taxonomy
nl: De termen die zijn toegewezen aan de entiteit in de bericht_tag taxonomie

en: The terms assigned to the entity in the tribe_events_cat taxonomy
nl: De termen die zijn toegewezen aan de entiteit in de taxonomie tribe_events_cat

[ctx: The text label for the Day View.]
en: Day
nl: Dag

[ctx: The text label for the List View.]
en: List
nl: Lijst

[ctx: The text label for the Month View.]
en: Month
nl: Maand

[ctx: The text used for the link to the event archive in the admin post tag list.]
en: %s View
nl: %s bekijk

en: The theme file to use to display the entity.
nl: Het themabestand dat moet worden gebruikt om de entiteit weer te geven.

en: The timezone of the date
nl: De tijdzone van de datum

en: The timezone of the event
nl: De tijdzone van de gebeurtenis

en: The timezone type
nl: De tijdzone

[ctx: The title (hover text) for the premium view indicator.]
en: Get Events Calendar Pro to use the %1$s View.
nl: Verkrijg Events Calendar Pro om de %1$s weergave te gebruiken.

en: The toggles below let you control the visibility of message banners related to:
nl: Met de toggles hieronder kun je de zichtbaarheid van berichten banners met betrekking tot regelen:

en: The total number of events matching the request.
nl: Het totale aantal gebeurtenissen dat overeenkomt met de aanvraag.

en: The total number of organizers matching the request.
nl: Het totale aantal organisatoren dat overeenkomt met de aanvraag.

en: The total number of pages for the request.
nl: Het totale aantal pagina's voor de aanvraag.

en: The total number of venues matching the request.
nl: Het totale aantal locaties dat overeenkomt met de aanvraag.

en: The type of the content.
nl: Het type van de inhoud.

en: The user is not authorized to create event categories
nl: De gebruiker is niet geautoriseerd om evenementencategorieën te maken

en: The user is not authorized to create event tags
nl: De gebruiker is niet bevoegd om evenemententags te maken

en: The user is not authorized to create events
nl: De gebruiker is niet gemachtigd om evenementen te maken

en: The user is not authorized to create organizers
nl: De gebruiker is niet geautoriseerd om organisatoren aan te maken

en: The user is not authorized to create venues
nl: De gebruiker is niet gemachtigd om locaties te maken

en: The value corresponds to the width and height of the QR code image in pixels.
nl: De waarde komt overeen met de breedte en hoogte van de QR code afbeelding in pixels.

en: The venue ID used to globally identify in Event Aggregator
nl: Locatie ID gebruikt voor universele identificatie in Event Aggregator

en: The venue WordPress post ID
nl: WordPress bericht ID van de locatie

en: The venue ZIP code
nl: Postcode van de locatie

en: The venue address
nl: Het adres van de locatie

en: The venue author ID
nl: De locatie gebruiker ID

en: The venue author WordPress post ID
nl: Het WordPress bericht ID van de locatie auteur

en: The venue city
nl: Stad van de locatie

en: The venue could not be created from the provided data
nl: De locatie kan niet gemaakt worden met de opgegeven data

en: The venue could not be deleted
nl: De locatie kan niet verwijderd worden

en: The venue could not be updated
nl: De locatie kan niet worden geüpdatet

en: The venue country
nl: Het land van de locatie

en: The venue creation date in UTC time
nl: De aanmaakdatum van de locatie in UTC-tijd

en: The venue creation date in the site time zone
nl: De aanmaakdatum van de locatie in de tijdzone van de site

en: The venue data to create.
nl: De locatiegegevens om te maken.

en: The venue data to update.
nl: De locatiegegevens om te updaten.

en: The venue description
nl: Beschrijving van de locatie

en: The venue directions link
nl: De locatie routebeschrijving link

en: The venue does not support trashing. Set force=true to delete
nl: De locatie ondersteunt geen verwijderen. Force=true instellen om te verwijderen

en: The venue geo latitude
nl: De geografische breedtegraad van de locatie

en: The venue geo longitude
nl: De geografische lengtegraad van de locatie

en: The venue has already been trashed
nl: De locatie is al naar de prullenbak verplaatst

en: The venue is already trashed
nl: De locatie is al naar de prullenbak verplaatst

en: The venue last modification date in UTC time
nl: Laatste wijzigingsdatum van de locatie in UTC-tijd

en: The venue last modification date in the site time zone
nl: De laatste wijzigingsdatum van de locatie in de tijdzone van de site

en: The venue long description
nl: Lange beschrijving van de locatie

en: The venue name
nl: De naam van de locatie

en: The venue phone number
nl: Het telefoonnummer van de locatie

en: The venue post ID is missing or does not exist.
nl: Het bericht ID van de locatie mist of bestaat niet.

en: The venue post ID is missing.
nl: Het bericht ID van de locatie mist.

en: The venue post status
nl: De locatie bericht status

en: The venue province
nl: Provincie van de locatie

en: The venue publication date
nl: De locatie publicatie datum

en: The venue publication date (UTC time zone)
nl: De locatie publicatie datum (UTC tijdzone)

en: The venue short description
nl: De korte beschrijving van de locatie

en: The venue slug
nl: De locatie slug

en: The venue state
nl: Staat van de locatie

en: The venue state and province
nl: De locatie staat en provincie

en: The venue state or province
nl: Staat of provincie van de locatie

en: The venue state/province
nl: De locatie staat/provincie

en: The venue status
nl: De locatie status

en: The venue website
nl: De site van de locatie

en: The venue website URL
nl: De URL van de site van de locatie

en: The venue with the specified ID could not be deleted.
nl: De locatie met het specifieke ID kan niet worden verwijderd.

en: The venue with the specified ID has been deleted already.
nl: De locatie met het specifieke ID is al verwijderd.

en: The venue with the specified ID is not accessible.
nl: De locatie met de opgegeven ID is niet te benaderen.

en: The venue zip code
nl: De berichtcode van de locatie

en: The venues of the event
nl: De locaties van het evenement

en: Themer's Guide
nl: Themer's gids

en: There are a few %s to resolve and prevent 404 errors.
nl: Er zijn een paar %s om 404 fouten op te lossen en te voorkomen.

en: There are no fields set up for this tab yet.
nl: Er zijn nog geen velden voor deze tab.

en: There are no notifications
nl: Er zijn geen meldingen

en: There is a new version of %1$s available. %2$s
nl: Er is een nieuwe versie van %1$s beschikbaar. %2$s

en: There is a solution for every problem
nl: Er is een oplossing voor ieder probleem

en: There is an JSON error with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
nl: Er is een JSON-fout met de Event Aggregator-server. Probeer je import later opnieuw.

en: There is an update available for %1$s but your license has expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your license.%3$s | Updates are available for %1$s but your license keys have expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your licenses.%3$s
nl[0]: Er is een update beschikbaar voor %1$s, maar je licentie is verlopen. %2$sBezoek de Events Calendar site om je licentie te vernieuwen.%3$s
nl[1]: Er zijn updates beschikbaar voor %1$s maar je licentiesleutels zijn verlopen. %2$sBezoek de Events Calendar site om je licenties te vernieuwen.%3$s

en: There is an update for %1$s. %2$sRenew your license%3$s to get access to bug fixes, security updates, and new features.
nl: Er is een update voor %1$s. %2$sVernieuw je licentie%3$s om toegang te krijgen tot bugfixes, beveiligingsupdates en nieuwe functies.

en: There is an update for %1$s. You'll need to %2$scheck your license%3$s to have access to updates, downloads, and support.
nl: Er is een update voor %1$s. Je moet %2$sje licentie checken%3$s om toegang te hebben tot updates, downloads en ondersteuning.

en: There may be an issue with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
nl: Er is misschien een probleem met de server van de Event Aggregator. Probeer je import later opnieuw.

en: There was a problem processing your import. Please try again.
nl: Er is een probleem opgetreden bij het verwerken van je betaling. Probeer het opnieuw.

en: There was an error building the record queue:
nl: Er is een fout opgetreden bij het samenstellen van de record wachtrij:

en: There was an error fetching the results from your import:
nl: Er is een fout opgetreden bij het ophalen van de resultaten van je import:

en: There were no Legacy Events to be Migrated, you are ready to rock!
nl: Er waren geen verouderde evenementen om te migreren, je bent er helemaal klaar voor!

en: There were no results found for %s.
nl: Er zijn geen resultaten gevonden voor %s.

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong> this month.
nl: Er zijn geen resultaten voor <strong>"%1$s"</strong> gevonden deze maand.

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong>.
nl: Er zijn geen resultaten voor <strong>"%1$s"</strong> gevonden.

en: There were no results found for this view.
nl: Er zijn geen resultaten gevonden voor deze weergave.

en: There were no results found for this view. %1$s
nl: Er zijn geen resultaten gevonden voor deze weergave. %1$s

en: There were no results found.
nl: Er zijn geen resultaten gevonden.

en: There’s a new version of %1$s available, but your license is expired. You’ll need to renew your license to get access to the latest version. If you plan to continue using your current version of the plugin(s), be sure to use a compatible version of The Events Calendar. %2$s
nl: Er is een nieuwe versie van %1$s beschikbaar, maar je licentie is verlopen. Je moet je licentie verlengen om toegang te krijgen tot de nieuwste versie. Als je van plan ben je huidige versie van de plugin(s) te blijven gebruiken, zorg er dan voor dat je een compatibele versie van The Events Calendar gebruikt. %2$s

en: These APIs may include the following third party services: Google Maps (API key), Meetup (OAuth token), PayPal (email, Client ID, Client Secret), Eventbrite (API key, auth URL, Client Secret), and Zoom (email, Client ID, Client Secret).
nl: Deze API's kunnen de volgende diensten van derden bevatten: Google Maps (API-sleutel), Meetup (OAuth-token), PayPal (e-mail, Client-ID, Client Secret), Eventbrite (API-sleutel, auth-URL, Client Secret) en Zoom (e-mail) , Client ID, Client Secret).

en: These operations are introduced by The Events Calendar.
nl: Deze handelingen worden geïntroduceerd door The Events Calendar.

en: These operations are introduced by the Common library.
nl: Deze bewerkingen worden geïntroduceerd door de Common bibliotheek.

en: These settings control the appearance of the single event pages.
nl: Deze instellingen bepalen het uiterlijk van de afzonderlijke evenement pagina's.

en: These settings impact all list-style views, including List View and Day View.
nl: Deze instellingen beïnvloeden alle weergaven gebaseerd op een lijst, inclusief lijst-weergave en dag-weergave.

en: These settings will also apply to events imported in the future via this scheduled import.
nl: Deze instellingen zijn ook van toepassing op toekomstige geplande import.

en: Third Party Accounts
nl: Accounts van derden

en: This %s has passed.
nl: Dit %s is voorbij.

en: This block serves as a placeholder for your The Events Calendar archive events template. It will display the event search fields and event results.
nl: Dit blok dient als plaatshouder voor je The Events Calendar archief evenementen template. Het toont de zoekvelden voor evenementen en de resultaten van evenementen.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
nl: Deze kalender wordt mede door The Events Calender mogelijk gemaakt.

en: This can happen when other plugins try to improve performance. %s.
nl: Dit kan gebeuren wanneer andere plugins proberen de prestaties te verbeteren. %s.

en: This event is all day on %%startdatewithyear%%.
nl: Dit evenement duurt de hele dag op %%startdatewithyear%%.

en: This event is all day starting on %%startdatenoyear%% and ending on %%enddatewithyear%%.
nl: Dit evenement duurt de hele dag beginnend op %%startdatenoyear%% en eindigend op %%enddatewithyear%%.

en: This event is at %%starttime%% on %%startdatewithyear%%.
nl: Dit evenement is om %%starttime%% op %%startdatewithyear%%.

en: This event is from %%starttime%% to %%endtime%% on %%startdatewithyear%%.
nl: Dit evenement duurt van %%starttime%% tot %%endtime%% op %%startdatewithyear%%.

en: This event needs to be saved before switching to Elementor.
nl: Deze gebeurtenis moet worden opgeslagen voordat je overschakelt naar Elementor.

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends at %%endtime%% on %%enddatewithyear%%
nl: Dit evenement begint om %%starttime%% op %%startdatenoyear%% en eindigt om %%endtime%% op %%enddatewithyear%%

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends on %%enddatewithyear%%
nl: Dit evenement begint om %%starttime%% op %%startdatenoyear%% en eindigt op %%enddatewithyear%%

en: This event will not be re-imported and changes made locally will be preserved.
nl: Deze evenement wordt niet opnieuw geïmporteerd en lokale wijzigingen blijven behouden.

en: This extension adds a set of block patterns for events to the WordPress block editor.
nl: Deze extensie voegt een set blokpatronen voor evenementen toe aan de WordPress blok-editor.

en: This extension adds the “Show Google Maps” and “Show Google Maps Link” checkboxes when creating a new Venue.
nl: Deze extensie voegt de selectievakjes "Google Maps weergeven" en "Google Maps link weergeven" toe bij het maken van een nieuwe locatie.

en: This extension allows you to add custom HTML content to the top of the Community submission form.
nl: Deze extensie staat je toe om aangepaste HTML inhoud toe te voegen aan de bovenkant van het community inzending formulier.

en: This extension allows you to hide the Organizers and Venues that a visitor has not created from the Community submission form.
nl: Deze extensie staat je toe om de organisatoren en locaties die een bezoeker niet heeft aangemaakt te verbergen van het community inzendformulier.

en: This extension allows you to set default currency symbols for your users to choose from instead of having a plain text field.
nl: Met deze extensie kun je standaard valutasymbolen instellen waaruit je gebruikers kunnen kiezen in plaats van een veld met platte tekst.

en: This extension creates a useful variety of WordPress widget areas (a.k.a. sidebars).
nl: Deze extensie creëert een nuttige verscheidenheid aan WordPress widget gebieden (ook wel zijbalken).

en: This extension is a collection of tweaks and snippets for The Events Calendar.
nl: Deze extensie is een verzameling tweaks en samenvattingen voor The Events Calendar.

en: This extension replaces photo view with a tiled grid of cards featuring event images.
nl: Deze extensie vervangt de fotoweergave door een getegeld raster van kaarten met evenement afbeeldingen.

en: This extension shows a meta box with an API key on each Event with Ticket/RSVP.
nl: Deze extensie toont een meta box met een API-sleutel op elk evenement met Ticket/RSVP.

en: This extension will send an email to event organizers whenever a user registers for their event.
nl: Deze extensie stuurt een e-mail naar organisatoren van evenementen wanneer een gebruiker zich registreert voor hun evenement.

en: This feature helps your users highlight events belonging to a specific category.
nl: Deze functie helpt je gebruikers gebeurtenissen te markeren die tot een specifieke categorie behoren.

en: This information is only for guidance and not to be considered as legal advice.
nl: Deze informatie is alleen bedoeld als richtlijn en mag niet worden beschouwd als juridisch advies.

en: This information serves as a guide on what sections need to be modified due to usage of The Events Calendar and its Add-ons.
nl: Deze informatie dient als leidraad voor de secties die moeten worden gewijzigd vanwege het gebruik van de evenementenkalender en de add-ons.

en: This is a preview of the type of content you will be getting in during the import based on what is on the calendar now.
nl: Dit is een voorbeeld van het soort inhoud dat je tijdens de import krijgt gebaseerd op wat er nu in de agenda staat.

en: This is especially true if you have made any code customizations to your calendar.
nl: Dit geldt met name als je code aanpassingen in je agenda hebt aangebracht.

en: This is used to determine which category color is assigned to an event if the event has more than one category.
nl: Dit wordt gebruikt om te bepalen welke categoriekleur wordt toegewezen aan een gebeurtenis als de gebeurtenis meer dan één categorie heeft.

en: This is where all of the global network settings for The Events Calendar can be modified.
nl: Hier kunnen alle globale netwerkinstellingen voor The Events Calendar worden aangepast.

en: This option allows you to automatically move past events to trash.
nl: Deze optie geeft je de mogelijkheid om oude evenementen automatisch in de prullenbak te plaatsen.

en: This option allows you to bulk delete past events. Be careful and backup your database before removing your events as there is no way to reverse the changes.
nl: Deze optie geeft je de mogelijkheid om alle evenementen die geweest zijn in 1 keer te verwijderen. Wees voorzichtig en maak eerst een back-up van je database, voordat je evenementen gaat verwijderen.

en: This option is automatically disabled when The Events Calendar is active for compatibility.
nl: Deze optie wordt automatisch uitgeschakeld wanneer The Events Calendar actief is voor compatibiliteit.

en: This process is safe and non-destructive — no event data will be changed.
nl: Dit proces is veilig en niet-destructief - Er worden geen gebeurtenisgegevens gewijzigd.

en: This section contains information on The Events Calendar Plugin.
nl: Dit sectie bevat informatie over The Events Calendar plugin.

en: This webhook action is not currently supported.
nl: De webhook actie wordt momenteel niet ondersteund.

en: Three months
nl: Drie maanden

en: Three weeks
nl: Drie weken

en: Through the usage of The Events Calendar, Events Calendar PRO, The Events Calendar Filter Bar, Eventbrite Tickets, and Community Events plugins, as well as our Event Aggregator Import service (contained within The Events Calendar plugin), information may be collected and stored within your website’s database.
nl: Door het gebruik van The Events Calendar, Events Calendar PRO, The Events Calendar Filter Bar, Eventbrite Tickets en Community Events plugins, evenals onze Event Aggregator Import dienst (opgenomen in The Events Calendar plugin), kan informatie worden verzameld en opgeslagen binnen de database van je site.

en: Thu
nl: do

en: Thursday
nl: donderdag

en: Ticket Email Settings
nl: E-mailinstellingen voor tickets

en: Ticket availability automatically updates
nl: Beschikbaarheid van tickets wordt automatisch geüpdatet

en: Ticket sales and RSVPs will be paused until migration is complete.
nl: Kaartverkoop en RSVP's worden gepauzeerd totdat de migratie is afgerond.

en: Ticket sales, RSVPs, and automatic imports will be paused until migration is complete.
nl: Kaartverkoop, RSVP's en automatische import worden gepauzeerd totdat de migratie is afgerond.

en: Ticket sales, RSVPs, and event submissions will be paused until migration is complete.
nl: Kaartverkoop, RSVP's en evenement inzendingen worden onderbroken totdat de migratie is afgerond.

en: Ticket sales, RSVPs, event submissions, and automatic imports will be paused until migration is complete.
nl: Kaartverkoop, RSVP's, evenement inzendingen en automatische import worden onderbroken totdat de migratie is afgerond.

en: Ticket sales, attendee management, and email marketing for your events
nl: Kaart verkoop, deelnemer beheer, en e-mail marketing voor je evenementen

en: Ticket scanning with mobile app
nl: Ticket scannen met mobiele app

en: Time &amp; Date
nl: Tijd &amp; Datum

en: Time Range Separator
nl: Tijdbereik scheidingsteken

en: Time Zone
nl: Tijdzone

en: Time Zone:
nl: Tijdzone:

en: Time range separator
nl: Scheidingsteken voor tijdbereik

en: Time zone
nl: Tijdzone

en: Time zone is invalid.
nl: Tijdzone is ongeldig.

en: Time zone mode
nl: Tijdzone modus

en: Time:
nl: Tijd:

en: Timezone support
nl: Ondersteuning voor tijdzone

[ctx: Title for Data share section.]
en: Data share consent
nl: Toestemming voor het delen van gegevens

[ctx: Title for the editing section of the general settings.]
en: Editing
nl: Bewerken

[ctx: Title for the maintenance section of the general settings.]
en: Maintenance
nl: Onderhoud

[ctx: Title for the viewing section of the general settings.]
en: Viewing
nl: Bekijken

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
nl: Om betere controle over datums mogelijk te maken, geavanceerde beveiligingsverbeteringen en prestatiewinst.

en: To begin using %2$s, please install (or upgrade) and activate %3$s.
nl: Om te beginnen met gebruiken van %2$s, installeer (of upgrade) en activeer %3$s.

en: To complete this major calendar upgrade, you need to migrate your events to the new data storage system. Once migration finishes, you can take advantage of all the cool new 6.0 features!
nl: Om deze grote kalender upgrade te voltooien, moet je je evenementen migreren naar het nieuwe gegevens opslag systeem. Zodra de migratie is afgerond, kun je profiteren van alle coole nieuwe 6.0-functies!

en: To continue using The Events Calendar, please install the latest version of
nl: Om de evenementenkalender te blijven gebruiken, installeer je de nieuwste versie van

en: To continue using category colors, please migrate your settings. The settings have been disabled until you complete the migration.
nl: Om categoriekleuren te blijven gebruiken, migreer je instellingen. De instellingen zijn uitgeschakeld totdat je de migratie hebt afgerond.

en: To continue using scheduled imports, please enter a valid Event Aggregator license key under %1$sEvents > Settings > Licenses%2$s.
nl: Als je geplande importen wilt blijven gebruiken, voer dan een geldige licentiesleutel voor Event Aggregator onder %1$sEvenementen > Instellingen > Licenties%2$s.

en: To enhance your experience, we require your consent to collect and share some of your website’s data with our AI chatbot.
nl: Om je ervaring te verbeteren, hebben we je toestemming nodig om sommige gegevens van je site te verzamelen en te delen met onze AI chatbot.

en: To import Meetup events, please be sure to add your Meetup API key here:
nl: Om Meetup evenementen te importeren, moet je je Meetup API-sleutel hier toevoegen:

en: To import Meetup events, please be sure to add your Meetup API key on %1$sEvents > Settings > Integrations%2$s
nl: Om Meetup evenementen te importeren, zorg dat je je Meetup API sleutel toegevoegd hebt op %1$sEvenementen > Instellingen > Integraties%2$s

en: To receive notifications you need to agree to our %s.
nl: Om meldingen te ontvangen moet je akkoord gaan met onze %s.

en: To safely cancel the migration, we need to reverse the process on any data that has already been modified. Your site will remain in maintenance mode until we have safely reversed the process.
nl: Om de migratie veilig te annuleren, moeten we het proces omkeren voor alle gegevens die al zijn gewijzigd. Je site blijft in de onderhoudsmodus totdat we het proces veilig hebben omgekeerd.

en: Today
nl: Vandaag

en: Top %s list pagination
nl: Top %s lijst paginering

en: Top Center
nl: Middenboven

en: Top Left
nl: Linksboven

en: Top Right
nl: Rechtsboven

en: Total events migrated:
nl: Totaal aantal gemigreerde evenementen:

en: Total events previewed:
nl: Totaal aantal bekeken evenementen:

en: Total imported %1$s
nl: Totaal geïmporteerd %1$s

en: Transition Duration
nl: Overgang duur

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Transparent
nl: Transparant

en: Trashed events will permanently be deleted in %1$d days, you can change that value using <code>%2$s</code>. <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Read more.</a>
nl: Afspraken die in de prullenbak zijn geplaatst, worden over %1$d dagen definitief verwijderd. Je kunt die waarde wijzigen met <code>%2$s</code>. <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Lees meer.</a>

en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Troubleshoot
nl: Probleemoplossen

en: Troubleshooting
nl: Probleemoplossing

en: Troubleshooting Page
nl: Pagina voor probleemoplossing

en: Troubleshooting common problems
nl: Oplossen van veel voorkomende problemen

en: Trusted to power learning programs for major universities, startups, entrepreneurs, and bloggers worldwide.
nl: Vertrouwd om leerprogramma's voor grote universiteiten, startups, ondernemers, en bloggers wereldwijd aan te drijven.

en: Try to adjust your import settings and try again.
nl: Pas je importinstellingen aan en probeer het opnieuw.

en: Tue
nl: di

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
nl: Geef beheer van je pagina's een extra boost met sorteerbare filters en kolommen en automatische registratie van metaboxes.

en: Turbocharge your events with our premium calendar and ticketing add-ons.
nl: Voer je evenementen op met onze Premium kalender- en ticket add-ons.

en: Turkey
nl: Turkije

en: Turkish Lira
nl: Turkse lira

en: Turks and Caicos Islands
nl: Turks- en Caicoseilanden

en: Turn the venue name for your event into a clickable URL — a great way to link directly to a venue’s website or a virtual meeting.
nl: Verander de locatienaam voor je evenement in een klikbare URL - een geweldige manier om rechtstreeks naar de site van een locatie of een virtuele vergadering te linken.

en: Tutorial
nl: Handleiding

en: Two months
nl: Twee maanden

en: Two weeks
nl: Twee weken

en: URL to the entity.
nl: URL naar de entiteit.

en: US Cent
nl: US cent

en: US Dollar
nl: US dollar

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: Unable to attach an image to the event
nl: Kan geen afbeelding koppelen aan het evenement

en: Unable to continue inserting data. Please reload this page to continue/try again.
nl: Kan niet doorgaan met het toevoegen van gegevens. Herlaad deze pagina om door te gaan/het opnieuw te proberen.

en: Unable to find a matching post.
nl: Kan geen overeenkomende bericht vinden.

en: Unable to find an event with the ID of %s.
nl: Kan geen evenement vinden met de ID van %s.

en: Unable to find an import record with the ID of %s.
nl: Kan geen import-record vinden met de ID van %s.

en: Unable to get a post of the correct type.
nl: Kan geen bericht van het juiste type ophalen.

en: Unable to process this import - a breakage or conflict may have resulted in the import halting.
nl: Kan deze import niet verwerken - een afbreken of een conflict kan ertoe hebben geleid dat de import is gestopt.

en: Unable to run Tribe Extensions. Your website host is running PHP 5.2 or older, and has likely disabled or misconfigured debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly configure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work.
nl: Het is niet mogelijk om Tribe Extensions te laten werken. Je site host draait op PHP 5.2 of ouder en waarschijnlijk is de debug_backtrace() optie uitgeschakeld of werd deze foutief geconfigureerd. Jij of je site hosting provider zal de PHP versie moeten updaten of de debug_backtrace() optie moeten configureren om Tribe Extensions te laten werken.

en: Unable to save credentials
nl: Kan credentials niet opslaan

en: Unable to save scheduled import instance. Please try again.
nl: Kan exemplaar van de geplande import niet opslaan. Probeer het opnieuw.

en: Unable to save scheduled import. Please try again.
nl: Kan geplande import niet opslaan. Probeer het opnieuw.

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Unique System Info Key Generated
nl: Unieke systeem informatie sleutel gegenereerd

en: Unique identifier for the entity.
nl: Unieke identifier voor de entiteit.

en: Unique identifier for the event.
nl: Unieke identifier voor het evenement.

en: Unique identifier for the organizer.
nl: Unieke identifier voor de organisator.

en: Unique identifier for the venue.
nl: Unieke identifier voor de locatie.

en: Unite the power of TEC with the ticketing of Eventbrite
nl: Verenig de kracht van TEC met de ticketing van Eventbrite

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Arab Emirates Dirham
nl: Verenigde Arabische Emiraten dirham

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: United States Minor Outlying Islands
nl: Kleine afgelegen eilanden van de Verenigde Staten

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unknown Column
nl: Onbekende kolom

en: Unknown or not set
nl: Onbekend of niet ingesteld

en: Unknown service message
nl: Onbekend dienst bericht

en: Unknown strategy applied to this event.
nl: Onbekende strategie toegepast op dit evenement.

en: Unnamed %s
nl: Naamloos %s

en: Unnamed Venue
nl: Onbenoemde locatie

en: Unsupported
nl: Niet ondersteund

en: Upcoming %s
nl: Aanstaande %s

[ctx: Upcoming event redirection option]
en: Redirect to the first upcoming event
nl: Omleiden naar het eerste aankomende evenement

en: Update %s Category
nl: Update %s categorie

en: Update Authority
nl: Authority updaten

en: Update Time Zone Data
nl: Tijdzone gegevens updaten

en: Update a Venue
nl: Een locatie updaten

en: Update an Event
nl: Een gebeurtenis updaten

en: Update an Organizer
nl: Een organisator updaten

en: Update complete: time zone data has been added to all events in the database.
nl: Update afgerond: tijdzone gegevens zijn toegevoegd aan alle evenementen in de database.

en: Update now to version %s.
nl: Nu updaten naar versie %s.

en: Updated:
nl: Geüpdatet:

en: Updates an existing event
nl: Update een bestaande gebeurtenis

en: Updates an existing organizer
nl: Update een bestaande organizer

en: Updates an existing venue
nl: Update een bestaande locatie

en: Upgrade Plugin
nl: Plugin(s) updaten

en: Upgrade is not Available
nl: Upgrade is niet beschikbaar

en: Upgrade your %1$s
nl: Upgrade je %1$s

en: Upgrade your calendar views
nl: Upgrade je agendaweergaven

en: Upgrade your calendar.
nl: Upgrade je kalendar.

en: Upgrade your event data storage system.
nl: Upgrade je evenementen gegevens opslag systeem.

en: Upgrade your events
nl: Upgrade je evenementen

en: Upload a CSV File
nl: Upload een CSV-bestand

en: Upload an ICS File
nl: Upload een ICS-bestand

en: Use General
nl: Gebruik algemeen

en: Use global import settings
nl: Gebruik sitebrede importeerinstellingen

en: Use manual time zones for each event
nl: Gebruik handmatige tijdzones voor elk evenement

en: Use our free Event Tickets plugin to get started with tickets and RSVPs.
nl: Gebruik onze gratis Event Tickets plugin om aan de slag te gaan met tickets en RSVPs.

en: Use the current event ID
nl: Gebruik het huidige ID van het evenement

en: Use the current event ID (show demo data)
nl: Gebruik het huidige ID van het evenement (toon demogegevens)

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from Eventbrite.
nl: Gebruik de filters om te bepalen welke evenementen worden opgehaald van Eventbrite.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this Google Calendar.
nl: Gebruik de filters om te beperken welke evenementen worden opgehaald vanaf deze Google Calendar.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this iCalendar feed.
nl: Gebruik de filters om te beperken welke evenementen worden opgehaald vanaf iCalendar-feed.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this site.
nl: Gebruik de filters om te beperken welke evenementen worden opgehaald vanaf deze site.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from your ICS file.
nl: Gebruik de filters om te beperken welke evenementen worden opgehaald vanuit je ICS-bestand.

en: Use the following panel of your customizer to change the styling of your Calendar and Event pages.
nl: Gebruik het volgende paneel van je customizer om de styling van je agenda- en evenementenpagina's te wijzigen.

en: Use the options below to configure your imports. Global Import Settings apply to all imports, but you can also override the global settings by adjusting the origin-specific options. Check your Event Aggregator Service Status on the %1$s.
nl: Gebruik onderstaande opties om je import te configureren. Globale importinstellingen gelden voor alle imports, maar je kunt ook de globale instellingen overschrijven door de oorsprongsspecifieke opties aan te passen. Controleer de service-status van de Event Aggregator Service op de %1$s.

en: Use the options below to configure your imports. Looking for more ways to import events from other websites?
nl: Gebruik de onderstaande opties om je importen te configureren. Op zoek naar meer manieren om evenementen van andere sites te importeren?

en: Use the site-wide time zone everywhere
nl: Gebruik overal de tijdzone voor de hele site

en: Use this image
nl: Gebruik deze afbeelding

en: Use this shortcode to display events that are currently in progress, like webinars and livestreams.
nl: Gebruik deze shortcode om evenementen weer te geven die momenteel aan de gang zijn, zoals webinars en livestreams.

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
nl: Gebruik dit om de kalender te kunnen delen met Google Calendar, Apple iCal en andere compatibele apps

en: Use your own CSS for category legend
nl: Gebruik je eigen CSS voor categorielegenda

en: Useful Resources
nl: Handige gegevensbronnen

[ctx: User header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: User
nl: Gebruiker

[ctx: User header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: User
nl: Gebruiker

en: Users Submit Events and Sell Tickets
nl: Gebruikers dienen evenementen in en verkopen tickets

en: Users submit events and sell tickets
nl: Gebruikers dienen evenementen in en verkopen tickets

en: Using stylesheets and page templates
nl: Met behulp van stylesheets en pagina templates

en: Using this function before "plugins_loaded" action has fired can return unreliable results.
nl: Het gebruik van deze functie voordat de actie "plugins_loaded" is geactiveerd, kan onbetrouwbare resultaten opleveren.

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: Valid Key! Expires on %s
nl: Geldige licentie! Verloopt op %s

en: Value
nl: Waarde

en: Venue
nl: Locatie

en: Venue Address
nl: Locatie adres

en: Venue Address 2
nl: Alternatief adres van de locatie

en: Venue City
nl: Locatie stad

en: Venue Country
nl: Land van de locatie

en: Venue Description
nl: Beschrijving van de locatie

en: Venue Featured Image
nl: Uitgelichte afbeelding locatie

en: Venue Header
nl: Locatie header

en: Venue Map
nl: Locatie kaart

en: Venue Name
nl: Naam van de locatie

en: Venue Phone
nl: Locatie telefoonnummer

en: Venue Settings
nl: Locatie-instellingen

en: Venue State
nl: Locatie staat

en: Venue State/Province
nl: Staat/provincie van de locatie

en: Venue URL
nl: Locatie URL

en: Venue Website
nl: Site van de locatie

en: Venue Zip
nl: Locatie postcode

en: Venue Zip Code
nl: Locatie postcode

en: Venue address is invalid.
nl: Locatieadres is ongeldig.

en: Venue address is required.
nl: Het adres van de locatie is vereist.

en: Venue city is invalid.
nl: Locatie plaats is ongeldig.

en: Venue city is required.
nl: Locatie stad is vereist.

en: Venue country is invalid.
nl: Het land van de locatie is ongeldig.

en: Venue country is required.
nl: Locatie land is vereist.

en: Venue created successfully
nl: Locatie succesvol aangemaakt

en: Venue created.
nl: Locatie gemaakt.

en: Venue deleted successfully
nl: Verwijderen met succes

en: Venue information: name, address, city, country, state, postal code, phone, website, geographical coordinates (latitude and longitude)
nl: Locatie-informatie: naam, adres, stad, land, staat, berichtcode, telefoon, site, geografische coördinaten (lengte- en breedtegraad)

en: Venue location map
nl: Locatie kaart

en: Venue name
nl: Locatienaam

en: Venue name is required.
nl: Locatie naam is vereist.

en: Venue phone is invalid.
nl: Locatie telefoon is ongeldig.

en: Venue phone is required.
nl: Locatie telefoon is vereist.

en: Venue state is invalid.
nl: Locatie status is ongeldig.

en: Venue state is required.
nl: Locatie status is vereist.

en: Venue updated successfully
nl: Locatie geüpdatet met succes

en: Venue website is invalid.
nl: Locatie site is ongeldig.

en: Venue website is required.
nl: Locatie site is vereist.

en: Venue website must start with a protocol, i.e. "https://"
nl: Locatie sites moeten beginnen met een protocol, bijvoorbeeld "https://"

en: Venue zip/postal code is invalid.
nl: De postcode van de locatie is ongeldig.

en: Venue zip/postal code is required.
nl: Postcode is vereist.

en: Venues
nl: Locaties

en: Venues should be related to this event
nl: Locaties moeten gerelateerd zijn aan dit evenement

en: Venues should contain the specified string in the title, description or custom fields
nl: Locaties moeten de opgegeven string bevatten in de titel, beschrijving of extra velden

en: Venues should have events associated to them
nl: Locaties moeten geassocieerde evenementen hebben

en: Venues should have upcoming events associated to them
nl: Locaties moeten aanstaande evenementen hebben die aan hen zijn gekoppeld

en: Version Compatibility
nl: Versie compatibiliteit

en: Viet Nam
nl: Vietnam

en: Vietnamese Dong
nl: Vietnamese dong

en: View
nl: Bekijk

en: View %s
nl: Bekijk %s

en: View Aggregator Record
nl: Bekijk aggregator record

en: View All Add-Ons
nl: Bekijk alle add-ons

en: View All Scheduled Imports
nl: Alle geplande imports bekijken

en: View Calendar
nl: Bekijk kalender

en: View Calendar Embed
nl: Bekijk kalender insluiten

en: View Categories
nl: Categorieën bekijken

en: View Events
nl: Bekijk evenementen

en: View Filters
nl: Bekijk filters

en: View My Calendar
nl: Bekijk mijn agenda

en: View QR Code
nl: QR code bekijken

en: View all %s
nl: Bekijk alle %s

en: View and manage your license keys
nl: Je licentiesleutels bekijken en beheren

en: View article
nl: Bekijk artikel

en: View events in %s
nl: Weergave evenementen in %s

en: View links to add events to your calendar
nl: Links weergeven om evenementen aan je kalender toe te voegen

en: View more %1$s.
nl: Bekijk meer %1$s.

en: View the error report
nl: Bekijk het foutenrapport

en: View the migration report
nl: Het migratierapport bekijken

en: View your calendar
nl: Bekijk je kalender

en: View your event categories
nl: Bekijk je evenement categorieën

en: View your event organizers
nl: Je evenement organisatoren bekijken

en: View your event tags
nl: Je evenement tags bekijken

en: View your event venues
nl: Je evenement-locaties bekijken

en: View your scheduled imports.
nl: Bekijk je geplande importen.

en: Viewing
nl: Aan het bekijken

en: Views
nl: Weergaven

en: Views Navigation
nl: Weergaven navigatie

en: Virgin Islands (British)
nl: Britse Maagdeneilanden

en: Virgin Islands (U.S.)
nl: Amerikaanse Maagdeneilanden

en: Virtual Events
nl: Virtuele evenementen

en: Visit Knowledgebase
nl: Bezoek kennisbank

en: Visit Troubleshooting next
nl: Ga naar volgende probleemoplossing

en: Visit the Add-on Page
nl: Bezoek de add-on pagina

en: WP Cron enabled
nl: WP Cron ingeschakeld

en: WP Cron not enabled
nl: WP Cron niet ingeschakeld

en: Wallis and Futuna Islands
nl: Wallis en Futuna

en: Want this emailed to you?
nl: Wil je dit naar je toe e-mailen?

en: Want to dive deeper?
nl: Wil je er dieper induiken?

en: Want to take your events to the next level?
nl: Wil je je evenementen naar een hoger niveau tillen?

en: Warnings and errors
nl: Waarschuwingen en fouten

en: We are canceling your site's migration to the new system. During this time, %1$syou cannot create, edit, or manage your events%2$s. Your calendar will still be visible on your site but some frontend actions will be paused.
nl: We annuleren de migratie van je site naar het nieuwe systeem. Gedurende deze tijd kunt %1$sje evenementen%2$s niet maken, bewerken of beheren. Je agenda is nog steeds zichtbaar op je site, maar sommige front-end acties worden gepauzeerd.

en: We are committed to helping make your calendar spectacular and have a wealth of resources available, including a handy %s to get your calendar up and running.
nl: We doen ons uiterste best om je te helpen een spectaculaire kalender te maken. Er is een enorme hoeveelheid aan middelen beschikbaar om je hierbij te helpen, waaronder een handige %s om je kalender op stoom te brengen.

en: We are reversing your site's migration to the new system. During this time, %1$syou cannot create, edit, or manage your events%2$s. Your calendar will still be visible on your site but some frontend actions will be paused.
nl: We draaien de migratie van je site naar het nieuwe systeem terug. Gedurende deze tijd kun %1$sje evenementen%2$s niet maken, bewerken of beheren. Je agenda is nog steeds zichtbaar op je site, maar sommige frontend acties worden gepauzeerd.

en: We can help with that
nl: Daar kunnen wij bij helpen

en: We cannot parse the parameter `{%1$s}` as a %2$s.
nl: We kunnen de parameter `%1$s}` niet ontleden als een %2$s.

en: We detected an event that cannot be properly migrated. Please review the report below for more information. This issue must be resolved before you can migrate your site. Once you have updated or removed the problematic event, re-run the migration preview to make sure your site is ready to go.
nl: We hebben een evenement gedetecteerd die niet correct kan worden gemigreerd. Bekijk het onderstaande rapport voor meer informatie. Dit probleem moet worden opgelost voordat je je site kan migreren. Zodra je de problematische evenement hebt verwijderd, voer je de migratie voorbeeld opnieuw uit om er zeker van te zijn dat je site klaar is voor gebruik.

en: We detected one or more events that cannot be properly migrated. Please review the report below for more information. These issues must be resolved before you can migrate your site. Once you have updated or removed problematic events, please re-run the migration preview.
nl: We hebben een of meer evenementen gedetecteerd die niet correct kunnen worden gemigreerd. Bekijk het onderstaande rapport voor meer informatie. Deze problemen moeten worden opgelost voordat je je site kan migreren. Zodra je problematische evenementen hebt verwijderd, voer je het migratie voorbeeld opnieuw uit.

en: We did not find any Facebook Events settings to migrate.
nl: We hebben geen instellingen uit Facebook evenementen gevonden om te migreren.

en: We did not find any iCal Importer settings to migrate.
nl: We hebben geen instellingen van de iCal-importer gevonden om te migreren.

en: We hope you love %1$s
nl: We hopen dat je van %1$s houdt

en: We hope you love TEC Common!
nl: We hopen dat je van TEC Common houdt!

en: We hope you love The Events Calendar!
nl: We hopen dat je The Events Calendar leuk vindt!

en: We make use of certain APIs, in order to provide specific features.
nl: We gebruiken bepaalde API's om specifieke functies te bieden.

en: We recommend a 16:9 aspect ratio for featured images.
nl: We raden een afbeeldingverhouding van 16: 9 aan voor aanbevolen afbeeldingen.

en: We recommend making this update on a %1$sstaging site%2$s.
nl: We raden aan deze update uit te voeren op een %1$sstaging site%2$s.

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
nl: We geven korting aan onze core gebruikers via de nieuwsbrief.

en: We will also share some helpful info on WordPress, and our products from time to time.
nl: We zullen van tijd tot tijd ook nuttige informatie over WordPress en onze producten delen.

en: We'd love to know why you're leaving so we can improve our plugin.
nl: We willen graag weten waarom je weggaat, zodat we onze plugin kunnen verbeteren.

en: We'll scan your events and let you know how long your migration will take. The preview runs in the background, so you'll be able to continue using your site.
nl: We scannen je evenementen en laten je weten hoe lang je migratie gaat duren. Het voorbeeld draait op de achtergrond, dus je kun je site blijven gebruiken.

en: We're committed to helping make your calendar spectacular and have a wealth of resources available.
nl: We doen er alles aan om je kalender spectaculair te maken en hebben een schat aan bronnen beschikbaar.

en: We're scanning your existing events so you'll know what to expect from the migration process. You can keep using your site and managing events. Check back later for the next step of migration.
nl: We scannen bestaande evenementen, zodat je weet wat je kunt verwachten van het migratieproces. Je kunt je site blijven gebruiken en evenementen beheren. Kom later terug voor de volgende stap van de migratie.

en: We're sorry to see you go.
nl: We vinden het jammer dat je weggaat.

en: We've completely revamped the way event information is stored on your site's database. Upgrade now to take advantage of faster calendar load times and improved performance. As with any significant site change, we recommend %screating a site backup%s before beginning the migration process.
nl: We hebben de manier waarop evenement informatie wordt opgeslagen in de database van je site volledig vernieuwd. Upgrade nu om te profiteren van snellere laadtijden van agenda's en verbeterde prestaties. Zoals bij elke belangrijke site wijziging, raden we %saan een site back-up%s te maken voordat je met het migratie proces begint.

en: We've detected that you're using the Category Colors plugin. This functionality is now included in The Events Calendar!
nl: We hebben gedetecteerd dat je de plugin Category Colors gebruikt. Deze functionaliteit is nu opgenomen in De Evenementenkalender!

en: We've detected that you're using the Category Colors plugin. This functionality is now included in The Events Calendar! To continue using category colors, please migrate your settings.
nl: We hebben gedetecteerd dat je de plugin Category Colors gebruikt. Deze functionaliteit is nu opgenomen in De Evenementenkalender! Als je categoriekleuren wilt blijven gebruiken, migreer dan je instellingen.

en: We've packaged our most popular plugins into bundles jam-packed with value.
nl: We hebben onze meest populaire plugins in een bundel bomvol met waarde gestopt.

en: We've redesigned all of the calendar views to give you and your users a better experience. Beyond a brand new look, we've optimized every design for mobile and introduced key improvements for each view.
nl: We hebben alle agenda weergaven opnieuw ontworpen om je en je gebruikers een betere ervaring te geven. Naast een gloednieuw uiterlijk hebben we elk ontwerp geoptimaliseerd voor mobiel en belangrijke verbeteringen voor elk uitzicht aangebracht.

en: Webhook not registered properly.
nl: Webhook is niet correct geregistreerd.

en: Website
nl: Site

en: Website Header
nl: Site header

en: Website URL
nl: Site URL

en: Website URL CTA
nl: Site URL CTA

en: Website Url
nl: Site URL

en: Website:
nl: Site:

en: Wed
nl: wo

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Welcome
nl: Welkom

en: Welcome to The Events Calendar
nl: Welkom bij The Events Calendar

en: Welcome to The Events Calendar!
nl: Welkom bij de evenementenkalender!

en: Western Sahara
nl: Westelijke Sahara

en: We’ve detected that your site was still using our legacy calendar design. As part of the update to The Events Calendar 6.0, <strong>your calendar was automatically upgraded to the new designs.</strong>
nl: We hebben ontdekt dat je site nog steeds ons oude kalender ontwerp gebruikte. Als onderdeel van de update van The Events Calendar 6.0, <strong>is je agenda automatisch geüpdatet naar de nieuwe ontwerpen.</strong>

en: We’ve detected the following issues
nl: We hebben de volgende problemen gedetecteerd

en: We’ve put together a video tutorial showing how to create events with Tickets using our plugins. Click on the link in the link in the title to learn more.
nl: We hebben een video zelfstudie samengesteld die laat zien hoe je evenementen kunt maken met Tickets met behulp van onze plugins. Klik op de link in de link in de titel voor meer informatie.

en: What do I get with Events Calendar Pro?
nl: Wat krijg ik met Events Calendar Pro?

en: What happens during migration?
nl: Wat gebeurt er tijdens de migratie?

en: What permissions are being granted?
nl: Welke rechten worden toegekend?

en: What personal data we collect and why we collect it
nl: Welke persoonlijke gegevens we verzamelen en waarom we die verzamelen

en: When events are sticky in month view, they'll display first in the list of events shown within a given day block.
nl: Als evenementen sticky zijn in de maand weergave, worden ze als eerste weergegeven in de lijst met evenementen binnen een bepaald dag blok.

en: When importing from a website that uses The Events Calendar, the REST API will attempt to fetch events this far in the future. That website's hosting resources may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
nl: Bij het importeren vanaf een site die gebruikmaakt van The Events Calendar, zal de REST API evenementen proberen te halen tot dit moment in de toekomst. Het succes van de import is afhankelijk van de beschikbare hosting resources van die site. Selecteren van een kortere periode kan betere resultaten geven.

en: When importing from an event source, this is how far into the future the events will be fetched; on slower websites a larger date range may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
nl: Bij het importeren vanuit een evenementen bron, is dit hoe ver in de toekomst de evenementen zullen worden opgehaald; op langzamere sites kan een grotere datumbereik invloed hebben op het succes van de import. Het selecteren van een kortere periode kan de resultaten verbeteren.

en: When importing from an event source, this is the maximum number of events that will be imported; on slower websites this may impact the success of imports. Setting this to a smaller number may improve results.
nl: Bij het importeren uit een evenementen bron is dit het maximale aantal evenementen dat zal worden geïmporteerd; op langzamere sites kan dit van invloed zijn op het succes van het importeren. Als je dit op een kleiner aantal instelt, kan dit de resultaten verbeteren.

en: When it comes to paid tickets, these orders can be refunded through the e-commerce platform in use.
nl: Als het gaat om betaalde tickets, kunnen deze bestellingen worden terugbetaald via het eCommerce platform dat in gebruik is.

en: When one of these boxes is checked, the end time will no longer display for events that end on the same day when viewing the specified view.
    				%1$s Source: %2$s Remove the Event End Time in Views %3$s%4$s
nl: Als een van deze boxen is aangevinkt, wordt de eindtijd niet langer weergegeven voor evenementen die op dezelfde dag eindigen bij het bekijken van de opgegeven weergave. 
    	 	 	 	 %1$s Bron: %2$s Verwijder eindtijd van het evenement in weergaven %3$s%4$s

en: When purchasing Eventbrite Tickets, attendee, purchaser, and order information are stored and managed by Eventbrite.
nl: Bij de aankoop van Eventbrite tickets wordt informatie over deelnemers, kopers en bestellingen opgeslagen en beheerd door Eventbrite.

en: When this import was last scheduled to run, the daily limit for your Event Aggregator license had already been reached.
nl: Toen deze import voor het laatst was ingepland om uit te voeren, was de dagelijkse limiet voor je Event Aggregator licentie al bereikt.

en: When users click on the event title, they’ll be taken right to the source of your event, offering a direct route to join.
nl: Wanneer gebruikers op de titel van het evenement klikken, worden ze rechtstreeks naar de bron van je evenement geleid en bieden ze een directe route om deel te nemen.

en: When using The Events Calendar, we highly recommend that you use a geographic timezone such as "America/Los_Angeles" and avoid using a UTC timezone offset such as “UTC+9”. Choosing a UTC timezone for your site or individual events may cause problems when importing events or with Daylight Saving Time. Go to your the General WordPress settings to adjust your site timezone.
nl: Wanneer je The Events Calendar gebruikt, raden we je ten zeerste aan om een geografische tijdzone te gebruiken zoals "America/Los_Angeles" en een UTC tijdzone verschuiving zoals "UTC+9" te vermijden. Het kiezen van een UTC tijdzone voor je site of individuele evenementen kan problemen veroorzaken bij het importeren van evenementen of met zomertijd. Ga naar je de Algemene WordPress instellingen om de tijdzone van je site aan te passen.

en: When using The Events Calendar, we recommend that you use a geographic timezone such as "America/Los_Angeles" and avoid using a UTC timezone offset such as “%2$s”.
nl: Als je The Events Calendar gebruikt, raden we je aan een geografische tijdzone te gebruiken, zoals "America/Los_Angeles", en een UTC-tijdzone-offset te vermijden, zoals "%2$s".

en: When you save this scheduled import, the events above will begin importing.
nl: Wanneer je deze geplande import opslaat, begint de import van de evenementen hierboven.

en: Where We Send Your Data
nl: Waar we je gegevens heen sturen

en: Where can I find a list of available shortcodes?
nl: Waar kan ik een lijst met beschikbare shortcodes vinden?

en: Where is my calendar?
nl: Waar is mijn kalender?

en: Where is this event happening? Select or create a location.
nl: Waar speelt dit evenement af? Selecteer of maak een locatie.

en: Where's my calendar?
nl: Waar is mijn kalender?

en: Whether an event is sticky in the calendar view or not
nl: Of een evenement al dan niet sticky is in de kalender weergave

en: Whether an event should be hidden from the calendar view or not
nl: Of een evenement wel of niet verborgen moet worden in de kalender weergave

en: Whether events linked to the venue should show a map link or not
nl: Of evenementen verbonden met een locatie een link naar de kaart moeten tonen of niet

en: Whether events linked to the venue should show a map or not
nl: Of evenementen verbonden met een locatie wel of geen kaart moeten tonen

en: Whether events should be hidden in the calendar view or not
nl: Of evenementen moeten worden verborgen in de kalenderweergave of niet

en: Whether or not comments are open on the entity.
nl: Wel of geen reacties op de entiteit.

en: Whether or not the entity can be pinged
nl: Of de entiteit al dan niet gepingd kan worden

en: Whether or not the entity should be treated as sticky
nl: Of de entiteit al dan niet als sticky moet worden behandeld

en: Whether or not this event is an all day Event
nl: Of dit evenement de hele dag duurt

en: Whether the content is protected with a password
nl: Of de inhoud beschermd is met een wachtwoord

en: Whether the event ends this week
nl: Of het evenement deze week eindigt

en: Whether the event happens this week
nl: Of het evenement deze week plaatsvindt

en: Whether the event is all day
nl: Of het evenement de hele dag duurt

en: Whether the event is featured
nl: Of het evenement uitgelicht is

en: Whether the event is featured in the calendar or not
nl: Of het evenement uitgelicht wordt in de kalender of niet

en: Whether the event is happening now
nl: Of het evenement nu plaatsvindt

en: Whether the event is in the past
nl: Of het evenement in het verleden is

en: Whether the event is multiday
nl: Of het evenement meerdere dagen duurt

en: Whether the event is sticky
nl: Of het evenement sticky is

en: Whether the event lasts the whole day or not
nl: Of het evenement de hele dag duurt of niet

en: Whether the event should be featured on the site or not
nl: Of het evenement op de site moet worden getoond of niet

en: Whether the event should be sticky in the calendar view or not
nl: Of het evenement al dan niet sticky moet zijn in de kalender weergave

en: Whether the event should show a map link or not
nl: Of het evenement een kaart link moet weergeven of niet

en: Whether the event should show a map or not
nl: Of het evenement een kaart moet tonen of niet

en: Whether the event starts this week
nl: Of het evenement deze week begint

en: Whether the excerpt is protected with a password
nl: Of de samenvatting al dan niet is beschermd met een wachtwoord

en: Whether the map link should be shown for the event or not
nl: Of de link van de kaart moet worden weergegeven voor het evenement of niet

en: Whether the map link should be shown for the venue or not
nl: Of de link van de kaart moet worden weergegeven voor de locatie of niet

en: Whether the map should be shown for the event or not
nl: Of de kaart moet worden weergegeven voor het evenement of niet

en: Whether the map should be shown for the venue or not
nl: Of de kaart moet worden weergegeven voor de locatie of niet

en: Whether the parameter is required.
nl: Of de parameter vereist is.

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
nl: Of de prullenbak moet worden overgeslagen en verwijdering te forceren.

en: Whether to hide terms not assigned to any posts
nl: Of de termen moeten worden verborgen die niet zijn toegewezen aan berichten

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
nl: De gegevensbronnen die je hierboven kunt vinden helpen met het verhelpen van het grootste deel van de problemen die we zien. Er zijn echter situaties waarbij je extra ondersteuning nodig hebt. Als je ondersteuning nodig hebt bij het gebruiken van onze plugins en je wilt dat we er naar kijken, voer dan de volgende stappen uit:

en: Why am I being told my license key is out of installs?
nl: Waarom krijg ik te horen dat mijn licentiesleutel niet geïnstalleerd is?

en: Widget Header HTML Tag
nl: Widget header HTML tag

en: Width
nl: Breedte

en: Will you be selling tickets or providing attendees the ability to RSVP to your events?
nl: Ga je kaartjes verkopen of bezoekers de mogelijkheid bieden om te RSVP-en voor je evenementen?

en: Without a defined location your event will not display a %sGoogle Rich Snippet%s on the search results.
nl: Zonder een vastgelegde locatie wordt je evenement niet als %sGoogle Rich Snippet%s weergegeven in de zoekresultaten.

en: WooCommerce compatibility
nl: WooCommerce compatibiliteit

en: WordPress 5.7 includes a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
nl: WordPress 5.7 bevat een belangrijke jQuery update, wat mogelijk compatibiliteit problemen met oude versies van The Events Calendar, Event Tickets en andere plugins kan veroorzaken.

en: Works on any post type
nl: Werkt op elk berichttype

en: Works with Google Calendar, Meetup, and more
nl: Werkt met Google Agenda, Meetup en meer

en: Writes
nl: Schrijft

[ctx: X (miles abbreviation)]
en: %1$s (mi)
nl: %1$s (mijl)

en: YYYY-MM-DD
nl: JJJJ-MM-DD

en: Yes
nl: Ja

en: Yes! You can easily accomplish this task using the stock options and multiple ticket types available with Event Tickets.
nl: Ja! Je kunt deze taak gemakkelijk volbrengen met behulp van de aandelenopties en meerdere ticket types die beschikbaar zijn bij Event Tickets.

en: Yes, I’d like to share basic information and have access to the TEC chatbot.
nl: Ja, ik wil graag basisinformatie delen en heb toegang tot de TEC-chatbot.

en: Yes, automatically share my system information with The Events Calendar support team*
nl: Ja, deel mijn systeemgegevens automatisch met het ondersteuningsteam van The Events Calendar*

en: Yes, automatically share my system information with The Events Calendar's support team
nl: Ja, ik wil mijn systeeminformatie automatisch delen met het The Events Calendar ondersteuningsteam

en: Yes, install and activate Event Tickets for free on my website.
nl: Ja, installeer en activeer event tickets gratis op mijn site.

en: You are approaching your daily import limit. You may want to adjust your Scheduled Import frequencies.
nl: Je nadert je dagelijkse import limiet. Misschien wil je je geplande import frequenties aanpassen.

en: You are not logged in
nl: Je bent niet ingelogd

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
nl: Je draait versie %s en verdient een knuffel :-)

en: You are up to date!
nl: Je hebt de nieuwste versie!

en: You are using The Events Calendar's built-in Google Maps API key.
nl: Je gebruikt de ingebouwde Google Maps API-sleutel van The Events Calendar.

en: You are using WordPress 5.7 which included a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
nl: Je gebruikt WordPress 5.7 die een belangrijke jQuery update bevat, wat mogelijk compatibiliteit problemen met oude versies van The Events Calendar, Event Tickets en andere plugins kan veroorzaken.

en: You are using a custom Google Maps API key.
nl: Je gebruikt een aangepaste Google Maps API-sleutel.

en: You can always check the status of your licenses by logging in to %1$syour account on theeventscalendar.com%2$s.
nl: Je kunt altijd de status van je licenties controleren door in te loggen op %1$sje account op the eventscalendar.com%2$s.

en: You can find the url you need in your Google Calendar settings.
nl: Je vindt de URL die je nodig hebt in je Google Calendar instellingen.

en: You can get live support from The Events Calendar team if you have an active license for one of our products.
nl: Je kunt live ondersteuning verkrijgen van het team van The Events Calendar als je een actieve licentie hebt voor een van onze producten.

en: You can make changes to imported events via The Events Calendar and see those changes reflected on your site’s calendar.
nl: Je kunt wijzigingen aanbrengen in geïmporteerde evenementen via The Events Calendar en deze wijzigingen terugzien op de kalender van je site.

en: You can make changes to imported events via The Events Calendar and see those changes reflected on your site’s calendar. The owner of the original event source (e.g. the iCalendar feed or Meetup group) might also make changes to their event. If you choose to re-import an altered event (manually or via a scheduled import), any changes made at the source or on your calendar will need to be addressed.
nl: Je kunt wijzigingen aanbrengen in geïmporteerde evenementen via The Events Calendar en deze wijzigingen weerspiegeld zien op de kalender van je site. De eigenaar van de oorspronkelijke evenement bron (bijvoorbeeld de iCalendar feed of Meetup groep) kan ook zijn evenement aanpassen. Als je ervoor kiest om een ​​gewijzigd evenement opnieuw te importeren (handmatig of via een geplande import), moeten wijzigingen die zijn aangebracht op de bron of op je kalender worden opgelost.

en: You can sell tickets using our built-in e-commerce option, or upgrade to Event Tickets Plus to use ecommerce plugins such as WooCommerce.
nl: Je kunt tickets verkopen met behulp van onze ingebouwde eCommerce optie of upgraden naar Event Tickets Plus om eCommerce plugins zoals WooCommerce te gebruiken.

en: You cannot delete a history record (ID: "%d").
nl: Je kunt geen geschiedenisrecord verwijderen (ID: "%d").

en: You do not have a license
nl: Je hebt geen licentie

en: You do not have access to authenticate this site.
nl: Je hebt geen toegang om deze site te verifiëren.

en: You do not have an active connection to Eventbrite through your account and Event Aggregator.
nl: Je hebt geen actieve verbinding met Eventbrite via je account en Event Aggregator.

en: You do not have an active connection to Meetup through your account and Event Aggregator.
nl: Je hebt geen actieve verbinding met Meetup via je account en Event Aggregator.

en: You do not have permission to access this content.
nl: Je hebt geen toestemming om deze inhoud te bekijken.

en: You do not have permission to create an import.
nl: Je hebt geen toestemming om een import te maken.

en: You do not have permission to create events
nl: Je hebt geen toestemming om evenementen aan te maken

en: You do not have permission to create organizers
nl: Je hebt geen toestemming om organisatoren te maken

en: You do not have permission to create venues
nl: Je hebt geen toestemming om locaties te maken

en: You do not have permission to delete this event
nl: Je hebt geen toestemming om dit evenement te verwijderen

en: You do not have permission to delete this organizer
nl: Je hebt geen toestemming om deze organisator te verwijderen

en: You do not have permission to delete this record.
nl: Je hebt geen toestemming om dit record te verwijderen.

en: You do not have permission to delete this venue
nl: Je hebt geen toestemming om deze locatie te verwijderen

en: You do not have permission to fetch an import.
nl: Je hebt geen toestemming om een import op te halen.

en: You do not have permission to migrate Facebook Events settings to Event Aggregator
nl: Je hebt geen toestemming om instellingen van Facebook-evenementen te migreren naar de Event Aggregator

en: You do not have permission to migrate Legacy Ignored Events
nl: Je hebt geen toestemming om verouderde genegeerde evenementen te migreren

en: You do not have permission to migrate iCal Importer settings to Event Aggregator
nl: Je hebt geen toestemming voor het migreren van instellingen van iCal-importer naar Event Aggregator

en: You do not have permission to restore this post.
nl: Je hebt geen toestemming om dit bericht terug te zetten.

en: You do not have permission to save credentials.
nl: Je hebt geen toestemming om referenties op te slaan.

en: You do not have permission to update this event
nl: Je hebt geen toestemming om dit evenement te updaten

en: You do not have permission to update this organizer
nl: Je hebt geen toestemming om deze organisator te updaten

en: You do not have permission to update this venue
nl: Je hebt geen toestemming om deze locatie te updaten

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
nl: Je hebt niet voldoende rechten om deze actie uit te voeren.

en: You don't have permission to do that.
nl: Je hebt geen toestemming om dat te doen.

en: You have a license key for %1$s but the key is out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your license, or purchase a new one. | You have license keys for %1$s but your keys are out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your licenses, or purchase new ones.
nl[0]: Je hebt een licentiesleutel ingevoerd voor %1$s maar de sleutel is niet meer op andere sites te gebruiken. %2$sBezoek de Events Calendar site%3$s om je sites te beheren, je licentie te upgraden of om een nieuwe licentie aan te schaffen.
nl[1]: Je hebt licentiesleutels ingevoerd voor %1$s maar de sleutels zijn niet meer op andere sites te gebruiken. %2$sBezoek de Events Calendar site%3$s om je sites te beheren, je licenties te upgraden of om nieuwe licenties aan te schaffen.

en: You have changed the recurrence rules of this %1$s.  Saving the %1$s will update all future %2$s.  If you did not mean to change all %2$s, then please refresh the page.
nl: Je hebt de herhalingsregels van deze %1$s veranderd.  Door de %1$s op te slaan worden alle toekomstige %2$s geüpdatet.  Als het niet de bedoeling was dat je alle %2$s veranderde, ververs dan de pagina.

en: You have not connected Event Aggregator to Eventbrite
nl: Je hebt Event Aggregator niet verbonden met Eventbrite

en: You have not connected Event Aggregator to Meetup
nl: Je hebt Event Aggregator niet verbonden met Meetup

en: You have questions? The TEC Chatbot has the answers.
nl: Heb je vragen? De TEC chatbot heeft de antwoorden.

en: You have reached your daily import limit. Scheduled imports will be paused until tomorrow.
nl: Je hebt je dagelijkse import limiet bereikt. Geplande importen worden gepauzeerd tot morgen.

en: You must enter an Event Aggregator license key in Events > Settings > Licenses before using this service.
nl: Je dient de licentiesleutel van Event Aggregator in te voegen in Evenementen > Instellingen > Licenties voordat je deze dienst kunt gebruiken.

en: You must map columns from the CSV file to specific fields in order to perform a CSV import.
nl: Je moet kolommen van het CSV bestand toewijzen aan specifieke velden om een CSV import uit te voeren.

en: You must provide a valid CSV file to perform a CSV import.
nl: Je dient een geldig CSV bestand op te geven voor het uitvoeren van een CSV import.

en: You must select at least one view.
nl: Je moet minstens één weergave selecteren.

en: You must update your version of Events Calendar Pro for access to calendar upgrades.
nl: Je moet je versie van Events Calendar Pro updaten voor toegang tot agenda upgrades.

en: You must use an integer to reduce the daily import limit
nl: Je moet een geheel getal gebruiken om de dagelijkse importlimiet te verlagen

en: You need to connect to Eventbrite for Event Aggregator to work properly
nl: Je moet verbinding maken met Eventbrite om Event Aggregator correct te laten werken

en: You need to connect to Meetup for Event Aggregator to work properly
nl: Je moet verbinden met Meetup om de Event Aggregator goed te laten werken

en: You need to upgrade!
nl: Je moet upgraden!

en: You should include the information below in the correct sections of you privacy policy.
nl: Je moet de onderstaande informatie opnemen in de juiste secties van je privacybeleid.

en: You're about to migrate your Category Colors plugin settings to the new built-in Category Colors feature in The Events Calendar.
nl: Je staat op het punt om je Category Colors plugin instellingen te migreren naar de nieuwe ingebouwde Category Colors functie in The Events Calendar.

en: You're all set!
nl: Je bent helemaal klaar!

en: You're almost there! Activate Event Tickets for free and you'll be able to sell tickets, collect RSVPs, and manage attendees all from your Dashboard.
nl: Je bent er bijna! Activeer Event Tickets gratis en je kunt tickets verkopen, RSVP's verzamelen en deelnemers beheren vanuit je dashboard.

en: You've requested a non-existent tab.
nl: Je hebt om een niet bestaande tab verzocht.

en: Your Event Aggregator Facebook token expired %s.
nl: Je Event Aggregator Facebook token is verlopen %s.

en: Your Event Aggregator Facebook token will expire %s.
nl: Je Event Aggregator Facebook token verloopt %s.

en: Your Event Aggregator license is expired.
nl: Je Event Aggregator licentie is verlopen.

en: Your Meetup API key is invalid.
nl: Je Meetup API-sleutel is ongeldig.

en: Your Scheduled Import has been updated!
nl: Je geplande import is geüpdatet!

en: Your calendar’s design has changed
nl: Je kalenderontwerp is gewijzigd

en: Your category colors migration has been scheduled. The migration will run in the background. You can continue using the site while it processes.
nl: Je migratie van categoriekleuren is gepland. De migratie wordt op de achtergrond uitgevoerd. Je kunt de site blijven gebruiken terwijl deze wordt verwerkt.

en: Your category colors migration is running in the background. You can continue using the site while it processes.
nl: Je migratie van categoriekleuren wordt op de achtergrond uitgevoerd. Je kunt de site blijven gebruiken terwijl deze wordt verwerkt.

en: Your current category colors will be mapped to the corresponding event categories.
nl: Je huidige categoriekleuren worden toegewezen aan de corresponderende gebeurteniscategorieën.

en: Your email
nl: Je e-mail

en: Your events are being migrated to the new system. During migration, %1$syou cannot make changes to your calendar or events.%2$s Your calendar will still be visible on the frontend.
nl: Je evenementen worden gemigreerd naar het nieuwe systeem. Tijdens de migratie kan %1$sje geen wijzigingen aanbrengen in je agenda of afspraken.%2$s je agenda is nog steeds zichtbaar op de frontend.

en: Your form had the following errors:
nl: Je formulier heeft de volgende fouten:

en: Your import is currently in progress. Don't worry, you can safely navigate away&ndash;the import will continue in the background.
nl: Je import staat nu te draaien. Maak je geen zorgen, je kunt veilig wegnavigeren &ndash; de import gaat door op de achtergrond.

en: Your import must include at least one event
nl: Je import dient ten minste één evenement te bevatten

en: Your license is invalid
nl: Je licentie is ongeldig

en: Your license is valid
nl: Je licentie is geldig

en: Your preview doesn't have any records to import.
nl: Je voorbeeld bevat geen records om te importeren.

en: Your preview is taking a bit longer than expected, but it <i>is</i> still being generated.
nl: Je voorbeeld duurt wat langer dan verwacht, maar het <i>wordt nog steeds</i> gegenereerd.

en: Your scheduled import was saved and the first import is complete!
nl: Je geplande import is opgeslagen en de eerste import is afgerond!

en: Your site could not be safely migrated to the new events system.
nl: Je site kan niet veilig worden gemigreerd naar het nieuwe evenementen systeem.

en: Your site is now using the upgraded event data storage system. Go ahead and %1$scheck out your events%2$s or %3$sview your calendar.%2$s
nl: Je site gebruikt nu het geüpgrade opslagsysteem voor evenement gegevens. Ga je gang en %1$scontroleer je evenementen%2$s or %3$sbekijk je agenda.%2$s

en: Your system doesn't allow us to run a preview, but you can still try a migration. During migration, %1$syou will not be able to create, edit, or manage your events.%2$s Your calendar will still be visible on your site.
nl: Je systeem staat ons niet toe om een voorbeeld uit te voeren, maar je kunt nog steeds een migratie proberen. Tijdens de migratie kan %1$sje geen evenementen aanmaken, bewerken of beheren.%2$s je agenda is nog steeds zichtbaar op je site.

en: Your system information will only be used by The Events Calendar's support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
nl: Je systeeminformatie zal alleen door het The Events Calendar's ondersteuningsteam gebruikt worden. Alle informatie is veilig opgeslagen. We delen deze informatie niet met derden.

en: Your update failed due to an incompatibility between the version (%1$s) of the %2$s you tried to update to and the version of %3$s that you are using. %4$s
nl: Je update is mislukt vanwege een incompatibiliteit tussen de versie (%1$s) van de%2$s waarnaar je probeerde te updaten en de versie van %3$s die je gebruikt. %4$s

en: Your week starts on
nl: Je week begint op

[ctx: Zapier API Key Connection generated message.]
en: Zapier API Key Connection generated.
nl: Zapier API-sleutel verbinding gegenereerd.

[ctx: Zapier API Key authorization error for API Key user not loading.]
en: Zapier API Key could not load the WordPress user.
nl: Zapier API-sleutel kon de WordPress gebruiker niet laden.

[ctx: Zapier API Key authorization error for no API Key name.]
en: Zapier API Key is missing a name.
nl: Zapier API-sleutel mist een naam.

[ctx: Zapier API Key authorization error for no API Key permissions.]
en: Zapier API Key is missing permissions.
nl: Zapier API-sleutel mist rechten.

[ctx: Zapier API Key authorization error for no API Key user id.]
en: Zapier API Key is a user id.
nl: Zapier API-sleutel is een ID van een gebruiker.

[ctx: Zapier API Key authorization error for no consumer secret.]
en: Consumer ID is required to Authorize Zapier API Keys.
nl: Klant ID is vereist om Zapier API-sleutels te autoriseren.

[ctx: Zapier API Key authorization error for no consumer secret.]
en: Consumer Secret is required to Authorize Zapier API Keys.
nl: Klant geheim is vereist om Zapier API-sleutels te autoriseren.

[ctx: Zapier API Key authorization error for the consumer secrets not matching.]
en: Consumer Secret does not match.
nl: Klant geheim komt niet overeen.

[ctx: Zapier API Key pair could not be deleted failure message.]
en: Zapier API Key pair was not deleted
nl: Zapier API-sleutel paar is niet verwijderd

[ctx: Zapier API Key pair generated message.]
en: Zapier API Key pair generated.
nl: Zapier API-sleutel paar gegenereerd.

[ctx: Zapier API Key pair has been deleted success message.]
en: Zapier API Key pair was successfully deleted
nl: Zapier API-sleutel paar is succesvol verwijderd

[ctx: Zapier API Key pair is missing information to delete failure message.]
en: Zapier API Key pair was not deleted, the consumer id or the API Key information were not found.
nl: Zapier API-sleutel paar is niet verwijderd, het ID van de consument of de informatie over de API-sleutel zijn niet gevonden.

[ctx: Zapier API Key pair missing a name message.]
en: Zapier API Key pair missing a name.
nl: Zapier API-sleutel paar mist een naam.

[ctx: Zapier API Key pair missing a user message.]
en: Zapier API Key pair missing a user id.
nl: Zapier API-sleutel paar mist een user ID.

[ctx: Zapier API Key pair missing local id message.]
en: Zapier API Key pair missing the local id.
nl: Zapier API-sleutel paar mist het lokale ID.

[ctx: Zapier API Key pair missing permissions message.]
en: Zapier API Key pair missing permissions.
nl: Zapier API-sleutel paar mist rechten.

[ctx: Zapier API error for using GET request.]
en: GET responses not accepted on the create events endpoint, please us a POST request.
nl: GET reacties worden niet geaccepteerd op het create events endpoint, een POST aanvraag.

[ctx: Zapier API error for using GET request.]
en: GET responses not accepted on the update events endpoint, please us a PATCH request.
nl: GET reacties worden niet geaccepteerd op het endpoint voor update gebeurtenissen, een PATCH aanvraag.

[ctx: Zapier API failure message.]
en: Consumer ID failed to load, please check the value and try again.
nl: Klant ID is niet geladen, controleer de waarde en probeer het opnieuw.

[ctx: Zapier REST API authorize failure message.]
en: A required authentication parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
nl: Een vereist authenticatie parameter ontbreekt of een invoer parameter heeft het verkeerde format

[ctx: Zapier REST API authorize success message.]
en: Returns successful authentication
nl: Retourneert succesvolle authenticatie

[ctx: Zapier REST API description for consumer id parameter.]
en: The consumer id to authorize Zapier connection.
nl: Het ID van de consument om de verbinding met Zapier te autoriseren.

[ctx: Zapier REST API description for consumer secret parameter.]
en: The consumer secret to authorize Zapier connection.
nl: Het consumentengeheim om de verbinding met Zapier te autoriseren.

[ctx: Zapier app name parameter.]
en: The app name of the Zapier connection.
nl: De app naam van de Zapier verbinding.

[ctx: Zapier settings endpoint dashboard header]
en: Zapier Endpoint Dashboard
nl: Zapier endpoint dashboard

en: Zip / postal code
nl: Postcode / postcode

[ctx: add new on admin bar]
en: Aggregator Record
nl: Aggregator-record

[ctx: admin menu]
en: Aggregator Records
nl: Aggregator-records

[ctx: admin menu]
en: Calendar Embeds
nl: Kalender insluitingen

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Daily
nl: Dagelijks

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 15 minutes
nl: Elke 15 minuten

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 30 Minutes
nl: Elke 30 minuten

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Hourly
nl: Elk uur

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Monthly
nl: Maandelijks

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: On Demand
nl: Op aanvraag

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Weekly
nl: Wekelijks

en: all
nl: alle

[ctx: all events slug]
en: all
nl: alle

en: all time
nl: altijd

en: and
nl: en

en: and %s post moved to Ignored. | and %s posts moved to Ignored.
nl[0]: en %s bericht verplaatst naar Genegeerd.
nl[1]: en %s berichten verplaatst naar Genegeerd.

en: at
nl: om

en: at approximately
nl: bij ongeveer

en: based on %s version
nl: gebaseerd op %s versie

en: book with Event Tickets logo
nl: boek met Event Tickets logo

en: book with The Events Calendar logo
nl: boek met het logo van The Events Calendar

en: book with The Events community logo
nl: boek met The Events community logo

en: book with The Events ticketing logo
nl: boek met het ticketinglogo van The Events

[ctx: calendar embed]
en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

en: category
nl: categorie

[ctx: category list label]
en: %s Category | %s Categories
nl[0]: %s Categorie
nl[1]: %s Categorieën

en: click here
nl: klik hier

en: click here to edit it
nl: klik hier om te bewerken

[ctx: column name]
en: # Imported
nl: Geïmporteerd

[ctx: column name]
en: Frequency
nl: Frequentie

[ctx: column name]
en: Last Import
nl: Laatste import

[ctx: column name]
en: Source
nl: Bron

[ctx: column name]
en: When
nl: Wanneer

en: common error messages
nl: veelvoorkomende foutmeldingen

en: current event
nl: huidige gebeurtenis

en: data sharing agreement
nl: overeenkomst tot uitwisseling van gegevens

en: day
nl: dag

[ctx: day_view]
en: %1$s for %2$s
nl: %1$s in %2$s

en: deactivated
nl: gedeactiveerd

en: delete
nl: verwijder

[ctx: deprecation of legacy views]
en: The legacy calendar views are deprecated and will be fully removed in an upcoming release. You should %1$s now to prevent issues when The Events Calendar 6.0 is released. %2$s.
nl: De legacy kalenderweergaven zijn verouderd en zullen in een komende release volledig worden verwijderd. Je moet nu %1$s om problemen te voorkomen wanneer The Events Calendar 6.0 wordt uitgebracht. %2$s.

en: edit Events settings.
nl: instellingen voor evenementen bewerken.

[ctx: endpoint could not be enabled it error message.]
en: Endpoint was not disabled
nl: Endpoint was niet uitgeschakeld

[ctx: endpoint could not be enabled it error message.]
en: Endpoint was not enabled
nl: Endpoint was niet ingeschakeld

[ctx: endpoint id is missing information to enable it.]
en: Endpoint was not enabled, the endpoint id was not found.
nl: Endpoint was niet ingeschakeld, het endpoint ID is niet gevonden.

en: event
nl: evenement

[ctx: event aggregator status]
en: Draft
nl: Concept

[ctx: event aggregator status]
en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Draft <span class="count">(%s)</span>
nl[0]: Concept <span class="count">(%s)</span>
nl[1]: Concept <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Failed
nl: Mislukt

[ctx: event aggregator status]
en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
nl[0]: Mislukt <span class="count">(%s)</span>
nl[1]: Mislukt <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Imported
nl: Geïmporteerd

[ctx: event aggregator status]
en: Imported <span class="count">(%s)</span> | Imported <span class="count">(%s)</span>
nl[0]: Geïmporteerd <span class="count">(%s)</span>
nl[1]: Geïmporteerd <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Pending
nl: In afwachting

[ctx: event aggregator status]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
nl[0]: In afwachting <span class="count">(%s)</span>
nl[1]: In afwachting <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule
nl: Planning

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule <span class="count">(%s)</span> | Schedule <span class="count">(%s)</span>
nl[0]: Planning <span class="count">(%s)</span>
nl[1]: Planning <span class="count">(%s)</span>

en: eventbrite.com/e/example-12345
nl: eventbrite.com/e/voorbeeld-12345

en: events
nl: evenementen

[ctx: example date in "F j, Y" format]
en: October 29, 2024
nl: 29 oktober 2024

[ctx: example date in "Y-m-d" format]
en: 2024–10–29
nl: 2024-10-29

[ctx: example date in "j F, Y" format]
en: 29 October, 2024
nl: 29 oktober 2024

en: example.com/url.ics
nl: voorbeeld.com/url.ics

[ctx: extension disallowed]
en: This extension has been programmatically disallowed. The most common reason is due to another The Events Calendar plugin having absorbed or replaced this extension's functionality. This extension plugin has been deactivated, and you should likely delete it.
nl: Deze extensie is programmatisch niet toegestaan. De bekendste reden is dat een andere The Events Calendar plugin de functionaliteit van deze extensie hebben overgenomen of vervangen. Deze plugin uitbreiding is gedeactiveerd, en je zou hem moeten verwijderen.

en: facebook.com/example
nl: facebook.com/voorbeeld

[ctx: featured events slug]
en: featured
nl: uitgelicht

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
nl: Uitgelicht %s

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
nl: %1$s en %2$s

en: g:i a
nl: H:i

en: has %1$s %2$s | has %1$s %3$s
nl[0]: heeft %1$s %2$s
nl[1]: heeft %1$s %3$s

en: has featured %s
nl: heeft %s uitgelicht

[ctx: human readable time ago]
en: about %s ago
nl: ongeveer %s geleden

en: iCal Importer
nl: iCal importeerfunctie

[ctx: iCal feed description]
en: Events for %s
nl: Evenementen voor %s

en: iCalendar Import Settings
nl: iCalendar importinstellingen

en: illustration of a book with The Events Calendar logo
nl: illustratie van een boek met het logo van de Events Calendar

en: illustration of a phone screen with a person's face
nl: illustratie van een telefoonscherm met iemands gezicht

en: illustration of a thought lightbulb coming from a book
nl: illustratie van een gedachte gloeilamp die komt uit een boek

en: illustration of an event moving from one calendar to another
nl: illustratie van een evenement die van de ene agenda naar de andere gaat

en: illustration of characters being translated
nl: illustratie van karakters die worden vertaald

[ctx: in human readable time]
en: in about %s
nl: over ongeveer %s

[ctx: in human readable time]
en: retrying in about %s
nl: opnieuw proberen over ongeveer %s

en: lightbulb icon
nl: gloeilamp pictogram

[ctx: link for connecting eventbrite]
en: Connect to Eventbrite
nl: Verbind met Eventbrite

[ctx: link for connecting meetup]
en: Connect to Meetup
nl: Verbinding maken met Meetup

[ctx: link to knowlegebase article]
en: Read more about Ignored Events.
nl: Lees meer over genegeerde evenementen.

[ctx: linked text for plugin add-ons]
en: Check 'em out!
nl: Bekijk ze!

en: list
nl: lijst

en: list of available functions
nl: lijst van beschikbare functies

[ctx: log engines]
en: None currently available
nl: Momenteel geen beschikbaar

[ctx: log selector]
en: None currently available
nl: Momenteel geen beschikbaar

en: logo icon
nl: logo pictogram

en: meetup.com/example
nl: meetup.com/voorbeeld

en: month
nl: maand

[ctx: month view]
en: %1$s for %2$s
nl: %1$s in %2$s

en: new
nl: nieuw

en: next event in series
nl: volgende evenement in de serie

en: next upcoming event
nl: eerstvolgende evenement

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
nl: met functienaam:

[ctx: not available]
en: n/a
nl: niet beschikbaar

en: one month
nl: een maand

en: one week
nl: een week

en: open-source forum on WordPress.org
nl: open-source forum op WordPress.org

en: opens in a new window
nl: opent in een nieuw venster

en: organizer
nl: organisator

en: organizers
nl: organisatoren

en: page
nl: pagina

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
nl: %1$s van %2$s

en: past
nl: afgelopen

en: post a thread
nl: post een thread

en: post moved to Ignored. | posts moved to Ignored.
nl[0]: bericht verplaatst naar Genegeerd.
nl[1]: berichten verplaatst naar Genegeerd.

[ctx: post type general name]
en: Aggregator Records
nl: Aggregator-records

[ctx: post type general name]
en: Calendar Embeds
nl: Kalender insluitingen

[ctx: post type singular name]
en: Aggregator Record
nl: Aggregator-record

[ctx: post type singular name]
en: Calendar Embed
nl: Kalender insluiten

en: postponed
nl: uitgesteld

en: premium support on our website
nl: premium ondersteuning op onze site

en: queued
nl: in wachtrij geplaatst

en: reactivated
nl: geheractiveerd

en: read more about Facebook restrictions in our knowledgebase
nl: lees meer over Facebook restricties in onze kennisdatabank

[ctx: record]
en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

[ctx: records]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
nl[0]: Alles <span class="count">(%s)</span>
nl[1]: Alles <span class="count">(%s)</span>

en: remove
nl: verwijder

en: screenshot of updated calendar views
nl: schermafbeelding van geüpdatete kalenderweergaves

en: see all
nl: bekijk alles

[ctx: separator between date and time]
en:  at
nl:  om

en: set_term() must be called before using this method.
nl: set_term() moet worden aangeroepen voordat je deze methode gebruikt.

en: specific event
nl: specifieke gebeurtenis

en: steps completed
nl: stappen afgerond

en: the UID part of the iCalendar Specification
nl: het UID-deel van de iCalendar-specificatie

en: the event category term ID
nl: het evenement categorie term ID

en: the event post ID
nl: het evenement bericht ID

en: the event post name
nl: de naam van het bericht van het evenement

en: the event tag term ID
nl: het evenement tag term ID

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
nl:  en

en: the organizer post ID
nl: Bericht ID van de organisator

en: the organizer post name
nl: de naam van de organisator

en: the venue post ID
nl: het locatie bericht ID

en: the venue post name
nl: de locatie bericht naam

en: things you can do
nl: dingen die je kunt doen

en: three months
nl: drie maanden

en: three weeks
nl: drie weken

en: timezone settings
nl: tijdzone instellingen

en: to
nl: tot

en: to change how the actual time is displayed on your calendar.
nl: om te wijzigen hoe de werkelijke tijd wordt weergegeven in je kalender.

en: to create your own free Google Maps API key.
nl: om je eigen gratis Google Maps API-sleutel te maken.

en: to learn more about using it with The Events Calendar
nl: voor meer informatie over het gebruik ervan met de evenementenkalender

en: today
nl: vandaag

en: transparent
nl: transparant

en: two months
nl: twee maanden

en: two weeks
nl: twee weken

en: unknown
nl: onbekend

en: unknown date
nl: onbekende datum

en: upcoming
nl: aanstaande

en: updated
nl: geüpdatet

en: venue
nl: locatie

en: venues
nl: locaties

en: version data missing from override
nl: versiegegevens mist van de override

en: warning-icon
nl: waarschuwing-pictogram

[ctx: was not cleared failure message.]
en: Endpoint was not cleared.
nl: Endpoint is niet gewist.

[ctx: when the retry will happen, a date]
en: retrying at %s
nl: opnieuw proberen op %s

en: you can modify this setting here.
nl: je kunt deze instelling hier wijzigen.
